Zamknij

Piła sfinansuje szczepienia przeciwko HPV

15:31, 05.05.2017 fp
Skomentuj

Piła wdraża program profilaktyki zakażeń wirusem HPV
Gmina Piła podjęła decyzję o finansowaniu z budżetu miasta szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. Szczepienia te przeznaczone są w 2017 roku dla dziewczynek urodzonych w roku 2004 i 2005 (12, 13 lat), a w 2018 roku również z rocznika 2006, uczęszczających do szkół na terenie Piły.

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka młode kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku około 2000 - jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Najbardziej efektywną formą zapobiegania zakażeniom tym wirusem są szczepienia, określane jako profilaktyka pierwotna. W krajach prowadzących aktywną profilaktykę tej choroby liczba zachorowań na raka szyjki macicy zmniejszyła się o 80%.

Naukowcy z Health Protection Scotland przyjrzeli się efektom prowadzonego w tej części Wysp Brytyjskich od 2008 roku programu szczepień 12–13-letnich dziewcząt przeciwko wirusowi HPV. Badanie finansowane było przez szkocki rząd i objęło 20 tys. kobiet – stając się tym samym jednym z największych populacyjnych studiów nad skutecznością szczepionki przeciwko HPV. Naukowcy porównali wyniki wymazów cytologicznych z szyjki macicy kobiet, które przyszły na świat w 1995 roku (i zostały zaszczepione jako nastolatki) oraz urodzonych w latach 1989-1990 (niezaszczepionych). Testy na obecność w wymazie tych podtypów wirusa HPV, które są najsilniej związane z rozwojem raka szyjki macicy, dały wynik pozytywny w przypadku 21,4 proc. kobiet urodzonych przed 1990 rokiem oraz zaledwie u 0,5 proc. badanych z rocznika 1995.

Do tej pory odbyły się w pilskich szkołach dwa spotkania edukacyjno-informacyjne z lekarzem. Dwa kolejne odbędą się 9 maja o godzinie 18.00 w Zespole Szkół nr 2 im Królowej Jadwigi w Pile i 11 maja o godzinie 18.00 w Zespole Szkół nr 1 im Jana Brzechwy w Pile, ul. Brzozowa 4. W trakcie spotkań można uzyskać dodatkowe informacje na temat profilaktyki zakażeń wirusem HPV oraz samej szczepionki.

Szczepienia odbywać się będą według schematu: I dawka -maj 2017, II dawka - czerwiec 2017, III dawka - październik 2017 r. Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki uczęszczające do szkół w Pile (nie muszą być one zameldowane w gminie Piła). Liczba miejsc jest ograniczona - w 2017 roku zabezpieczono środki finansowe na szczepienie około 360 dziewczynek. Zapisy trwają do 12 maja - w szkole lub bezpośrednio w przychodni „Medico” Adam Gronowski, ul. Lotnicza 3 w Pile. W przypadku wyczerpania miejsc dziewczynki zapisane w 2017 roku będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień w 2018 roku.
 
Koszt szczepień w 2017 roku wynosi 176 tysięcy złotych. Koszt szczepień w 2018 roku - 173 tysiące złotych. Środki finansowe zabezpieczone przez Gminę Piła na ten cel pozwolą na zaszczepienie łącznie około 700 dziewczynek.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

mamamama

0 1

A co ze starszymi dziewczynkami? 14 latki już się nie załapią? Koszt takiego szczepienia prywatnie to przeszło 1000 zł 18:17, 05.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

stopnop.plstopnop.pl

1 0

Organizacja Judicial Watch oznajmiła, że otrzymała z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej dokumenty poświadczające, że narodowy Program Odszkodowań za Powikłania Poszczepienne (ang. Vaccine Injury Compensation Program) przyznał 5 877 710 USD odszkodowań 49 ofiarom wysoce kontrowersyjnych szczepień przeciwko HPV. Dotychczas w ramach Programu Odszkodowań za Powikłania Poszczepienne złożono 200 wniosków o odszkodowanie, z których rozpatrzono zaledwie połowę.

?Te nowe informacje rządowe pokazują, że poważne obawy o bezpieczeństwo stosowania Gardasilu były uzasadnione. Urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie publiczne powinni zaprzestać wciskania Gardasilu dzieciom?, powiedział prezes Judicial Watch, Tom Fitton.

Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (ang. Centers for Disease Control and Prevention, w skrócie CDC) zaleca podawanie szczepionki Gardasil wyprodukowanej przez Merck Pharmaceuticals wszystkim dziewczętom i kobietom pomiędzy 9 a 26 rokiem życia w celu ochrony przed wirusem HPV. Co więcej, według CDC Gardasil jest zarejestrowany, bezpieczny i skuteczny u tej grupy docelowej.

Wygląda na to, że powyższe twierdzenia stoją w sprzeczności z deklaracjami bezpieczeństwa wydanymi przez Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA). Raporty o skutkach ubocznych zawierają opisy kolejnych 26 śmierci pomiędzy 1 września 2010 r. a 15 września 2011 r., a ponadto przypadki napadów padaczkowych, paraliżu, ślepoty, zapalenia trzustki, zaburzeń mowy, utraty pamięci krótkotrwałej i zespołu Guillaina-Barrégo. Raporty pochodzą z Systemu Zgłaszania Skutków Ubocznych Szczepionek (ang. Vaccine Adverse Event Reporting System, w skrócie VAERS), narzędzia monitorowania bezpieczeństwa szczepień przez FDA.

26 śmierci młodych, wcześniej zdrowych dziewcząt, po szczepieniu Gardasilem, odnotowano w ciągu zaledwie roku. 14:54, 09.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pomeraniapomerania

1 0

Finansowanie szczepionki, która nie daje żadnych pozytywnych rezultatów w bliskiej przyszłości, za to łączy się z wieloma powikłaniami to szaleństwo. Kilkaset dziwnych zgonów, wiele dziewczynek zostało kalekami. W Niemczech pukają się w głowę jak można truciznę nazywać w Polsce szczepionką, we Francji 700 lekarzy zaprotestowało przeciw tej tzw. szczepionce ! POczytajcie o Gardasilu zanim zniszczycie życie swoim dzieciom. 15:02, 09.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%