Zamknij
REKLAMA

"Bezpieczne ferie" - strażacy ćwiczyli na lodzie

10:03, 15.02.2018 | mł. bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła
REKLAMA
Skomentuj
fot. kpt. Paweł Kamiński

W dniach 12-14 lutego strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i nr 2 KP PSP z Piły oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Osieka, Szydłowa, Ujścia i Piły uczestniczyli w ćwiczeniach na zamarzniętym zalewie Koszyckim.

Ćwiczenia podzielone zostały na dwa moduły szkoleniowe. Pierwszy, nurkowy, zrealizowano pod 6-centymetrową taflą lodu przez wyznaczonych strażaków-nurków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego KP PSP w Pile; drugi dotyczył wykorzystania w praktyce sprzętu ratowniczego przez jednostki OSP i PSP w postaci deski lodowej oraz ubrań specjalnych do pracy w wodzie. Ratownicy zarówno na brzegu oraz obsługujący bezpośrednio sanie lodowe doskonalili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie poszczególnych etapów trwającej kilkadziesiąt sekund akcji ratowniczej na lodzie.

Podczas trzydniowych ćwiczeń strażacy wykorzystali zbudowany w 2017 roku na bazie pilskiej komendy system mobilnej łączności, która umożliwia zorganizowanie łączności na potrzeby sztabu w każdym miejscu prowadzonych działań ratowniczych.

Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 60 strażaków z 6 jednostek straży pożarnej. Podczas ćwiczeń każda jednostka zaprezentowała swoje umiejętności w zakresie ratowania poszkodowanych z przerębla. Do zadań ratowniczych wykorzystany został indywidualny i grupowy sprzęt należący do poszczególnych jednostek.

W okresie zimowym ćwiczenia ze sprzętem do ratownictwa lodowego systematycznie będą powtarzane w ramach własnych jednostek.

W związku z trwającymi feriami strażacy apelują, aby zachować rozwagę i nie wchodzić na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Obecnie grubość lodu wynosi maks. 6 centymetrów - nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest gruba na całej powierzchni.

(mł. bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018