Zamknij
5
,
Niezidentyfikowany obiekt został znaleziony w czwartek na posesji w Bornem Sulinowie. Według zgłaszającego, miał spaść z nieba i wydobywał się z niego dym. Na miejscu jest policja - poinformował PAP sierż. Jakub Zalewski z zespołu prasowego zachodniopomorskiej policji.
,
W projekcie uczestniczą Uniwersytet Przyrodniczy (UPP) i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koordynatorem projektu o wartości przekraczającej 1,5 mln euro jest cypryjski podmiot Space System Solutions.
,
Wzrost o 3132 zł minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w najwyższej kategorii zaszeregowania zaproponował Związek Powiatów Polskich w opinii do projektu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Powiaty chcą też wprowadzenia mechanizmu uzależniającego waloryzację wynagrodzeń od wzrostu płacy minimalnej.
1
,
Na polu uprawnym koło Dopiewa w Wielkopolsce znaleziono kolejny obiekt, mogący być fragmentem rakiety Falcon 9 - poinformował we wtorek rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak.v
1
,
W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. W tym roku zmiana czasu na letni nastąpi więc w nocy z 29 na 30 marca.
,
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast zostali włączeni do systemu stałych dyżurów zapewniających ciągłość przekazywania decyzji i zadań – wynika z rozporządzenia w sprawie gotowości obronnej państwa. Nowe przepisy wchodzą w życie 29 marca.
1
,
Rząd w drodze obiegowej przyjął projekt MKiŚ liberalizujący wymogi odległościowe dla inwestycji w lądowe farmy wiatrowe - poinformowała KPRM. Szacowany wzrost energii z elektrowni wiatrowych do 2030 r. to ok. 6 gigawatów.
,
"Liczba luk w prawie budowlanym, która jest przez niektórych wykorzystywana, kładzie się cieniem na całej branży (deweloperskiej - PAP). Dokonujemy przeglądu prawa budowlanego, sprawdzając, gdzie można dokonać uszczelnienia" - powiedział Paszyk w RMF FM. Dodał, że w najbliższych tygodniach zbiór proponowanych zmian w przepisach poddany zostanie dalszym pracom. "Czas skończyć z tymi patologiami, które tu i ówdzie się pokazują".
,
Resort funduszy i rozwoju regionalnego przygotowuje rozporządzenie ustanawiające odznakę honorową „Lider Rozwoju Regionalnego”. Będzie ona przyznawana osobom i instytucjom w sposób szczególny przyczyniającym się do rozwoju społeczno-gospodarczego w regionach.
,
Zwłoki mężczyzny i kobiety znaleziono w środę rano w Obrzycku (pow. szamotulski). Wcześniej policja otrzymała zgłoszenie o odgłosach wystrzałów. Przy ciele mężczyzny zabezpieczono broń. Policja na razie wyklucza, by w strzelaninie brały udział inne osoby.
,
Wprowadzenie obligatoryjnego dodatku specjalnego, ustanowienie mechanizmu waloryzacji płac oraz ustalenie minimalnego poziomu wynagrodzenia analogicznie jak w przypadku pozostałych grup pracowników samorządowych to główne postulaty dotyczące wynagradzania skarbników, o których rozmawiano podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
,
Z danych uzyskanych z 532 jednostek samorządu terytorialnego lub jednostek podległych wynika, że 169 z nich zawarło umowę na dostarczenie energii elektrycznej na kwotę przewyższającą cenę maksymalną – podał Związek Miast Polskich prezentując wyniki ankiety dotyczącej maksymalnych cen energii elektrycznej. Resort klimatu i środowiska zapowiedział wsparcie dla jednostek ponoszących podwyższone koszty.
,
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o dniach wolnych od pracy. W sumie od 2025 r. obowiązuje 14 dni wolnych od pracy. Wolne są również niedziele.
3
,
Trzy fragmenty rakiety odnaleziono 19 lutego. W Komornikach obiekt spadł na terenie hurtowni sprzętu elektrycznego, w Wirach obiekt znaleziono w lesie, a w Śliwnie obiekt spadł na pole. Z kolei w Szamotułach 21 lutego odnaleziono obiekt na skraju lasu.
3
,
Żeńskie formy zawodów nie są novum w języku polskim. Już w XIX wieku, gdy kobiety zaczęły domagać się równych praw, w języku zaczęły się pojawiać częściej formy żeńskie, które z czasem się upowszechniały. Z kolei początek XX wieku to rozkwit feminatywów – kobiety wywalczyły dostęp do zawodów wcześniej zarezerwowanych dla mężczyzn. W czasie międzywojnia wielu nie dziwiły takie formy, jak np. adwokatka czy doktorka. Później, w czasach powojennych, feminatywy przestały być używane. Dopiero w XXI wieku żeńskie formy zawodów zaczęły wracać do języka, a w drugiej dekadzie zrobiły to wręcz z impetem.