Zamknij

78-letni ogórek, czyli polskie rekordy kulinarne

13:10, 17.07.2017 fp
Skomentuj arch. domowe arch. domowe

Ile waży największy dżem z dyni, ile mierzy największy racuch z jabłkami i ile czasu potrzeba, aby ugotować blisko 4000 litrów żuru? Bicie kulinarnych rekordów obfituje w nietypowe ciekawostki, a niektóre wyczyny mogą naprawdę zaskoczyć. Poniżej kilka polskich imponujących osiągnięć.

Dynia, kiełbasa, racuch, piernik, ogórek, żur i pierogi – łączą je kulinarne rekordy ustanawiane podczas festiwali, wydarzeń kulinarnych i targów regionalnych. Oto 9 rekordów kulinarnych z całej Polski, o których warto wiedzieć.

Największy dżem z dyni
360,5 kilogramów - tyle ważył rekordowy dżem z dyni. Rekord ustanowiono podczas Festiwalu Dyni w Krapkowicach, a gotowanie trwało aż 2 dni.

Największa dynia w Polsce
648,2 kilogramy wagi, 475 centymetrów szerokości i ponad metr wysokości to wymiary największej dyni w Polsce. Rekord ustanowił mieszkaniec Kurówek pod Łodzią w trakcie Festiwalu Dyni w sercu Opolszczyzny.

Najdłuższa linia z kiełbasy
214 metrów - tyle mierzyła najdłuższa linia z kiełbasy, z której później stworzono… klucz wiolinowy. Rekord ustanowiono podczas Podkarpackiego Dnia Wędliniarza w Radomyślu Wielkim, a kiełbasę trzymało 196 osób.

Największy racuch z jabłkami
201 centymetrów - tyle mierzył największy racuch z jabłkami, który powstał podczas Święta Jabłka w Drawieńskim Parku Narodowym. Do jego stworzenia wykorzystano aż 10 kilogramów jabłek.

Najstarszy ogórek w Polsce
Mieszkanka Parczewa w województwie lubelskim w swojej spiżarni przechowuje 78-letniego ogórka - jest to najstarszy ogórek kiszony w Polsce. Właścicielce warzywo przekazała jej matka, która w wieku 15 lat zerwała je i zakonserwowała. Co ciekawe, ogórek zakopany w ziemi przetrwał czasy wojny, a teraz jest prawdziwym ewenementem.

Jeśli grillować, to tylko w grupie
W Strzelinku koło Ustki ustanowiono rekord Guinnessa w grillowaniu. Jednocześnie w tym samym miejscu na 3200 grillach swoje potrawy przygotowywały 2853 osoby. Bicie rekordu jednak nie należało do najprostszych. Oficjalne wytyczne wymagały, aby uczestnicy grillowali przez co najmniej 30 minut. Warto wspomnieć, że przygotowywaną potrawą była karkówka.

Najdłuższy piernik
46,1 metrów - tyle mierzył najdłuższy piernik , do którego wykonania wykorzystano 3500 jaj. Rekord ustanowiono podczas Święta Chleba i Piernika w Jaworze.

Największa porcja żuru
3800 litrów żuru gotowano przez całą noc w trakcie Święta Żuru Kujawskiego w Brześciu Kujawskim.

Największy pieróg
838 centymetrów mierzył największy polski pieróg, który został stworzony podczas Dni Warszewa w Szczecinie. Ciasto i farsz potrzebne do stworzenia pieroga ważyły łącznie około 100 kilogramów.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%