Zamknij
REKLAMA

Uwaga na aplikację "ANYDESK"! To oszustwo!

10:03, 16.09.2021 | st. sierż. Wojciech Zeszot
Skomentuj niebezpiecznik.pl
REKLAMA

Zainteresowany inwestowaniem mężczyzna chciał zyskać dodatkową gotówkę. Niestety cały proceder był kontrolowany przez przestępców. Dzięki odpowiedniej reakcji pokrzywdzonego, a także pilskich policjantów, uchronione zostały pozostałe zgromadzone środki, a dalsze próby oszustwa skutecznie udaremnione.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Pile uzyskali informację o mężczyźnie, który chciał zainwestować swoje pieniądze w rzekome akcje spółki Orlen. Szukając informacji w internecie mężczyzna wypełnił formularz, po którym skontaktował się z nim osobisty analityk finansowy. Rozmowy trwały kilka tygodni. Przestępca każdego dnia budował zaufanie i wskazywał różne schematy inwestycyjne. Mężczyzna ostatecznie zrealizował przelew w kwocie ponad 6 tysięcy złotych na poczet swojej pierwszej inwestycji. Prowadzący codzienne rozmowy przestępca zdołał w tym czasie nakłonić słuchacza do zainstalowania aplikacji "ANYDESK", która w jego opisie była narzędziem analitycznym umożliwiającym inwestowanie pieniędzy.

Prowadzący rozmowę dla uwierzytelnienia całej historii wypłacił pierwsze "zarobione" 100 dolarów, które w rzeczywistości były przewalutowaną gotówką, przelaną wcześniej przez mężczyznę. W pewnym momencie zainteresowany inwestowaniem zaczął jednak podejrzewać oszustwo. Zwrócił się o pomoc do pilskich policjantów. Funkcjonariusze prowadzący na co dzień postępowania gospodarcze od razu zajęli się sprawą i odwiedzili zgłaszającego. Mężczyzna wskazał urządzenia, na które kontaktował się opiekun inwestycji. Zarówno na telefonie jak i prywatnym komputerze policjanci ujawnili oprogramowanie "ANYDESK". Na prośbę funkcjonariuszy mężczyzna natychmiast zablokował dostęp do internetowego konta bankowego, kart płatniczych oraz zastrzegł dokumenty tożsamości. Złośliwa aplikacja została przez funkcjonariuszy natychmiast zablokowana, a wszystkie zgromadzone przez nią dane zostały zabezpieczone jako materiał dowodowy.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami zgłaszający przyznał, że po zainstalowaniu aplikacji logował się wielokrotnie na stronę banku. Mężczyzna do swojego codziennego konta miał również przypisany dodatkowy rachunek, na którym posiadał zgromadzone przez całe życie oszczędności. Każdorazowo po włączeniu komputera cała jego zawartość wraz z wykonywanymi operacjami była widoczna dla przestępców. Dzięki szybkiej reakcji mężczyzny oraz policjantów dalsze oszustwa zostały udaremnione. Ponadto mundurowi ustalili, że od momentu instalacji oprogramowania dostęp do zasobów komputera miało kilkunastu użytkowników.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z "okazji" znalezionych w internecie. Szybki zarobek pieniędzy, inwestycje w akcje, spółki lub kryptowaluty to najczęstsze sposoby jakie wykorzystują przestępcy. Policjanci podkreślają również, aby pod żadnym pozorem nie instalować aplikacji "ANYDESK" lub innych podobnych, które w rzeczywistości służą tylko i wyłącznie do udostępniania pulpitu oraz zawartości urządzeń.

 

(st. sierż. Wojciech Zeszot)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

XX

0 0

I co, złapali oszustów? Co im zrobili? 12:35, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%