Zamknij
REKLAMA

Tu nie ma przedawnienia. Czas, by zapłacono za krzywdy wyrządzone Polsce!

11.34, 09.09.2022 Marta Kubiak, poseł na Sejm RP
Skomentuj
REKLAMA

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej ruszyła kampania informacyjna poświęcona stratom, jakie Polska poniosła w wyniku agresji Niemiec i później, 17 września, ataku Związku Sowieckiego na nasz kraj. Niestety za poniesione szkody Polska nigdy nie otrzymała reparacji od żadnego z agresorów - ani od Niemiec, ani od ówczesnego ZSRR.

Podczas II wojny światowej zginęło ponad 5 milionów Polaków. Byli masowo mordowani na oczach bliskich lub ginęli w obozach zagłady. Polska poniosła największe straty w ludności.

W wyniku działań wojennych doznała też strat we wszystkich innych dziedzinach życia. Zrównano z ziemią wiele miast i wsi. Zniszczono 25 muzeów, 35 teatrów i 665 kin, około 6 tysięcy szkół, 352 szpitali i 1450 gabinetów lekarskich.

Nieodwracalnie zniszczono wiele zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych. Okupant niemiecki dokonał w okupowanej Polsce rabunku ok. 516 tysięcy pojedynczych dzieł sztuki, z których udało się odzyskać tylko niewielki procent.

Dlatego całkowicie zgadzam się ze słowami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, że zostaliśmy pozbawieni szans rozwojowych na wiele lat. Ze szkodą dla nas nie powstało i już nie powstanie setki tysięcy dzieł sztuki, książek czy wynalazków.Skala tych zbrodni i tych strat jest bezprecedensowa.

Właśnie dlatego mówimy #bezprzedawNIEnia. Nadszedł czas by Niemcy zadośćuczyniły za krzywdy wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej! W cywilizowanym świecie nie ma prawa istnieć takie coś, jak przedawnienie zbrodni z czasów II wojny światowej. My jako Naród nie możemy puścić tego w zapomnienie. To był okrutny czas dla Polaków i najwyższy czas, by w końcu za to zapłacono.

Często słyszałam, że jako Naród nigdy nie będziemy tak dobrze sobie radzić, jak kraje zachodnie, często słyszałam, że nie potrafimy, że jesteśmy gorsi. Nigdy nie zgadzałam się z tymi twierdzeniami, gdyż znam przyczynę i wiem, dlaczego. Gdy inne kraje Europy korzystały choćby z Planu Marshalla i rosły w siłę, nas dalej rozkradał kolejny okupant - Stalin. Porzuceni, sprzedani pod ruski but, my Polacy, nasi dziadkowie, którzy przelewali krew za wolny świat, zostaliśmy przez ten świat sprzedani za ułudę pokoju, który dzieliła Żelazna Kurtyna.

Prawda jest taka, że jesteśmy wielkim Narodem, który tworzą wspaniali, pomysłowi i pracowici ludzie. Dogoniliśmy Europę, a teraz z podniesioną głową stawiamy czoła kryzysowi jaki jest na świecie, dalej walcząc o pokój, wspierając choćby Ukrainę.

O skali naszych strat poniesionych podczas II wojny światowej przypomina ogólnopolska kampania #BezPrzedawNIEnia. Jest ona sprzeciwem wobec perspektywy odrzucenia historii i odpowiedzialności za wywołanie II wojny światowej przez Niemców.

Wystawa na Placu Piłsudskiego, stanowiąca element kampanii, jest wizualną opowieścią o wybranych miejscowościach zniszczonych podczas II wojny światowej. Za pomocą specjalnych plansz wydrukowanych w technice soczewkowej odbiorcy mogą porównać obrazy miast na ziemiach dzisiejszej Polski. Dramatycznej atmosfery tamtych dni dopełniają utwory poetyckie m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wspomnienia polskich profesorów, wybitnych specjalistów, którzy po wojnie brali udział w szacowaniu strat i dziele odbudowy: Jana Zachwatowicza i Stanisława Lorentza.Na ekspozycji znalazły się widoki takich miast jak: Warszawa, Lublin, Kraków, Zabłudów, atakże Kołobrzeg, Wrocław i Malbork. Niestety w każdym regionie współczesnej Polski można odnaleźć ślady tej wojny... Wystawę można oglądać do 20 września 2022 roku. Ekspozycja jest również dostępna stronie http://www.niepodlegla.gov.plniepodlegla.gov.pl.

Prowadzona kampania jest ogólnopolska, dlatego spoty kampanii #bezprzedawNIEnia są wyświetlane na nośnikach cyfrowych w przestrzeni publicznej, m.in. na dworcach, stacjach metra i w środkach komunikacji, a także w mediach społecznościowych. Ponadto w Warszawie i w największych miastach Polski na nośnikach reklamowych pojawiły się okolicznościowe plakaty, zaś w najbardziej poczytnych tygodnikach i dziennikach - okolicznościowe grafiki.

Specjalne spoty poświęcone rocznicy wybuchu II wojny światowej są emitowane w Telewizji Polskiej oraz m.in. w TVP World w różnych wersjach językowych.

Trzeba przypominać o prawdzie, która coraz częściej jest negowana. Trzeba pokazać międzynarodowej opinii publicznej, że Polska nie zapomniała i za zbrodnie wymaga zadośćuczynienia ze strony winnych.

Dlatego właśnie całym sercem wspieram kampanię #bezprzedawNIEnia. To mój hołd wobec ofiar tamtej wojny oraz tych, którzy cudem ocaleli i odbudowywali nasz kraj.

Czas wyrównać szanse!

(Marta Kubiak, poseł na Sejm RP)

Pilanka od urodzenia. Polityk, politolog i działaczka samorządowa. Poseł na Sejm VIII i IX kadencji.

Marta Kubiak

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (15)

6969

3 3

ale o Wołyniu cisza amnezja 12:53, 09.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

infoinfo

0 0

Jest dostępna książka "Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści" autor Krystyna Lemanowicz.
18:43, 14.09.2022


witcherwitcher

19 5

Nie potrafili odzyskać od Rosji wraku Tupolewa,nie potrafili odzyskać od handlarza bronią milionów za trefne respiratory.Nie potrafią uzyskać od UE należnych nam miliardów z KPO.Ale na pewno dostaną od Niemiec 6,2 biliona zł z tytułu reparacji !Nie będzie ani 1€ z reparacji.My to wiemy i Kaczyński to wie i pani Kubiak to wie.Ale będą kłamać i szczuć do końca.Bo nic innego nie potrafią.😡 13:13, 09.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

o wyższościo wyższości

2 3

Największym szczujem powiatowym jest witcher. A natomiast Gestapo, SS, Wehrmacht, Einsatzgruppen, SS-Aufseherin, ładowacze do komór gazowych, selekcjonerzy na Umschlagplatz, to byli mili, uprzejmi obywatele (Bürger) III Rzeszy. 19:05, 14.09.2022


👍🙂👍🙂

7 15

Jest Pani super i często oglądamy Panią w minęła 8 i minęła 20. Świetnie Pani punktuje PeOwców i Lewicowców👍 15:56, 09.09.2022

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

kim jest ta kim jest ta

9 4

druga osoba,z którą to oglądasz ? 🤣 17:04, 09.09.2022


obejrzałemobejrzałem

9 6

jeden taki program,Kubiak jest żałosna,mówi ale do powiedzenia nie ma nic i to silenie się na bycie,,dowcipną"i ,,ciętą rpostę",do zawartości autobusu jaki jeździ za Kaczyńskim może się tak produkować 🤣 17:10, 09.09.2022


🙂🙂

5 5

Pani Kubiak jest bardzo mądra i odpowiada na wszystkie pytania pana Klarenbacha. W przeciwieństwie do wszystkich niemądrych PeOwców i Lewicowców gdzie oni nie potrafią odpowiedzieć na proste pytanie tak/nie, to się nagadają bez sensu. Ciekawe kto w ich wybiera? Pewnie tacy sami niemądrzy ludzie jak oni sami.🙂 07:07, 10.09.2022


ty jesteśty jesteś

0 1

pasażerem tego autobusu,bez zwątpienia 🤣 09:39, 10.09.2022


XX

2 1

Andrzej Duda powinien postąpić, tak jak Andrzej Grabowski.

https://youtu.be/ZoVndvqD36E 17:23, 09.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak mają Niemcyjak mają Niemcy

8 5

wypłacić reparacje jak Kaczyński nie ma konta w banku ?🤣 17:48, 09.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TfuskTfusk

7 8

Takie dotychczas mieliśmy rządy, że tyle lat po wojnie, a nie upominali się o reparacje. To jest pierwszy który się upomniał. Gdy wrócą rządy platfusów, to skończą się marzenia o odszkodowania. 23:34, 10.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

6 7

OPOZYCJA ANTYPOLSKA MA TAKIE STANOWISKO : Nie chcemy żadnych odszkodowań za II wojnę ponieważ nasi ruscy przyjaciele zdecydowali za nas. Nic się nie stało , Polacy nic się nie stało ! 10:36, 13.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TubylecTubylec

5 4

To kiedy PiS wypłaci Polakom reparacje za niszczenie tego pięknego kraju? 21:03, 13.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Krycha niCijaKrycha niCija

0 2

Tęsknię 😭za wajchą Jacka. Po mojej pomidorówce szczególnie mu się wydłużała 😮 19:57, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%