W uzasadnieniu projektu wskazano, że podstawowym celem regulacji "jest zapewnienie jednostkom samorządu terytorialnego wsparcia finansowego w realizacji ich zadań własnych poprzez skierowanie do budżetów JST w roku 2024 dodatkowych środków finansowych".
Projektowane przepisy przewidują, że jeszcze w tym roku do samorzadów trafi dodatkowe 10 mld zł, z czego 8,2 mld z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i 1,78 mld z tytułu uzupełnienia subwencji ogólnej.
"Kwota 8.216.794.889 zł z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozdzielona między gminy, powiaty i województwa proporcjonalnie do wysokości dochodów na rok 2024, z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) gmin, powiatów i województw w łącznej kwocie dochodów wszystkich JST z tego tytułu. Przy czym do obliczeń brane będą pod uwagę dochody z roku 2024 wraz z korektą dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT za rok 2022" - wskazano w uzasadnieniu.
Jak wyjaśniono, "zastosowane kryterium podziału dodatkowych dochodów wynika z faktu, że wprowadzane w ostatnich latach reformy w zakresie PIT wpływały na dochody JST z tytułu udziału we wpływach w tym podatku".
MF wyjaśniło, że podział kwoty przysługującej wszystkim gminom na poszczególne gminy będzie dokonywany z uwzględnieniem ich dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT na rok 2024. W taki sam sposób będzie rozdzielana kwota przysługująca wszystkim powiatom oraz kwota przysługująca wszystkim województwom.
W projekcie przewidziano także kwoty gwarantowane dla gmin, powiatów i województw w zależności od liczby mieszkańców. Jeżeli w wyniku podziału opisanego powyżej JST nie uzyska kwoty gwarantowanej, to otrzyma dodatkowe dochody w postaci uzupełnienia subwencji ogólnej, w wysokości zapewniającej osiągnięcie tej kwoty, przy czym kwota z tytułu uzupełnienia subwencji może podlegać odpowiedniemu zmniejszeniu.
Zmniejszenie tej kwoty nastąpi w przypadku gdy suma kwoty wynikającej z podziału według udziału w PIT i kwoty z tytułu uzupełnienia subwencji będzie wyższa od dochodów danej JST w roku 2024 z tytułu udziału we wpływach z PIT wraz z korektą dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT za rok 2022. W takim przypadku dodatkowe dochody JST w roku 2024 będą równe dochodom z tytułu udziału w PIT w tym roku.
Dodatkowe dochody dla miast na prawach powiatu będą ustalane w taki sposób jak dla gmin i powiatów w ramach części ustalonej odpowiednio dla gmin i powiatów.
Zaproponowano, aby projektowana ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz