Zamknij

Pszczelarz roku 2017 dla Sadów Dolina Noteci

08:39, 23.05.2018 na podst. Andrzej Kasperowicz Aktualizacja: 14:47, 23.05.2018
Skomentuj

Firma "Sady Dolina Noteci Henryk Stokłosa” ze Śmiłowa zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Miód spadziowy", zdobywając prestiżowy tytuł "Pszczelarz Roku" Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku 2017.

Obecnie firma Henryka Stokłosy posiada 400 rodzin pszczelich i systematycznie powiększa gospodarstwo pasieczne. Założeniem jest zwiększenie populacji do 600 rodzin pszczelich. W ponad 100-hektarowym sadzie w okresie kwitnienia ule z pasieki stawiane są na mini-platformach.

- Praca, którą wykonują pszczoły przy zapylaniu kwiatów na czereśniach, wiśniach, śliwkach, jabłoniach i gruszach, przyczynia się do wzrostu plonów i polepsza jakość owoców - mówi Mirosław Wróblewski, specjalista ds. pszczelarstwa w Sadach Dolina Noteci, który wraz z dyrektorem gospodarstwa Pawłem Malugą reprezentował "Sady Dolina Noteci Henryk Stokłosa" na podsumowaniu Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku 2017. - W naszych sadach opryski przeprowadza się jedynie wieczorem po oblocie pszczół i tylko w taki sposób, aby nie szkodziły pszczołom i innym owadom zapylającym. Na pasach między rzędami drzew kwitnie wiosną mniszek lekarski chętnie oblatywany przez pszczoły, a przez następne miesiące, w zasadzie do jesieni, kwitnie koniczyna dostarczająca pszczołom nektaru i pyłku.

Właściciel firmy stawia w pszczelarstwie na najnowsze i najskuteczniejsze rozwiązania technologiczne. Po zrealizowaniu planu inwestycyjnego, w gospodarstwie powstanie nowoczesne Centrum Pszczelarskie. Już tej zimy 200 rodzin pszczelich zimowało w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu - klimatyzowanym stebniku. Zimujące tam rodziny były na przedwiośniu w bardzo dobrej kondycji. To dobry sposób, by uniknąć strat.

Przy stebniku znajduje się nowocześnie wyposażona pracownia pszczelarska oraz magazyn na miód. Są też pomieszczenia socjalne dla pracowników z podziałem na części "czystą" i "brudną", pomieszczenia biurowe oraz laboratorium do inseminacji matek pszczelich. Jakość uzyskiwanego miodu badana na jest w śmiłowskim Laboratorium Usługowo-Badawczym "Biochemik", spółce należącej do grupy kapitałowej Henryka Stokłosy. Warto podkreślić, że "Biochemik" oferuje usługi w zakresie badania jakości miodu pszczelarzom na terenie całego kraju i zdobył już w tej dziedzinie dużą renomę.

- Na okres kwitnienia lip ule postawimy w kilku miejscach. Na początku maja był wirowany wiosenny miód wielokwiatowy, a pod koniec miesiąca miód rzepakowy. W połowie maja część pszczół wywieziona została na pożytek akacjowy w okolice Kaczor. Postawimy też rodziny pszczele przy lesie jodłowym. Z tego terenu pochodził miód spadziowy nagrodzony w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku 2017 - dodaje Mirosław Wróblewski.

W 2017 roku oferta miodów ze Śmiłowa obejmowała miód wielokwiatowy, miód rzepakowy, mód lipowy, miód faceliowy, miód spadziowy oraz miód słonecznikowy. Firma uprawiała w ubiegłym roku słonecznik oleisty na kilkudziesięciu hektarach. Miód trafił do sieci firmowych sklepów mięsnych.
 

(na podst. Andrzej Kasperowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%