Zamknij
REKLAMA

Chcesz działać? Dołącz do Akcji Masz Głos!

16:49, 09.09.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Od 4 września trwa nabór do ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Jej uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie - organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, odkrywają ważne postaci ze swoich okolic - słowem… robią wszystko co sprawia, że życie w ich lokalnej społeczności staje się lepsze. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia. Każdy może dołączyć!

- Akcja Masz Głos to jedyna akcja, która angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Organizowana jest, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy - podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska.

W tym roku nabór do akcji Masz Głos trwa do 30 września. Dla zainteresowanych zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o samej akcji, a także o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności m.in o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy, czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznego - zachęcają organizatorzy. Szkolenie w województwie wielkopolskim odbędzie się 20 września (środa)w godzinach od 10:00 do 16:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego (sala posiedzeń nr 2) w Poznaniu przy Al. Niepodległości 34.

- Od 2002 roku akcja objęła 680 (27%) gmin w całej Polsce i w każdej z nich działy się fantastyczne rzeczy. W edycji 2016/2017 wyróżnienie zdobyło Stowarzyszenie "Czysta Nekla" za aktywną postawę w zakresie rozwoju konsultacji społecznych wśród mieszkańców gminy, w szczególności za zaangażowanie w proces decyzyjny w zakresie przeznaczenia kompleksu pałacowego wykupionego przez gminę w wyniku pozytywnie zakończonego referendum lokalnego, oraz Nowotomyski Alarm Smogowy/Niezależne Forum Nowego Tomyśla za aktywną i konsekwentną postawę oraz włączenie lokalnych środowisk, w tym władzy lokalnej, w realne działania na rzecz ochrony środowiska w gminie, która od wielu lat wysoko plasowała się w rankingach najbardziej zanieczyszczonych gmin w Wielkopolsce. Nominowane do nagrody Super Samorząd było Stowarzyszenie Zamek z Biedruska za wprowadzenie uchwały inicjatywy lokalnej wypracowanej w ramach cyklu kawiarenek obywatelskich oraz zdobycie poparcia dla inicjatywy wśród radnych gminy.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez cały ten czas wszyscy uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji swoich działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej.

Rejestracja oraz szczegółowe informacje o akcji i szkoleniach wojewódzkich na stronie www.maszglos.pl

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego. Na terenie województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego partnerem jest Fundacja Aktywności Lokalnej. Pozostali partnerzy w kraju to Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Stowarzyszeniem Polites.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone