Zamknij
REKLAMA

Amerykańscy i polscy żołnierze walczyli o ostrogi

17:45, 11.05.2021 | ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Skomentuj fot. 12WBOT
REKLAMA

Skwierzyńscy terytorialsi na zaproszenie amerykańskich żołnierzy wzięli udział w zawodach Spur Ride. Najlepsi uczestnicy ćwiczenia otrzymali - zgodnie z tradycją amerykańskiej kawalerii - ostrogi. Rywalizacja trwała dwa dni.

Spur Ride to tradycja kawalerska w Armii Stanów Zjednoczonych od początku jej istnienia. Dla żołnierza kawalerii, marsz i pozostałe konkurencje to sposób na sprawdzenie swoich umiejętności psychofizycznych.

Tym razem w Spur Ride mogli sprawdzić się również żołnierze 151.blp z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do wspólnej konkurencji zaprosili ich amerykańscy żołnierze ze 115. Batalionu Wsparcia, 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej "Iron Horse", którzy stacjonują na terenie jednostki w Skwierzynie.

Uczestnicy rozpoczęli ćwiczenia wczesnym rankiem. Zadania, z którymi przyszło im się zmierzyć, to m.in.: składanie i rozkładanie broni w warunkach nocnych, ewakuacja rannego z pola walki w terenie trudnodostępnym, składanie środków łączności i nawiązywanie łączności oraz działanie sekcji w warunkach bojowych. Ćwiczenia odbywały się pod nadzorem amerykańskich instruktorów, w pełnym umundurowaniu, z bronią i oporządzeniem.

- Spur Ride  udowodniło mi, że można przekraczać własne granice wytrzymałości. Pokazało jak ważnym elementem jest drużyna w osiągnięciu celu, jej zgranie, zaangażowanie i wspólne wspieranie się. Liczę, że będę miał możliwość wzięcia udziału w kolejnych podobnych zmaganiach przy udziale żołnierzy zarówno polskich jak i armii sojuszniczych - mówi szer. Kamil Formalik ze 151.blp.

- To był ogromny zaszczyt. Przeprowadziliśmy Spur Ride w Polsce, w kraju z bogatą tradycją kawalerii. Wszyscy uczestnicy wykazali się determinacją i pracą zespołową. Wspaniale było zobaczyć tak dobrze reprezentowane Wojsko Polskie. Spur Ride łączy naszą historię i umożliwia naszym żołnierzom budowanie zespołów. Poprzez to wydarzenie budują swoją pewność siebie jak i swoich braci i sióstr. Zarówno nasi żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, jak i Polscy żołnierze, spisali się świetnie. Nikt  nie zrezygnował z żadnego zadania a  drużyny dotrwały do końca. Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników. Całe wydarzenie przebiegło w przyjemny i bezpieczny sposób - podsumowuje ppłk Stacy Moore z 115. Batalionu Wsparcia.

Udział skwierzyńskich żołnierzy ocenił również st. chor. Robert Dębski z SPD 151.blp w Skwierzynie: - Start w zawodach potwierdza, że można liczyć na naszych żołnierzy, którzy są zawsze gotowi do podobnych wyzwań. Należy zastanowić się nad możliwością wdrożenia podobnej formy zajęć w Wojsku Polskim, gdyż dałoby to wymierne korzyści zarówno dla dowódców jak i samych uczestników takich zmagań.

Najbardziej wymagające zadania przypadły na dzień zwieńczający ćwiczenie. Żołnierze musieli wykonać 14-kilometrowy marsz w sekcjach z 200- kilogramowym obciążeniem.

Sekcja piechoty ze 151.blp zaliczyła pomyślnie wszystkie konkurencje Spur Ride oraz zdobyła ostrogi kawalerii amerykańskiej.

(ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%