Zamknij
REKLAMA

Szejnfeld o legislacji: To samowolka i jazda po bandzie!

13:59, 12.01.2021 | Anna Karmowska, Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
Skomentuj
REKLAMA

- Od 2015 roku w Polsce łamane są wszelkie zasady dobrej legislacji. Nikt z nikim niczego nie konsultuje, nikt nie przejmuje się Konstytucją RP. Legislacyjna samowolka i jazda po bandzie stały się normalką - ocenia senator Adam Szejnfeld i pisze w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Jednym z niezbywalnych warunków przestrzegania konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego jest prowadzenie przez władzę publiczną procesu legislacyjnego zgodnie z przepisami Konstytucji, normami prawa powszechnie obowiązującego oraz zasadami przyzwoitej legislacji. Nie mniej ważny jest też szacunek dla zasad, utrwalonej tradycji i ogólnie uznawanych dobrych praktyk. W tym zakresie zasadnicze znaczenie ma również prowadzenie dialogu władzy ze społeczeństwem obywatelskim, mi.in. poprzez prowadzenie w rozsądnym zakresie i w racjonalnym czasie konsultacji społecznych" - napisał do premiera senator Adam Szejnfeld.

"Niestety, od 2015 roku wszystkie wskazane prawne wymogi oraz cywilizacyjne zasady są łamane. Objawia się to na przykład wnoszeniem pod obrady Sejmu projektów mających cechy ustaw rządowych jednak jako inicjatywy poselskie, co, jak się wydaje, ma na celu nie tylko przyspieszenie procesu legislacyjnego, ale i obchodzenia prawnego obowiązku przeprowadzania konsultacji międzyresortowych w Radzie Ministrów oraz zasady poddawania projektów aktów prawnych wymaganym konsultacjom społecznym. Między innymi z tego też powodu praktycznie zamarł w kraju dialog społeczny albo jest realizowany z pogwałceniem przyzwoitej legislacji oraz szacunku dla obywateli oraz ich reprezentacji w postaci organizacji pozarządowych, na przykład przez narzucanie nierealnych lub nieracjonalnych terminów prowadzenia tychże konsultacji" - podsumowuje sytuacje senator z Wielkopolski.

Adam Szejnfeld zaznaczył też: "Co gorsze, proces legislacyjny toczony jest bardzo często w całkowicie niezrozumiałym pośpiechu. Ustawy uchwala się z dnia na dzień, niekiedy niemalże „z godziny na godzinę” a już prawie normą stało się uchwalanie projektów ustaw w ciągu kilku dni, w czasie, w którym parlamentarzyści nie mają niekiedy nawet czasu na dokładne zapoznanie się z projektami ustaw, a cóż dopiero spokojnie ich przeanalizowanie, skonsultowanie z prawnikami, ekspertami czy przedstawicielami reprezentacji obywateli. Dzieje się to także w przypadku ustaw, którym nie są nadawane szczególny status pilności. Sytuacja taka zdarzała się nawet w sprawach wyjątkowych, a mianowicie w procesie uchwalania kodeksów, dla których co do zasady przewidziana jest w prawie i procedurach szczególnie wydłużona ścieżka legislacyjna".

W zawiązku z powyższym senator Ziemi Pilskiej zapytał premiera Mateusza Morawickiego, czy podziela tę krytyczną ocenę stanu przebiegu procesu stanowienia prawa, jaki ma miejsce obecnie w Polsce, oraz praktycznego zaniku rzetelnego dialogu oraz konsultacji ze społeczeństwem obywatelskim, a jeśli tak, to kiedy i jakich można spodziewać się inicjatyw naprawczych rządu w tym zakresie?

(Anna Karmowska, Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ww

14 10

o wszystkim decyduje i tak jeden stetryczały,nienawistny paranoik,maszynka do głosowania złożona z matołów przegłosuje wszystko,nawet ustawę,że Ziemia jest płaska,a parodia prezydenta podpisze to jeszcze tej samej nocy,jak coś pójdzie nie tak zrobią sobie reasumpcję 😠 18:02, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pp

1 1

ty tak się denerwujesz że, o małe co dojdzie u ciebie do samozapłonu , a oni tam na górze świetnie dogadują się ze sobą i krzywdy nie dadzą sobie zrobić 15:21, 16.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaron icek shoenefelaaron icek shoenefel

1 0

lzy mi pociekly na widok tej twarzy... 14:19, 19.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aaron icek shoenefelaaron icek shoenefel

1 0

lzy sczescia rzecz jasna 14:21, 19.01.2021


REKLAMA