Zamknij
REKLAMA

Partia Wolność przeciwko akcyzie na e-papierosy

14:15, 09.11.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Okręg pilski partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego protestuje przeciwko nałożeniu akcyzy na e-papierosy.

Sejm niedługo będzie głosował nad zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów wprowadzeniem akcyzy na e-papierosy w wysokości 50 grosz na 1 ml.

- Tak wysoka akcyza sprawi, że koszt pojemnika z płynem do e-papierosów wzrośnie o 60% - mówi Piotr Wawrzyniak, prezes pilskiego okręgu Wolności. - Spowoduje to powstanie szarej strefy oraz likwidację legalnej branży e-papierosów w Polsce. Dokładnie tak stało się we Włoszech, gdzie wpływy z akcyzy osiągnęły zaledwie 5% planu i gdzie upadło 2 tysiące sklepów, a pracę straciło 5,5 tysiąca osób. W Portugalii po nałożeniu akcyzy na e-papierosy ich legalna sprzedaż spadła o 90%. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do swojej ustawy przyznało, że celem wprowadzenia akcyzy jest zachowanie wpływów z akcyzy od tradycyjnych papierosów. Rząd PiS boi się, że Polacy zamiast drogich i szkodliwych papierosów tradycyjnych zaczną palić mniej szkodliwe e-papierosy. Rząd bardziej dba o swoje dochody, niż o zdrowie Polaków - uważa Piotr Wawrzyniak.

Działacze Wolności zaprezentowali swoją propozycję ustawy, której celem jest zniesienie wielu ograniczeń w handlu, reklamie i paleniu e-papierosów.

- Planowane wprowadzenie akcyzy na e-papierosy nie przyniesie zakładanych wpływów podatkowych, doprowadzi jedynie do upadku branżę e-papierosów, zlikwiduje tysiące miejsc pracy oraz spowoduje, że Polacy wrócą do znacznie szkodliwszych papierosów tradycyjnych. To jest uderzenie w mały polski biznes i w zdrowie Polaków. Zamiast wprowadzenia akcyzy Wolność proponuje w swoim projekcie ustawy zniesienie zakazu handlu e-papierosami w Internecie i inne ułatwienia dla sprzedawców oraz konsumentów wyrobów tytoniowych - podsumowuje Piotr Wawrzyniak.

Na dzisiaj członkowie Wolności zapowiedzieli publikację listów otwartych w tej sprawie do pilskich posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Wolność - PiłaWolność - Piła

3 0

https://youtu.be/UTUByXOY0Mc 01:05, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łukasz MastalerekŁukasz Mastalerek

1 3

Popieram ten kierunek,mój Tata po 40 latach palenia mocnych,przerzucił się na e-papierosa,raczej powinno się dla dobra wszystkich palących i ich rodzin objąć wysoką akcyzą zwykłe papierosy,a zwolnić z niej e-papierosy,e-papieros nie wydziela substancji smolistych i nie zatruwa powietrza,substancje smoliste są przyczyną nieuleczalnych śmiertelnych chorób a nie nikotyna,tylko że kaźdemu rządowi jest na ręke jeżeli ktoś opuści ten świat przed przejściem na emeryturę lub krótko po,podobnie jest z narkotykami,najwięcej narkomanów i związanych z tym zgonów jest tam gdzie są one nielegalne,tam gdzie byłyby by legalne byłaby niska cena i Ci biedni ludzie nie musieliby popełniać przestępstw aby móc zakupić działkę od bezwględnego dilera,nawet w Szwajcari w ośrodkach dla uzależnionych podaje się im narkotyki w stopniowo coraz mniejszych dawkach,procent wyleczonych z uzależnienia jest tam najwyższy na świecie,zniknęłoby wówczas wiele patologi,byłoby mniej uzależnionych,a mafia praktycznie zbankrutowałaby,największym wygranym byłoby państwo bo wzbogaciłaby się na handlu narkotykami,ale przedewszystkim uzależnieni,byłoby im łatwiej wyjść z nałogu,kto myśli logicznie powinien dojść do tych samych wniosków. 01:18, 16.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone