W dniach 25-26 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się Polski Kongres Klimatyczny 2025 - największe i najbardziej wpływowe forum klimatyczne w Polsce, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Partnerstwo i współpraca”.
Hasło to nie było jedynie tłem - stało się treścią dyskusji i wspólnym mianownikiem dla ponad 2600 uczestników i ponad 300 prelegentów, którzy przez dwa dni debatowali o przyszłości transformacji energetycznej, adaptacji do zmian klimatu i wyzwaniach zrównoważonego rozwoju.
Wydarzenie po raz kolejny potwierdziło swoją wyjątkową pozycję - zarówno jako platformy wymiany wiedzy, jak i miejsca, gdzie rodzą się konkretne inicjatywy, strategie i porozumienia międzysektorowe.
Od pierwszych chwil Kongresu dało się odczuć wspólnotowe nastawienie jego uczestników. Podczas sesji otwierającej, wypełnionej po brzegi sali głównej, padły słowa, które wyznaczyły ton dla kolejnych rozmów.
- Skala wyzwań, jakie wiążą się z odpowiedzialnością za przyszłość następnych pokoleń, wymaga systemowych i kompleksowych działań opartych na wiedzy i doświadczeniu - mówił w wystąpieniu otwierającym senator Adam Szejnfeld, przewodniczący Rady Programowej. - Partnerstwo i współpraca w procesie zielonej transformacji to myśl przewodnia Polskiego Kongresu Klimatycznego, który po raz kolejny potwierdził swoją rolę jako kluczowej platformy dialogu i wymiany wiedzy pomiędzy przedstawicielami świata polityki, nauki, biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Skala wyzwań, jakie wiążą się z odpowiedzialnością za przyszłość następnych pokoleń, wymaga systemowych i kompleksowych działań opartych na wiedzy i doświadczeniu.
W Kongresie uczestniczyli m.in. Marzena Czarnecka - minister przemysłu, Urszula Zielińska - wiceminister klimatu i środowiska, Michał Baranowski - wiceminister rozwoju i technologii, Witold Literacki - wiceprezes Orlen S.A.
- Transformacja energetyczna nie może być ani chaotyczna, ani wykluczająca. Musi być zaplanowana, sprawiedliwa i wspierająca tych, którzy są gotowi na odważne decyzje. Dlatego rząd nie tylko wyznacza kierunki, ale również buduje instrumenty wsparcia, które mają realnie pomóc w przejściu na nowoczesną, niskoemisyjną gospodarkę - przekonywała minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Podkreśliła również, że w nadchodzących latach szczególny nacisk zostanie położony na wsparcie dla regionów przemysłowych oraz lokalnych wspólnot energetycznych.
- Transformacja energetyczna to nie trend - to konieczność, której przemysł nie może ignorować. W Orlenie inwestujemy w technologie przyszłości, bo wiemy, że tylko nowoczesna energetyka może zapewnić Polsce bezpieczeństwo, stabilność i konkurencyjność - zaznaczył podczas panelu głównego Witold Literacki, wiceprezes zarządu Orlen S.A.
Dodał, że działania dużych koncernów powinny być katalizatorem dla całych ekosystemów lokalnych i regionalnych, tworząc efekt synergii z samorządami, sektorem MŚP i nauką.
Ta refleksja znalazła odbicie w kolejnych panelach i wypowiedziach. Barbara Widera z Komisji Europejskiej podkreśliła, że „największą siłą transformacji klimatycznej w Europie nie jest technologia - lecz umiejętność współpracy między regionami, sektorami i pokoleniami”.
Magdalena Ruszniak, członkini zarządu Veolia term, wskazywała z kolei na potrzebę synchronizacji ambicji z możliwościami lokalnymi:
- Nie wystarczy mówić o OZE - trzeba też rozumieć lokalne ograniczenia i potrzeby. Partnerstwo publiczno-prywatne nie może być frazesem, tylko narzędziem wdrażania zmian, które będą miały sens w konkretnych miastach i gminach”.
Podczas 34 paneli dyskusyjnych poruszono szerokie spektrum zagadnień: od dekarbonizacji przemysłu i rozwoju wodoru, przez zielone finanse i nową rolę samorządów, po gospodarkę o obiegu zamkniętym, adaptację do zmian klimatu i partycypację obywatelską.
W trakcie jednego z paneli, poświęconego wspieraniu samorządów w budowie lokalnych źródeł energii Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, zauważył, że „nie możemy zakładać, że wszystkie regiony są na tym samym poziomie gotowości do transformacji. To państwo musi stworzyć ramy, które pozwolą regionom rozwijać się w tempie dostosowanym do ich realiów, ale zgodnym z celami klimatycznymi UE.”
W odpowiedzi jeden z uczestników dodał, że „transformacja nie może być luksusem dla bogatych gmin, tylko obowiązkiem - ale i szansą - dla wszystkich”.
Wśród licznych wypowiedzi znalazły się także głosy przedstawicieli biznesu. Tomasz Gasiński z Deloitte stwierdził, że firmy już dziś postrzegają inwestycje klimatyczne jako strategiczne, nie wizerunkowe: - Zrównoważony rozwój to dziś język inwestorów i rynków finansowych. Transformacja klimatyczna to nie koszt - to warunek przetrwania i skalowania.”
Szczególne miejsce w agendzie Kongresu zajęły tematy zielono-błękitnej infrastruktury, retencji wody i adaptacji do skutków zmian klimatu. Głosy ekspertów wskazywały, że wyzwania XXI wieku nie będą rozwiązywane wyłącznie w laboratoriach, ale także w urzędach miast, na osiedlach i w szkołach.
Jacek Hutyra z Leroy Merlin zwrócił uwagę, że „kluczowym wyzwaniem jest przekonanie ludzi, że zmiana zaczyna się na ich ulicy, w ich domu, z ich decyzji”. Podobne podejście przedstawił Przemysław Pokorski (VELUX), mówiąc o roli firm w podnoszeniu świadomości:
- Nie jesteśmy tylko producentami. Jesteśmy edukatorami, doradcami, a czasem katalizatorem zmian, jeśli tylko państwo i samorządy nam na to pozwolą.
Wielu uczestników podkreślało, że wyjątkowość Kongresu polega na tym, że rozmowy nie kończą się w salach, lecz przekształcają w działania. Podczas zamknięcia wydarzenia wybrzmiał głos jednoczący wszystkie sektory i doświadczenia.
- Wierzę, że efekty tegorocznego Kongresu staną się impulsem do dalszej współpracy oraz konkretnych działań na rzecz zrównoważonej i odpowiedzialnej przyszłości - w wymiarze lokalnym, krajowym i globalnym - podsumował senator Adam Szejnfeld.
Nie było to suche podziękowanie, ale apel o kontynuację wspólnej pracy i odwagę w podejmowaniu decyzji.
Ważnym momentem Kongresu było wręczenie nagrody „Lider Transformacji Energetycznej” - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego za konkretne działania na rzecz dekarbonizacji, innowacji i zrównoważonego rozwoju. Uroczystość odbyła się drugiego dnia wydarzenia i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Szczegóły dotyczące laureatów zostaną ogłoszone w osobnym komunikacie prasowym.
Fakty i liczby:
Cele Kongresu:
Zakres tematyczny:
Polski Kongres Klimatyczny powstał pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej oraz Polskiej Akademii Nauk. Inicjatorem Kongresu jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych, a wykonawczo realizuje przedsięwzięcie Polski Kongres Klimatyczny. Przewodniczącym Rady Programowej jest senator Adam Szejnfeld.
Adam Szejnfeld: prawnik, były przedsiębiorca i samorządowiec. Senator X i XI kadencji Senatu RP, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz członek Senackiego Zespół ds. Energetyki Jądrowej i Odnawialnych Źródeł Energii. Wcześniej Poseł na Sejm RP III, IV, V, VI i VII kadencji, przewodniczący wielu sejmowych komisji, m.in. Komisji Gospodarki, Komisji Skarbu Państwa czy Komisji „Przyjazne Państwo”. Był też posłem do Parlamentu Europejskiego pracując w Komisji Handlu Międzynarodowego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.
Wiceminister gospodarki w rządzie Donalda Tuska, szef rządowego komitetu antykryzysowego „Komitetu Sterującego Rządowym Programem Wspierania Inicjatyw Pobudzających Polską Gospodarkę”. Autor słynnego „Pakietu Szejnfelda”, największego do tej pory pakietu ustaw deregulujących polskie prawo gospodarcze i administracyjne.
Członek Kapituły Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, w przeszłości także Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Klubu Polskiej Rady Biznesu, Rady Programowej Kongresu Polskiej Gospodarki, Rady Programowej Polskiej Izby Gospodarki Elektronicznej, Rady Programowej Krajowego Forum Inwestycyjnego oraz Rady Programowej Konferencji Energetycznej „EuroPOWER”.
Za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” został uhonorowany Medalem Ministra Gospodarki, otrzymał również kilkadziesiąt nagród największych polskich organizacji gospodarczych oraz najważniejszych polskich mediów, m. in. Gazety Puls Biznesu, Dziennika Gazeta Prawna, TV Polsat, czy Tygodnika „Polityka”.
Maksymilian Ryżek, sekretarz Rady Programowej Polskiego Kongresu Klimatycznego,
asystent senatora RP Adama Szejnfelda
4 0
Nic nie znaczące i nic nie wnoszące spotkanie przy kawie i ciasteczkach. Kolejna promocja platfusów na FP. Dziękuje za uwagę.👎
2 0
Adaś opowiedz jakie ty przedsiębiorstwo prowadziłeś?