Zamknij

Rejestracja firmy przez Internet - od czego zacząć?

09:46, 01.06.2023 Aktualizacja: 09:51, 01.06.2023
Skomentuj

Większość spraw, także tych dotyczących zakładania firmy, można już załatwić, nie wychodząc z domu. Rejestracja firmy przez internet pozwala zaoszczędzić czas i  gwarantuje wygodę. Wszystkie wymagane dokumenty możemy wypełnić i przesłać online do właściwego urzędu. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez ten proces bez problemów?


Rejestracja firmy przez Internet

Większość spraw, także tych dotyczących zakładania firmy, można już załatwić, nie wychodząc z domu. Rejestracja firmy przez internet pozwala zaoszczędzić czas i  gwarantuje wygodę. Wszystkie wymagane dokumenty możemy wypełnić i przesłać online do właściwego urzędu. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez ten proces bez problemów?

Od czego zacząć, chcąc zarejestrować firmę przez internet? Jeśli nie wiesz, gdzie skierować pierwsze kroki, sprawdź co należy zrobić na stronie https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy


Na początek przygotuj wszystkie niezbędne dane

Przed rozpoczęciem rejestracji, warto przygotować wszystkie dane, które są niezbędne, aby wypełnić dokumenty. 

Jakich danych potrzebujesz?

  • imię i nazwisko
  • data i miejsce urodzenia
  • PESEL
  • imiona rodziców
  • rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości (np. dowód osobisty)
  • obywatelstwo
  • numer NIP oraz REGON, jeśli są już nadane. Jeśli jeszcze ich nie posiadasz, wystarczy zaznaczyć to w formularzu. Zostanie to potraktowane jako wniosek o nadanie tych numerów.
  • kody PKD, określające rodzaj prowadzonej działalności (należy wybrać min. 1)
  • nazwa zakładanej działalności i nazwa skrócona
  • miejsce zamieszkania oraz adresy związane z wykonywaniem działalności
  • data rozpoczęcia działalności
  • dane właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego
  • dane o ubezpieczeniu ZUS, KRUS lub za granicą


Załóż profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany

Aby potwierdzić swoją tożsamość, wypełniając wniosek o założenie działalności, potrzebujesz profilu zaufanego (jest  on powiązany z ePUAP) lub certyfikatu kwalifikowanego, który umożliwia złożenie podpisu elektronicznego.

Za wydanie certyfikatu kwalifikowanego  należy zapłacić, a kwota jest ustalana indywidualnie przez danego dostawcę. Wniosek można złożyć w dowolnej kancelarii notarialnej, Punkcie Rejestracji Certum PCC (Powszechne Centrum Certyfikacji), Punktach Potwierdzania Tożsamości (są nimi np. Urząd skarbowy, ZUS, a także oddział NFZ).

Założenie profilu zaufanego ePUAP jest bezpłatne, a także o wiele szybsze. Można zrobić to za pomocą internetowego konta bankowego.

 

Teraz wypełnij wniosek CEIDG

Kiedy masz już przygotowane wszystkie niezbędne dane, możesz rozpocząć rejestrację firmy online. Wniosek do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) możesz złożyć na dedykowanej ku temu stronie internetowej. Kiedy wypełnisz formularz, musisz sprawdzić poprawność wszystkich danych, a następnie wysłać wniosek i potwierdzić swoją tożsamość certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

Jeżeli we wniosku znajdą się jakiekolwiek nieścisłości, urząd poinformuję Cię o tym. W takiej sytuacji konieczne będzie poprawianie wniosku lub dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie zweryfikowany, na skrzynkę e-mailową otrzymasz UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest potwierdzeniem złożenia wniosku. W tym momencie możesz oficjalnie rozpocząć swoją działalność. 


Jaką formę opodatkowania wybrać rejestrując firmę online?

Bardzo ważną sprawą, jest wybór formy opodatkowania. Należy zadecydować o niej przed złożeniem wniosku. Od formy opodatkowania zależy, ile będzie wynosić należny podatek dochodowy czy wysokość składki zdrowotnej. Do wyboru są takie możliwości:

  • Skala podatkowa (podatek dochodowy na zasadach ogólnych) - w zależności od dochodów osiąganych przez firmę, stawka podatku może wynosić 12% lub 32% (z tym że wyższa stawka dotyczy dochodów przekraczających 120 000 zł). Dodatkowo przedsiębiorca opłaca roczną składkę zdrowotną wynoszącą 9%. Przedsiębiorca może skorzystać z kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 30 000 zł.
  • Podatek liniowy- stawka podatku wynosi 19%, bez względu na dochody firmy. Składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych- podatek zależy od uzyskanych przychodów, a nie dochodów. Uniemożliwia to uwzględnienie w rozliczeniach kosztów uzyskania przychodu. Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności wysokość podatku wynosi 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%.
  • Karta podatkowa- wybór tej formy opodatkowania nie jest możliwy od 2022 roku i korzystają z niej jedynie przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na nią przed zmianą przepisów.

Należy wskazać także, kto będzie prowadzić księgowość firmy. Można zajmować się tym samodzielnie lub korzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, także online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

Rejestracja firmy przez Internet a VAT

Podatek VAT nie obowiązuje przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność, ale zarejestrować się muszą te osoby, które sprzedają towary, usługi (wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług), które osiągnęły sprzedaż powyżej 200 000 zł.  Należy wtedy wypełnić dodatkowy druk. Jest to wniosek VAT-R, który również można złożyć przez Internet i przesłać go do urzędu skarbowego online.

Rejestracja w ZUS

Jeszcze jedną bardzo ważną sprawą jest odprowadzanie składek zdrowotnych. Z tego powodu należy zarejestrować się jako płatnik składek. Wniosek również składa się w CEIDG i jest on automatycznie wysyłany do ZUS. Dodatkowo do 7 dni od daty, kiedy zarejestrowało się firmę online, należy złożyć do ZUS:

  • ZUS ZUA - zgłoszenie osoby do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego
  • ZUS ZCNA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny
  • ZUS ZZA - zgłoszenie osoby do ubezpieczenia zdrowotnego

Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z pewnych ulg w pierwszych miesiącach działalności i są to np.:

  1. Ulga na start - czyli zwolnienie z opłat na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Przez ten czas należy opłacać jedynie składkę zdrowotną
  2. Preferencyjny ZUS - przez kolejne 24 miesiące prowadzenia działalności można skorzystać z możliwości opłacania niższych składek ZUS. Podstawę wymiaru składki stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wszystkie niezbędne dokumenty można wypełnić i wysłać online przez PUE (Platformę Usług Elektronicznych) lub złożyć osobiście w ZUS.


Załóż firmowy rachunek bankowy

Osobny rachunek bankowy w przypadku wielu działalności nie jest niezbędny, ale warto założyć go przed rejestracją firmy online, ponieważ trzeba będzie podać w formularzu rachunek bankowy. Jeżeli masz obowiązek lub chcesz zostać płatnikiem VAT, założenie osobnego rachunku firmowego jest obowiązkowe, ponieważ wiąże się z koniecznością umieszczenia w wykazie podatników VAT. W wykazie znajduje się nazwa firmy oraz wskazany numer rachunku firmowego. 

Rachunek bankowy także można założyć przez Internet.


Czy pieczątka firmowa jest potrzebna?

Nie ma przepisów, które narzucałyby przedsiębiorcy konieczność posiadania pieczątki firmy. W wielu przypadkach może się ona jednak przydać np. aby uwiarygodnić wystawiane przez firmę dokumenty (w tym faktury). Na pieczątce firmowej powinna znaleźć się nazwa firmy, adres oraz NIP. Pieczątkę także można zamówić przez internet.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%