Zamknij

Nowacka: przywróciliśmy dialog z nauczycielami

12:11, 15.10.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

Podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szefowa MEN oceniła, że nauczyciele nie są już poddawani hejtowi. 

„Mam świadomość, ile zła może wyrządzić negatywna kampania, hejt, którego państwo byliście ofiarami. Ten hejt jeszcze dzisiaj przynosi bardzo negatywne skutki. Wyłączyliśmy systemowe szczucie, ale to jeszcze nie poprawia sytuacji. (...) Nie wystarczą przepisy ministerialne, rozmowy i spotkania. Potrzebne są konkretne działania, które podejmiemy razem” - powiedziała.

Szefowa MEN opowiedziała też o zadaniach, jakie stawia sobie i resortowi edukacji. „Wielkim wyzwaniem” dla MEN określiła poprawę zasad funkcjonowania nauczycieli, tak by więcej młodych ludzi wybierało go, uczynienie tego zawodu „prestiżowym realnie”; takim, który daje komfort pracy, bezpieczeństwo pracy i gwarancję zatrudnienia.

„Mamy świadomość, że wiele trzeba zmienić (...), by szkoła była dalej miejscem, do którego młodzież chce przychodzić, gdzie czuje się bezpiecznie i gdzie nauczyciele czują się wolni” - podkreśliła.

„Chciałabym w imieniu swoim, swoich ministrów i całego resortu zapewnić państwa, w szczególności przedstawicieli związków zawodowych (...) i całą społeczność oświatową do przygotowań do zmiany ustawy tak, byśmy za rok mogli sobie powiedzieć, że 2025 rok jest tym rokiem, w którym nauczyciele czują się znacznie lepiej w swojej pracy i wiedzą, że ta praca, nie tylko tak jak dzisiaj od święta jest zauważana, ale w swojej małej społeczności będą tymi, których się słyszy, tymi, którzy są prawdziwymi autorytetami” - powiedziała.

Medale i odznaczenia

Dzień Edukacji Narodowej od wielu lat jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym roku w całym kraju uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami Ministra Edukacji i Nauki, w tym roku uhonorowano 7613 nauczycieli i osób zasłużonych dla oświaty i wychowania.

Część z nich została odznaczona przez ministrę Nowacką podczas poniedziałkowej uroczystości. 

W tym roku postanowieniem Prezydenta RP, na wniosek Ministra Edukacji, z okazji Dnia Edukacji Narodowej za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Złotym Krzyżem Zasługi 20 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi 63 osoby, Brązowym Krzyżem Zasługi 137 osób. 

Podczas poniedziałkowej uroczystości w KPRM Złotym Krzyżem Zasługi odznaczone zostały: Iwona Bozik ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie i Renata Frankowska z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Bożena Morawska-Jednoróg z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach, Renata Wiśniewska z Przedszkola Publicznego nr 3 „Pentliczek” w Szczecinie, Bożena Bieniek ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie i Dariusz Ziółek z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Dorota Kolak z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie, Grażyna Jadwiga Kolesińska ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Małomicach, Sylwia Barceluk–Juraś z Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach, Martyna Maćkowiak z I z Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej i Aleksandra Hadryś-Williams z II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

W tym roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej w całym kraju za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę zostało odznaczonych 1537 osób, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę zostało odznaczonych 849 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę zostało odznaczonym 365 osób. Najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Ministra Edukacji za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania - Medalem Komisji Edukacji Narodowej – odznaczonych zostało 4118 osób. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze przyznano 499 osobom. Kilkudziesięciu z nich uczestniczyło w uroczystości w KPRM.

Szefowa MEN podczas poniedziałkowej uroczystości wręczyła także akty nadania honorowego tytuł profesora oświaty. Jest on nadawany nauczycielom dyplomowanym za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, tworzenie swoją postawą wzorca nauczyciela i wychowawcy. Uroczystość nadania ich odbywa się tylko raz w roku – właśnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tytuł profesora oświaty nadano w tym roku 25 osobom. 23 odebrały akty nadania tytułu z rąk ministry edukacji.

14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. 

dsr/ akar/ agz/ mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pilanin351345pilanin351345

0 1

PiS stracił kontakt z rzeczywistością po jakich 7 latach rządzenia. O dziwo, pani Nowacka potrzebowała do tego niespełna roku. Farmazony, które wygaduje są tego jednoznacznym świadectwem. 17:10, 15.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%