Zamknij

Stara Piła w fotoplastykonie. Przyjdź do strefy rekreacji przy starostwie!

18:12, 03.10.2023 fp Aktualizacja: 08:30, 04.10.2023
Skomentuj

Dzisiaj w strefie rekreacji nad Gwdą przy Starostwie Powiatowym w Pile otwarto wystawę z archiwalnymi zdjęciami Piły. Oglądać je można w mobilnym fotoplastykonie.

- To kolejne wydarzenie w naszej strefie rekreacji, która jest czynna zaledwie od kilku miesięcy, a już zapisała się kilkoma ważnymi wydarzeniami, między innymi świetnymi koncertami. Dzisiaj kolejna uczta, tym razem artystyczno-historyczna - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Fotoplastykon został zbudowany przez Fundację Koncept Kultura. Konstrukcja składa się z rozkładanych modułów, dzięki czemu można ją przewozić od miasta do miasta.

- Sto kilkadziesiąt lat temu fotoplastykon był sposobem poznawania świata. Ludzie oglądali przez wizjery piramidy egipskie albo dalekie Chiny. Z naszym fotoplastykonem jeździmy po Polsce już sześć lat. Teraz zawitaliśmy do pięknego miasta, jakim jest Piła. Przez cały miesiąc będzie można oglądać archiwalne zdjęcia grodu nad Gwdą - informuje Zygmunt Fit, wiceprezes zarządu Fundacji Koncept Kultura.

Fotoplastykon ma pięć stanowisk ze stereoskopami. Czynny jest 24 godziny na dobę.

Fotografie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile wybrał Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz muzeum.

- Piła była przez setki lat miastem drewnianym. Później zabytków też było niewiele: dwa najważniejsze miejsca polskości to kościół świętych Janów oraz dom, w którym urodził się Stanisław Staszic. W okresie międzywojennym był to też powstały w 1919 roku Chór Halka oraz Konsulat RP. Po drugiej wojnie dom Staszica został odbudowany, natomiast kościół stał jako ruina 30 lat, po czym został wysadzony, gdy Piła została miastem wojewódzkim - przypomina Marek Fijałkowski.

Anna Osiadacz, prezes zarządu Fundacji Koncept Kultura, zaprosiła pilan także na Wirtualny Teatr Historii. W dniach 4-6 października w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” odbędą się seanse kina historycznego w nowoczesnej technologii VR.

- Podczas pokazu gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego - obraz projektowany jest dookoła widza, a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście Wirtualnego Teatru Historii mają wrażenie, jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

Wstęp wolny. Rezerwacja wejść TUTAJ.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

rhrh

1 0

Precz z kaczyzmem ! ! ! 09:03, 04.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%