Zamknij
REKLAMA

Trzy medale judoków-studentów PUSS w Pile

18:31, 08.10.2020 | PUSS w Pile
Skomentuj fot. Robert Judycki
REKLAMA

Na matach Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile ponownie zmierzyli się najlepsi akademiccy judocy w kraju. Mimo iż zawodników było nieco mniej niż w roku ubiegłym, to walka na każdym etapie Akademickich Mistrzostw Polski w Judo była równie emocjonująca!  

Pierwszy dzień tradycyjnie należał do mężczyzn. Na matach pojawili się nie tylko medaliści broniący tytułu, ale także ci dopiero zaczynający przygodę z tą dyscypliną. Mogliśmy więc obserwować zmagania takich zawodników, jak Ksawery Morka - studenta AWF w Warszawie, aktualnego srebrnego medalisty Mistrzostw Polski Seniorów; Kyrylo Wesolovskyiego - również z AWF, który jest także aktualnym srebrnym medalistą Mistrzostw Polski Seniorów; Tomasza Drzewieckiego - studenta PUSS w Pile, broniącego tytułu mistrzowskiego sprzed roku, czy Adama Stodolskiego, także z PUSS w Pile - aktualnego złotego Medalisty Mistrzostw Polski Seniorów.

Walki eliminacyjne wyłoniły mocniejszych zawodników, którzy spotkali się na matach w pojedynkach finałowych. W kategorii 60 kg zwycięstwo zapewnił sobie Paweł Tylek (PO Opole). Waga 66 kg należała do Sławomira Skocza (AWF Kraków).

- Największym problemem było dla mnie zrobienie wagi. Każdy etap dojścia do dzisiejszego medalu był wymagający. Za 10 dni czekają na mnie Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, gdzie również zamierzam powalczyć o złoto – podsumował najlepszy judoka w kategorii 66 kg.

W kategorii 73 kg złoto wywalczył Ksawery Morka (AWF Warszawa), potwierdzając tym samym ubiegłoroczny sukces i doskonałą formę. W wadze 81 kg najlepszy okazał się Jakub Pankowski (PO Opole), który zmierzył się w finale z Bartkiem Ponichterą (UŁ Łódź). Ubiegłoroczny mistrz w tej kategorii - Kyrylo Vaselovskyi (AWF Warszawa) - również stanął na podium, ale tym razem z medalem brązowym.

Wiele emocji zapewniła ostatnia kategoria wagowa tego dnia – 90 kg, gdzie doszło do startu 11 zawodników, w tym ubiegłorocznego mistrza, reprezentanta gospodarzy Tomasza Drzewieckiego (PUSS w Pile), który potwierdził świetne przygotowanie. W walce finałowej zmierzył się i wygrał z Erykiem Ryciakiem (UW Warszawa).

- Bardzo lubię walczyć w Pile, gdzie czuję ogromny doping. Walki eliminacyjne obarczone były wielkim stresem, a finałowa była szczególnie ciężka. Znamy się z Erykiem, trenowaliśmy razem na obozach kadry narodowej i walczyliśmy ze sobą w ostatnią sobotę podczas Mistrzostw Polski Seniorów. Razem z trenerem z Łodzi ustaliliśmy pewną taktykę walk i przyniosła ona doskonały efekt. Jestem bardzo zadowolony ze złotego medalu i mam nadzieje, że uda mi się powtórzyć ten sukces za rok! - podsumował Tomek.

Drugi dzień zawodów rozpoczął się walkami o medale studentów w kategorii -100 kg i +100 kg. Poważna waga wymagała poważnego skupienia, bo rzuty na matę wyglądały dość groźnie. W rywalizacji do 100 kg zwyciężył aktualny złoty medalista Mistrzostw Polski Seniorów - Oleksii Lysenko (AWF Warszawa), który potwierdził, że jest niekwestionowanym zwycięzcą w swojej wadze. Rywalizacja +100 kg była również zacięta. Tu zmierzyli się Artur Pujszo (WSG Bydgoszcz) i Wiktor Tworzydło (PW Warszawa). Złoto, po mocnym rzucie na matę, trafiło do zawodnika z Bydgoszczy.

- Miałem cztery mocne walki, każdą skończyłem przed czasem, ale każda wymagała wysiłku i koncentracji. Pierwszy raz zdobyłem złoto AMP w swojej wadze i to bardzo mnie cieszy. Jestem po intensywnym okresie treningowym, więc teraz czas na kilka dni odpoczynku - podsumował występ Artur Pujszo.  

Walki kobiet dostarczyły także wiele emocji. W wadze do 48 kg, złoto trafiło do Anny Olejnik (UAM Poznań). Rywalizację w kategorii do 52 kg wygrała Aleksandra Kaleta (AWF Kraków), która jest aktualną Mistrzynią Polski. Złoto w walce o mistrzostwo do 57 kg, zdobyła Marta Gęsikowska (PO Opole), a w wadze do 63 kg, również poznańska zawodniczka - Agata Szafran (UAM Poznań). Ciekawie wyglądały rozgrywki w wadze 70 kg. Tu w walce finałowej zmierzyły się Wiktoria Marciniak (UŚ Katowice) i Anna Kaleta (AWF Kraków) - aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Polski. Niestety mistrzyni uległa zawodniczce z Krakowa i złoto przypadło Wiktorii Marciniak.

Przewaga w kategorii do 78 kg należała do Justyny Śliwy (AWF Warszawa), która walczyła w zestawieniu "każdy z każdym".

- Chyba pierwsza walka okazała się najtrudniejsza. Widzę jednak efekt wielu godzin treningów oraz letniego obozu szkoleniowego. Najbliższe plany, to powtórzenie dzisiejszego sukcesu podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski - powiedziała złota medalistka AMP.

W walce o ostatnią, kobiecą kategorię +78 kg stanęła utytułowana i doświadczona zawodniczka, reprezentująca gospodarzy. Paula Kułaga (PUSS w Pile) - aktualna złota Medalistka Mistrzostw Polski - stoczyła trudny pojedynek w finale z Katarzyną Furmanek (PG Gdańsk). Była to jedyna walka, w trakcie której potrzebna była pomoc medyczna. Nie zdekoncentrowało to Pauli, która ostatecznie potwierdziła swoją świetną formę, zdobywając kolejne złoto. Tu jednak nie było czasu na świętowanie, ponieważ Paula od razu jechała na wymagający obóz treningowy w Zakopanem.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo kolejny już raz zostały przygotowane przez KU AZS PUSS w Pile na matach Uczelnianego Centrum Sportu i Rekreacji Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. Potwierdziło to doskonałą organizację zawodów i zaufanie, jakim pilską uczelnię, trenerów i organizatorów obdarzył Akademicki Związek Sportowy.  

 

(PUSS w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA