Zamknij

XIV Festiwal Nauki w Pile - online, ale ciekawy jak zaw

13:07, 12.04.2021 fp Aktualizacja: 08:42, 21.04.2021
Skomentuj

Do 23 kwietnia w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile trwać będzie XIV Festiwal Nauki w Pile - tym razem pod hasłem "Klimat. Wspólna sprawa". Organizatorzy zapraszają na spotkania online szczególnie słuchaczy i przyjaciół Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniów i nauczycieli ze szkół naszego regionu.

- Mimo ograniczeń czasu pandemii podjęliśmy decyzję, by z tak aktualnego tematu nie rezygnować, a całe przedsięwzięcie przenieść w bezpieczną sferę online. W programie festiwalu znajdą Państwo interesujące spotkania z wybitnymi gośćmi, atrakcyjne prezentacje, pokazy oraz możliwości odbycia wirtualnego spaceru po naszej uczelni. Ponadto na Facebooku zapraszać będziemy na konkretne wydarzenia, opisując je w sposób bardziej szczegółowy. Udostępnimy tu ścieżki dostępu do wybranych części.

Podejmiemy wszelkie starania, by nasze tegoroczne, wyjątkowe spotkania festiwalowe dały wyraz naszej wspólnej odpowiedzialności za Ziemię, której "nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, tylko pożyczyliśmy od naszych dzieci".

Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile organizuje Festiwale Nauki od 2007 roku. Od samego początku dokłada starań, by społeczności lokalnej przybliżać najbardziej aktualne problemy i osiągnięcia świata nauki.

Kryzys klimatyczny, którym zajmie się w tym roku, wymaga bardzo pilnych działań. W dzisiejszych pokoleniach narasta świadomość, że możliwość czerpania z zasobów Ziemi wkrótce osiągnie swój kres, a styl i filozofia życia musi ulec przemodelowaniu.

W dzisiejszym młodym pokoleniu narasta świadomość, że możliwość czerpania z zasobów Ziemi, wkrótce osiągnie swój kres. Najważniejszym celem spotkań będzie więc uświadomienie konieczności zmian dzisiejszego stylu życia. Filozofia ta wymaga przemodelowania wszelkich dziedzin funkcjonowania człowieka - od ograniczania emisji CO2, nadmiernej konsumpcji, produkcji i dystrybucji żywności, po gospodarowanie odpadami, a także wielu innych działań, wśród których edukacja ma fundamentalne znaczenie.

Zrozumienie wagi problemu mają ułatwić spotkania ze znakomitymi gośćmi Festiwalu Nauki miary dr. Tomasza Rożka, cenionego dziennikarza naukowego, znanego z programów telewizyjnych, prasy i radia, popularyzatora nauki m.in. na vblogu i facebookowym fanpage’u NaukaToLubię.

Z portalu www.naukaoklimacie.pl odwiedzi Festiwal Marcin Popkiewicz - fizyk jądrowy, autor książek "Świat na rozdrożu", "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" i portalu "Ziemia na rozdrożu". Portal ten powstał po to, by, jak określają jego twórcy, "aktualna wiedza o zmianie klimatu była dostępna także dla Ciebie".

Pierwszym tegorocznym gościem Festiwalu Nauki będzie Piotr Horzela, który opowie o zmianach klimatu z perspektywy podróżnika, często łączącego tę aktywność z praca? w mniej lub bardziej odległych zakątkach świata. W ten sposób trafił m.in. do Polskiej Stacji Antarktycznej, podróżował i przez blisko dwa lata prowadził firmę w najmłodszym państwie świata, jakim jest Sudan Południowy.

W programie XIV Festiwalu Nauki w Pile znajdą Państwo również inne interesujące spotkania, atrakcyjne prezentacje, pokazy oraz możliwości odbycia wirtualnego spaceru po uczelni.

Poprzez portale społecznościowe organizatorzy zapraszają także na konkretne wydarzenia, opisane tam w sposób bardziej szczegółowy. Udostępnione będą ścieżki do wybranych części - na platformie MS Teams albo do spotkań na Facebooku. Zachęcają również do zadawania pytań, gdyż prócz krótkiej części wykładowej, festiwalowi goście będą do dyspozycji wszystkich zainteresowanych poruszanymi zagadnieniami.

Chęć wzięcia udziału w wybranych przedsięwzięciach, wraz z przybliżoną liczbą uczestników, należy zgłosić na adres: [email protected].

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%