Zamknij

Praca po godzinach – czy można odmówić?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 27.03.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Jak wskazuje art. 129 § 1 Kodeksu pracy, maksymalny czas pracy może wynosić osiem godzin w ciągu doby i czterdzieści godzin w ciągu pięciodniowego tygodnia pracy. Praca wykonywana ponad obowiązujące normy to praca w tzw. godzinach nadliczbowych. Czy pracownik może odmówić pracodawcy jej wykonywania?

Zasady pracy w godzinach nadliczbowych reguluje Kodeks pracy.

Pracodawca może nakazać pracy po godzinach tylko w razie wystąpienia szczególnych potrzeb lub gdy wystąpi konieczność usunięcia awarii bądź prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska.

Za pracę w godzinach nadliczbowych zatrudniony otrzymuje dodatek do wynagrodzenia.

Pracodawca nie może zmusić do pracy w nadgodzinach kobiet w ciąży ani pracowników młodocianych.

Praca w godzinach nadliczbowych a Kodeks pracy

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana:

ponad obowiązujące normy czasu pracy;

ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Pracę w godzinach nadliczbowych dopuszcza się w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia bądź środowiska albo usunięcia awarii. Praca po godzinach jest obowiązkowa również w sytuacji, gdy wynika to ze szczególnych potrzeb pracodawcy.

W przypadku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych oprócz standardowego wynagrodzenia pracownik otrzymuje dodatek w wysokości:

100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto;

50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wspomniany wyżej.

Jeżeli pracownik złoży stosowny wniosek, w zamian za wykonane nadgodziny pracodawca może udzielić mu także czasu wolnego od pracy w takim samym wymiarze. Może to mieć miejsce również bez wyraźnego wniosku osoby zatrudnionej. Wówczas przełożony udziela czasu wolnego najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Mowa o połowę wyższym wymiarze niż liczba przepracowanych przez danego pracownika nadgodzin. Co ważne, udzielenie takiego czasu wolnego nie może wiązać się z obniżeniem należnego wynagrodzenia za całkowity miesięczny wymiar czasu pracy.

 

Poszukujesz pracy w Zgorzelcu? Na internetowych portalach ogłoszeniowych z pewnością znajdziesz niejedną ciekawą ofertę zatrudnienia.

Czy pracownik może odmówić pracodawcy pracy po godzinach?

Obowiązek wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych wynika z charakterystyki umowy o pracę. Mowa jednak wyłącznie o nadgodzinach w przypadku wspomnianej konieczności prowadzenia akcji ratowniczej czy szczególnych potrzeb przełożonego. W takiej sytuacji pracownik, który nie znajduje się w danym momencie pod szczególną ochroną, nie może odmówić wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Regularne wykonywanie nadgodzin nie powinno być zatem normą, o ile nie występują powyższe przesłanki. Pracodawca musi również pamiętać, że pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanej minimalnej przerwy na odpoczynek. Jeśli miałaby ona zostać naruszona, osoba zatrudniona może odmówić wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych.

Jeśli szukasz nowego miejsca pracy w Ostrołęce, to w sieci znajdziesz wiele ciekawych ogłoszeń publikowanych przez firmy działające w dziesiątkach branży.

Kto nie może zostać zmuszony do pracy po godzinach?

W niektórych przypadkach pracodawca nie może zmusić zatrudnionych do pracy w nadgodzinach. Dotyczy to kobiet w ciąży oraz pracowników młodocianych. Ci pracownicy nie mogą wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych, nawet jeśli wynikałoby to z ich własnej woli. W przypadku pracowników-rodziców wychowujących dzieci poniżej 4. roku życia praca po godzinach jest z kolei możliwa jedynie wówczas, gdy wyrażą oni na to zgodę. Oznacza to zatem, że mają oni pełne prawo do odmowy wykonywania nadgodzin. Odmówić pracy po godzinach może także osoba z niepełnosprawnościami – chyba że sama wyrazi chęć dodatkowej pracy i otrzyma pozwolenie od lekarza.

Bez względu na to, w jakim regionie Polski poszukujesz zatrudnienia, w Internecie czekają na Ciebie setki interesujących ogłoszeń – wejdź na https://www.pracuj.pl/!

Podsumowanie

Jak zatem widać w większości przypadków pracownik nie może odmówić wykonania pracy w godzinach nadliczbowych. Wyjątkowe stanowią natomiast kobiety w ciąży oraz młodociani pracownicy. Na wykonywanie nadgodzin nie muszą godzić się również pracownicy wychowujący dzieci w wieku do 4 lat – ostateczna decyzja zależy wyłącznie od nich. Warto także pamiętać prawach, które przysługują za wykonanie pracy po godzinach.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%