Zamknij

Jak wspierać młodego sportowca?

19:03, 29.06.2022 . Aktualizacja: 19:05, 29.06.2022
Skomentuj

W poprzednich latach możemy zauważyć nagły wzrost różnych metod wychowawczych i podejścia do dzieci. Wielu rodziców pewnie kojarzy takie hasła jak "rodzicielstwo bliskości" czy metoda Montessori. Wydawać by się mogło, że skoro podążamy za radami psychologów, to nie będziemy mieli problemów z wychowaniem dzieci. Czy istnieje jednak jakiś jeden sposób na to, aby mądrze wychować sportowca? Na co zwrócić uwagę i okazać wsparcie dziecku, które czynnie uprawia sport?


Dziecko wszystko chłonie

Nasze dzieci są jak gąbki - chłoną wszystko, co widzą. Zachowania, reakcje, nastawienie do życia czy sportu. Badania dowodzą, że rodzice aktywnych chłopców udzielają im więcej wsparcia i motywacji niż dziewczynkom, z kolei dziewczynki uprawiające sport dostają więcej wsparcia od ojców niż od matek. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas rozmów z naszymi dziećmi, szczególnie jeśli posiadamy więcej niż jedno dziecko. Podsumowaniem tego, jak bardzo dzieci chłoną nasze zachowanie jest badanie Stuart, które mówi, że agresja boiskowa wynika z agresywnych zachowań wyniesionych od rodziców (tutaj największy wpływ na dziecko ma matka).


Dlaczego dzieci uprawiają sport?

Powinniśmy sami spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Nasze dziecko kocha rywalizować? Sport to jego pasja i regularnie śledzi rozmaite wiadomości sportowe? Lubi spędzać czas z kolegami? A może jest to dla niego świetna zabawa? Wszystkie te powody są równie ważne. Badania przeprowadzane przez blisko 40 lat mówią, że dla 80% dzieciaków najważniejsza jest zabawa, a nieodczuwanie przyjemności z uprawiania sportu i rosnąca presja były powodem, dla którego młodzi ludzie rezygnowali ze sportu.

W tym miejscu powinniśmy wspomnieć o motywacji, którą dzielimy na 3 rodzaje: amotywacja (niechęć do podejmowania aktywności), motywacja zewnętrzna (podejmowanie aktywności ze względu na benefity, nagrody, podziw innych, a także zaspokajanie osób trzecich), a także motywacja wewnętrzna ( która daje nam radość z naszego zaangażowania w aktywność). Wysoki poziom motywacji wewnętrznej jest gwarancją sukcesu,  sprawia, że czujemy się mocniejszy i łatwiej uporać nam się z porażkami i wyzwaniami.


Dobre nastawienie

Jak powinniśmy wspomóc kształtować w naszych dzieciach nastawienie do rozwoju? Powinniśmy ich chwalić oraz nagradzać za zaangażowanie starania i włożony wysiłek. Końcowy rezultat nie ma tutaj tak naprawdę żadnego znaczenia. Tym sposobem wzmacniamy w dziecku pewność siebie i odporność psychiczną.

Pamiętajmy, że jako rodzice musimy być przykładem dla naszych dzieci. Powinniśmy zwrócić uwagę, jaki przekaz widzą dzieci. Jeśli w domu rodzice odnoszą się do siebie z szacunkiem i pokazują swoje uczucia, to dziecko również będzie posiadało w sobie ten szacunek. Natomiast trzeba pamiętać, że agresja rodzi agresję. Nie pchajmy dziecka na siłę w sport, niech samo zdecyduje co sprawia mu radość, a jeśli jest czynnym sportowcem, to motywujmy tak, aby nie powodować niepotrzebnej presji.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%