Zamknij

Kupiłeś nieruchomość? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o podatkach

13:35, 28.11.2023 Aktualizacja: 13:43, 28.11.2023
Skomentuj

Zakup mieszkania, domu lub działki wiąże się z formalnościami. To nie tylko wizyta u notariusza czy sprawy związane z kredytem. To też ważny obowiązek zgłoszeniowych w zakresie podatku od nieruchomości. Sprawdź, co musisz zrobić po zakupie gruntu lub obiektu budowlanego.


Kupiłeś nieruchomość? Zgłoś ją do urzędu gminy

W ciągu 14 dni od zakupu domu, mieszkania lub działki musisz zgłosić ten fakt w urzędzie miasta lub gminy. Sprawę skieruj do organu podatkowego właściwego według miejsca położenia nieruchomości (a nie np. obecnego miejsca zamieszkania). W zależności od swojego statusu prawnego, wybierz jeden z dwóch formularzy:

  • Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1: Osoby fizyczne
  • Deklaracja na podatek od nieruchomości DN-1: Osoby prawne, jednostki organizacyjne (w tym spółki niemające osobowości prawnej), a także osoby fizyczne, dla których nieruchomość stanowi współwłasność z osobą prawną.

Ważne! Jeśli zakupiona działka została w ewidencji gruntów oznaczona jako grunt rolny lub leśny, nie płacisz podatku od nieruchomości, ale odpowiednio podatek rolny lub leśny. Obowiązują dla nich inne wzory formularzy:

  • IR-1 oraz DR-2 dla podatku rolnego
  • IL-1 oraz DL-1 dla podatku leśnego

Przy czym nawet od takich gruntów zapłacisz podatek od nieruchomości, jeśli wykorzystujesz je na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą inną niż działalność rolnicza lub leśna.

 

Co wykazać w drukach IN-1 lub DN-1?

Jak wskazano w poradniku Podatek od nieruchomości - co warto wiedzieć, ważną kwestią przy zgłaszaniu nieruchomości do opodatkowania jest obliczenie powierzchni gruntu oraz powierzchni użytkowej budynku. O ile jednak w przypadku gruntów jest to sprawa stosunkowo prosta – wystarczy wykorzystać podstawowe dane działki, o tyle dla powierzchni domów i mieszkań wymaga nieco więcej wysiłku. Obliczając powierzchnię użytkową, zwróć uwagę na wysokość kondygnacji. Bardzo możliwe, że np. za poddasze lub piwnicę zapłacisz mniej. Niższe kondygnacje uwzględnij w zgłoszeniu według poniższych zasad:

  • Powyżej 220 cm: 100% powierzchni użytkowej;
  • Pomiędzy 220 a 140 cm: 50% powierzchni użytkowej;
  • Poniżej 140 cm: nie wlicza się powierzchni użytkowej w ogóle.

Osoby prawne i inni właściciele zobowiązani do złożenia deklaracji DN-1 muszą znać też stawki podatku od nieruchomości, ponieważ druk ten służy im do samodzielnego wyliczenia podatku.

Ważne! Każda gmina indywidualnie ustala stawki podatku od nieruchomości. Nie zawsze są one równe stawkom maksymalnym ogłaszanym przez Ministra Finansów. Przed przystąpieniem do wypełniania deklaracji DN-1 sprawdź więc stawki obowiązujące w Twojej gminie. Zwykle są one opublikowane na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy.

 

Jak i ile zapłacić?

Osoby fizyczne otrzymują z urzędu decyzję o wysokości podatku wraz z kwotami i terminami rat. Zasadniczo są one płatne do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz przy współwłasności także osoby fizyczne, samodzielnie obliczają podatek i płacą go do 15 dnia każdego miesiąca, a za styczeń - do 31 stycznia. Jeśli roczny podatek nie przekracza 100 zł, należy go uiścić jednorazowo w terminie pierwszej raty.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%