Zamknij
,
Za miesiąc rusza nabór do pilotażu skróconego czasu pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mogą pomóc w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.
,
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole graniczne na odcinkach granicy z Niemcami i Litwą. Decyzja ta, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, obowiązuje do 5 sierpnia br. i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz skuteczniejszy nadzór nad ruchem transgranicznym.
1
,
Nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków mogą całkowicie zahamować rozwój domowych i komercyjnych magazynów energii i instalacji fotowoltaicznych – alarmują samorządowcy.
,
Z końcem marca br., po czterech miesiącach przerwy, ruszyła nowa odsłona „Czystego Powietrza”. Jedną ze zmian jest to, że nie można już dostać dotacji do zakupu kotła gazowego. Było to najpopularniejsze źródło ciepła, na jakie decydowali się właściciele domów w ramach tego programu. Koniec dotacji do gazu wynika z unijnej dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), która zabrania dotowania z programów publicznych źródeł ciepła wykorzystujących paliwa kopalne.
,
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje podniesienie prestiżu zawodu asystenta osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez podniesienie poziomu wynagrodzeń – wynika z informacji przekazanej przez wiceszefa resortu Łukasza Krasonia. Kadra asystentów będzie też mogła liczyć na szkolenia i superwizję.
,
W związku z dużą liczbą uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji projekt ustawy przywracającej gminom kompetencje do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki trafi do rozpatrzenia przez Radę Ministrów w IV kwartale 2025 r. – wynika z informacji resortu infrastruktury.
3
,
Prawo dopuszcza w Polsce przerwanie ciąży w razie zagrożenia zdrowia lub życia kobiety, a także gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. wykreślono trzecią przesłankę do aborcji – ciężką, nieodwracalną wadę płodu. Właśnie ona była najczęstszą przyczyną przerywania ciąży w polskich szpitalach. Rocznie wykonywano ponad tysiąc zabiegów z tego powodu.
,
Minimalne wynagrodzenie dla pracowników samorządowych wynoszące co najmniej 120 proc. ustawowej płacy minimalnej zaproponowała Związkowa Alternatywa. Zdaniem związkowców podwyżki powinny obowiązywać od stycznia przyszłego roku.
1
,
Związek Województw RP zaapelował o zmiany w przepisach dotyczących definicji odpadów komunalnych oraz metod obliczania poziomu recyklingu. Zdaniem marszałków chodzi o ochronę samorządów przed niesprawiedliwymi karami i umożliwienie gminom bardziej efektywnego gospodarowania odpadami.
5
,
Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r., uważa tak 48,8 proc. uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Onetu.
,
Poznań jako pierwsze w Polsce duże miasto skierowało projekt planu ogólnego do ustawowych konsultacji społecznych. Tymczasem z danych resortu rozwoju wynika, że nadal ponad 300 gmin nie rozpoczęło prac nad tym dokumentem.
4
,
Obowiązująca dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest niekonstytucyjna, a jej istnienie nie gwarantuje zdrowej rotacji władzy – przekonywali politycy PSL oraz samorządowcy na piątkowych konferencjach prasowych w Lublinie i Białymstoku.
,
Zaprzestania wypłaty podwójnej diety za udział w sesjach rady gminy dla osoby pełniącej jednocześnie funkcję radnego i sołtysa zaleciła Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu. Według RIO dieta nie ma charakteru świadczenia pracowniczego.
1
,
Według ministerstwa klimatu i środowiska roczne zużycie na poziomie 23 toreb to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej.
,
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący nowych zasad wyliczania stażu pracy trafił już do Sejmu. Zanim jednak przepisy zaczną obowiązywać Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

OSTATNIE KOMENTARZE