Zamknij
REKLAMA

Symbol ziemi, z której wyrośliśmy

08:00, 06.05.2019 | Mariusz Szalbierz
Skomentuj
REKLAMA

2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jeszcze nie było popularne rozdawanie chorągiewek na ulicach, festyny i łopoczące przemarsze, kiedy Andrzej Brzeski - mieszkający w Pile muzyk jazzowy, kompozytor i autor tekstów - założył stronę internetową www.flagapolska.pl.

Bo - jak podkreślał - flaga w biało-czerwonych barwach zawsze była ważna w jego rodzinnym domu. Więc krzewił do niej szacunek - kiedyś w podwarszawskim Milanówku, a potem tutaj, w Pile.

W 2008 roku z okazji Święta Niepodległości napisał piosenkę "Flaga polska", dedykując ją prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu: "Polska flaga jest symbolem ziemi, z której wyrośliśmy / Podnosimy ją z honorem, kiedy nam się wolność przyśni / Podnosimy ją zuchwale, gdy zwycięstwo mamy w ręku / Lecz dlaczego przez rok cały leży w kącie, jakby z lęku?". Z Gabinetu Prezydenta RP przysłano mu wtedy specjalne podziękowanie.

Andrzej zmarł w 2010 roku. Ale Dzień Flagi wciąż mi się z nim kojarzy…

(Mariusz Szalbierz)

Redaktor naczelny Faktów Pilskich. Pasjonat i propagator rodzimego bluesa. Współautor encyklopedii „Blues w Polsce” oraz trzech edycji 5-płytowych „Antologii Polskiego Bluesa”. Publicysta muzyczny i juror festiwali bluesowych

Mariusz Szalbierz

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

pp

2 1

mały artykulik ,jednak o ważkiej sprawie mówi 13:31, 07.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KolegaKolega

1 1

Mariusz pięknie napisane. 17:21, 08.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA