Zamknij

Wsparcie rolnictwa priorytetem rządu Zjednoczonej Prawi

10:42, 21.09.2018 Grzegorz Piechowiak Poseł RP, Porozumienie
Skomentuj

Podstawą wzrostu gospodarczego w Polsce mają być w kolejnych latach rozwinięte rolnictwo i silna wieś. Oto założenia "Planu dla wsi", którego zarys wypracowany został na podstawie rozmów z rolnikami z całej Polski.

Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego
W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła.

Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego
Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i właścicielski udział rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu.

Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny
Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego.

Zdrowa polska żywność
Zwiększona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO.

Wsparcie rolnictwa na terenach górskich
W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.

Przeciw suszy
Przeciwdziałając suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.

Polskie pasze
W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej.

Rolnictwo dla ekologii
Podjęte zostaną działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz nastąpi rozwinięcie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie.

W najbliższym czasie do rolników trafi 1,5 mld złotych na pomoc suszową. Rząd podjął właśnie decyzję o skierowaniu tych środków do gospodarstw rolnych, które ucierpiały w wyniku suszy. To największa w historii kwota skierowana na ten cel. Rolnicy w gospodarstwach których straty osiągnęły 70% i więcej otrzymają pomoc w wysokości 1000 zł/ha, a ci których starty oszacowane zostały na ponad 30% do 70% otrzymają pomoc w wysokości 500 zł/ha. Po raz pierwszy pomoc otrzymają także gospodarstwa rybackie, które poniosły straty w wyniku suszy i to w wysokości 300 zł/ha zarybionych stawów.

Polskie rolnictwo bez wątpienia wymaga reform, które uzdrowią system. Nadzieja w zmianach, które proponuje rząd Zjednoczonej Prawicy. Mam nadzieję, że przyniosą one oczekiwane korzyści i pchną do przodu polskie rolnictwo, a z nim cała naszą gospodarkę.

 

(Grzegorz Piechowiak Poseł RP, Porozumienie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

witcherwitcher

0 0

a kto wam to wszystko da? PiSda ! :) 11:21, 21.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%