Zamknij

Samorządowcy apelują o zmianę przepisów dotyczących regulacji dzików w miastach

10:51, 21.03.2024 PAP Aktualizacja: 12:29, 21.03.2024
Skomentuj PAP PAP

Inicjatywa samorządowców ma na celu regulację kwestii populacji dzików i humanitarne rozwiązanie problemu z ich obecnością w miastach. Obecnie jedyną metodą ograniczenia dzików na tego typu terenach dozwoloną prawem jest odstrzał redukcyjny. Ma to związek z zakazem przewozu dzików, związany z epidemią ASF.  

W piśmie skierowanym do ministra samorządowcy wskazali, że zanim zaczęły obowiązywać ograniczenia związane z ASF skuteczną metodą było odławianie dzików i wywożenie ich w odległe miejsca. "Była to metoda która zarówno gwarantowała skuteczność, jak i zyskiwała akceptację społeczeństwa, bo nie wiązała się z koniecznością uśmiercania zwierząt. Odstrzał dzików w miastach budzi jak wiemy skrajne emocje i dla wielu osób jest etycznie nieakceptowalny. Co więcej, napotyka na olbrzymie trudności techniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa" - wskazano w piśmie.

"W tej sytuacji w powrocie dopuszczalności odłowu widzimy w zasadzie jedyną realną możliwość skutecznego ograniczania populacji. Liczymy jednak, że obecnie, w duchu partnerstwa, jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które będą umożliwiać miastom rozwiązanie problemu dzików na terenach zurbanizowanych, w szczególności poprzez umożliwienie ich przesiedlania na terenach, na których ASF nie występuje” – zaznaczyli samorządowcy. 

Magdalena Czarzyńska-Jachim, p.o. prezydenta Sopotu zwróciła uwagę, że dzik – jako zwierzę – formalnie  jest własnością skarbu państwa, ale to do samorządowców codziennie w ich sprawie zwracają się mieszkańcy. 

Jej zdaniem zmiana przepisów umożliwi skuteczne zabezpieczenie mieszkańców, bo ich bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem. 

Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych, zauważył z kolei, że ostatnio nie było w Gdańsku spotkania z mieszkańcami, na którym nie omawiano by tematów dzików, niezależnie od dzielnicy. Zaznaczył, że w kwestii tych zwierząt społeczeństwo jest w tym temacie podzielone. 

"Z jednej strony oczekuje się działania radykalnego, z drugiej strony mamy też środowiska ekologiczne, które chciałyby rozwiązań bardziej humanitarnych. Ale miasto, żeby skutecznie rozwiązać ten problem, potrzebuje odpowiednich regulacji prawnych, odpowiednich narzędzi. Dziś takich narzędzi jeszcze nie ma, dlatego dziś wspólnie apelujemy o zmianę tych przepisów, które dadzą realną szanse, żeby uporać się z tą kwestią" – mówił Kryszewski.

Z kolei Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podkreślił, że dziki stanowią problem nie tylko bezpieczeństwa w miastach, ale i powodują szkody. "Od lat samorządy mierzą się z populacją dzików w lasach, które otaczają nasze miasta, natomiast w ostatnich latach działania w tym zakresie były bardzo utrudnione" – zaznaczył. 

"Dlatego wspólnie zwróciliśmy się do Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi z wnioskiem o to, by przeanalizował przepisy prawne, które uniemożliwiają najbardziej humanitarny sposób regulacji populacji, czyli odławianie dzików i wywożenie je poza obszar lasów otaczające nasze miasta" – podkreślił prezydent Gdyni. 

mp/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%