Zamknij

Autobusy PKS Wałcz pojadą tylko do końca roku. Przez... Covid i wojnę w Ukrainie

09:26, 10.09.2022 fp Aktualizacja: 09:28, 10.09.2022
Skomentuj fot. Łukasz Faluta/PKS Wałcz fot. Łukasz Faluta/PKS Wałcz

Z dniem 1 września br. postawione zostało w stan likwidacji Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Wałczu.

Oto komunikat przewoźnika:

Niniejszym informuję, że wspólnicy Uchwałą nr 162/2022 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PKS Spółka z o. o. w Wałczu postanowili o rozwiązaniu spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Spółka z o. o. w Wałczu oraz postanowieniu jej w stan likwidacji z dniem 1 września 2022 roku. W okresie likwidacji spółka będzie działać pod dotychczasową nazwą firmy z dodatkiem oznaczenia "w likwidacji".

Informujemy, że komunikacja pasażerska będzie prowadzona wg dotychczasowego rozkładu jazdy do końca 2022 roku.

Podstawowymi przyczynami takiej decyzji były bardzo wysokie straty finansowe związane z pandemią zakaźnej choroby Covid-19 oraz wojna w Ukrainie, która to spowodowała drastyczny wzrost cen oleju napędowego, energii elektrycznej, oleju opałowego, gazu, miału węglowego oraz wszystkich innych składników kosztowych związanych z prowadzoną przez naszą spółkę działalnością. Wysoka inflacja ma również istotne znaczenie na pogłębiające się straty finansowe.

Bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego, szkołom oraz naszym pasażerom.

Życzymy dużo dobrego zdrowia w sprawowaniu swojej misji społecznej.

Zalążkiem przedsiębiorstwa transportowego w Wałczu była powstała w 1953 roku Stacja Terenowa PKS, wchodząca organizacyjnie w skład Ekspozytury w Koszalinie, która była jednostką Okręgu Gdańskiego Państwowej Komunikacji Samochodowej.

W latach 60. Nastąpiła zmiana nazwy firmy na Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Koszalinie Oddział III w Wałczu.

W latach 70. - w ramach rozwoju przedsiębiorstwa - utworzono Grupę Przewozową w Jastrowiu, uruchomiono Ośrodek Wypoczynkowy w Zdbicach, powstała przyzakładowa Przychodnia Lekarska.

W 1975 roku, po reformie administracyjnej kraju, Oddział PKS w Wałczu przejął od Oddziału PKS Piła placówki terenowe w Krzyżu i Czarnkowie oraz węzeł komunikacyjny w Trzciance.

Rok 1983 przyniósł kolejną zmianę w strukturze Państwowej Komunikacji Samochodowej, 14 przedsiębiorstw utworzyło przedsiębiorstwo pod nazwą Krajowa Państwowa Komunikacja Samochodowa. Trzy przedsiębiorstwa zdecydowały się zachować swoją niezależność: Warszawa, Olsztyn i Koszalin, w którym jednym z 10 oddziałów był Oddział PKS Wałcz.

Najwyższe wyniki w swej historii przedsiębiorstwo osiągnęło na przełomie lat 70. i 80. W 1980 roku przewieziono ponad 1 mln 200 tys. ton towarów i około 13 mln pasażerów a zatrudnienie przekroczyło 650 osób. W szkole przyzakładowej naukę pobierało ponad trzystu uczniów.

W 1990 roku dokonano podziału Przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej i Przedsiębiorstwa Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowe. Ze struktury istniejącej od 1983 roku wyłoniono 167 samodzielnych Przedsiębiorstw Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, w której znalazło się również PKS w Wałczu.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

TamTam

3 0

Burmistrz z PO rządzi i jego poseł Paweł Suski swoją firmę WTP wkręcił. 16:18, 10.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AutobusiarzAutobusiarz

0 0

Bo Lasocki właśnie zabił PKS, jest bardziej korzystniejszy cenowo i mają nowoczesną flotę. 19:34, 11.09.2022


reo

DriverDriver

1 0

Dopłaty były na przewozy autobusowe to dlaczego nie dostał PkS tylko prywatna firma? 20:57, 11.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%