Co warto wiedzieć, planując ogrodzenie działki? Na co zwrócić uwagę? Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?
Ogrodzenie działki jest bardzo ważnym elementem naszego otoczenia. Po pierwsze ogrodzenie wyznacza granice naszej działki, po drugie jest czytelnym znakiem, że ten teren jest prywatny. Ogrodzenie pełni funkcję ochronną - zabezpiecza podwórko przed dostaniem się intruzów, dodatkowo jest przeszkodą dla dzieci, które bawią się bezpiecznie na podwórku. Ogrodzenie również chroni naszą prywatność, a także często stanowi barierę dla wiatru, czy przesłania nie ładne widoki.
Planując założenie, czy wymianę ogrodzenia, musimy bardzo dobrze zastanowić się nad rozwiązaniami, jakie mamy do wyboru. Obecnie producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rodzajów ogrodzeń, z których niektóre są naprawdę godne uwagi.
Ogrodzenie będzie nasza wizytóką - jest to element naszego ogrodu, który widzą wszyscy - zarówno nasi goście, jak też obce dla nas osoby. Dlatego ogrodzenie powinno być wykonane niezwykle starannie, być wysokiej jakości, wytrzymałą konstrukcją.
Co decyduje o rodzaju ogrodzenia, jakie będzie idealnie pasować do naszego podwórka? Jest wiele czynników, które musimy uwzględnić.
Przede wszystkim styl ogrodzenia jest zależny od stylu domu. Ogrodzenie powinno ładnie komponować się z elewacją naszego domu, a także ze stylem, w jakim został założony ogród. W nowoczesnych ogrodach stosuje się rozwiązania nowoczesnych prefabrykatów, czy mini elastyczne formy z żelaza. Natomiast dla ogrodów wiejskich pięknym obramowaniem będzie na przykład drewniany płotek. Styl ogrodzenia jest zależny zarówno od tworzywa, jak też jego kolorystyki oraz formy. Ogrodzenie z metalu może być nowoczesne - jeżeli jest minimalistyczne, ale również mieć charakter elegancki, jeżeli zostaną wykonane z niego zawiłe ornamenty.
Rodzaj ogrodzenia zależy oczywiście od okolicy w jakiej mieszkamy oraz naszego otoczenia. Mieszkając w spokojnej dzielnicy, z malowniczymi widokami, w pobliżu lasu, czy parku, nie będziemy izolować się solidnym parawanem z betonu. Zdecydujemy się raczej na dekoracyjne rozwiązania z drewna, czy praktyczną siatkę. Natomiast jeżeli nasze sąsiedztwo nie należy do atrakcyjnego, za płotem mamy widok na ruchliwą drogę, czy stację benzynową, fabrykę, możemy przesłonić się ładnym ogrodzeniem, wzbogacając je dodatkowo o bujne nasadzenia z roślin. Niestety często obserwujemy zjawisko powszechnego odgradzanie i izolowania się od wszystkiego. Jest to zjawisko popularne w naszym kraju, gdyż w innych rejonach nawet Europy, nie występuje to tak powszechnie. Budowę ogrodzenia powinniśmy przemyśleć, stawiając je tam, gdzie jest konieczne, lub decydując się na bardziej ażurowe, lekkie konstrukcje, które jednak pozwolą chwalić się naszym pięknym ogrodem w sąsiedztwie.
Możemy wydzielić sobie strefę wypoczynku w ogrodzie, gdzie chcielibyśmy czuć się komfortowo, i przesłonić ją na przykład drewnianymi przęsłami, albo praktyczną i modną matą z technorattanu. Nie zawsze szczelne izolowanie całego podwórka jest praktyczne i estetyczne.
Wybór rodzaju ogrodzenia będzie również uzależniony od naszych warunków finansowych. Tworzywa i rodzaje ogrodzeń są bardzo zróżnicowane pod względem ceny - jest to uwarunkowane jakością wykonania, wykorzystanym tworzywem oraz modą. Każdy z nas chciałby, aby jego ogrodzenie było piękne, takie jak sobie wymarzymy, ale niestety kiedy mamy do ogrodzenia działkę, która jest ogromna, koszt zakupu wymarzonego ogrodzenia może nas przerosnąć. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Bardzo powszechnym rozwiązaniem jest zaplanowanie reprezentacyjnego ogrodzenia we frontowej części ogrodu, natomiast w jego dalszych częściach, zastąpienie droższych rozwiązań, tańszymi.
Zastanawiając się nad wyborem tworzywa na ogrodzenie, pamiętajmy, że każde z nich będzie wymagało innej budowy, jak również innej pielęgnacji.
Najbardziej popularnym, powszechnie wykorzystywanym tworzywem, do budowy ogrodzeń, od wieków, było drewno. Drewniane ogrodzenia są uniwersalne i ponadczasowe. Drewno jako materiał naturalny, jest bardzo łatwo komponującym się tworzywem z ogrodem. Płoty drewniane mogą mieć bardzo różnorodną formę - od klasycznych sztachetowych płotków, pasujących do ogrodów rustykalnych, przez nowoczesne, metalowe panele z drewna. Drewniane elementy mogą mieć dowolny kolor, dzięki malowaniu ich lakierem czy bejcą, dlatego łatwo połączyć je z wyglądem domu, czy pozostałych elementów wyposażenia ogrodu. Jedyną wadą drewnianego ogrodzenia jest konieczność impregnowania elementów. Drewno musi być dokładnie zabezpieczone przed korozją, za pomocą skutecznego impregnatu. W przeciwnym razie pokrywa się pleśnią, mchem, czy też po prostu próchnieje. Montaż drewnianych ogrodzeń zależy od rodzaju konstrukcji. Możemy zbudować całą drewnianą konstrukcję, zarówno słupy jak też przęsła - wtedy łączymy je za pomocą wkrętów do drewna, lub gwoździ. Jeżeli decydujemy się na drewniane przęsła, to najczęściej do połączeń wykorzystujemy śruby.
Innym powszechnie wykorzystywanym tworzywem był i nadal jest kamień. Kamienne ogrodzenia są bardzo eleganckie i długowieczne, ale ich wykonanie jest kosztowne i skomplikowane. Prace nad ogrodzeniem trwają długo i wymagają specjalistycznej wiedzy. Możemy wykonać słupki z kamienia, które muszą być ustawione na fundamencie, albo całe kamienne ogrodzenie, również z fundamentem. Takie ogrodzenia są bardzo solidne i piękne, a dzięki zastosowaniu kamienia jako tworzywa - również niepowtarzalne. W Ostatnim, czasie modne stały się ogrodzenia gabionowe, które stanowią metalowe kosze, wypełnione kamieniami. Jest to szybszy sposób budowy ogrodzenia, bardzo nowoczesny, dlatego nie wszędzie pasuje.
Jako ogrodzenie możemy zastosować również beton architektoniczny. Beton to minimalistyczne, surowe tworzywo, bardzo odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne. Beton nie poddaje się wilgoci nie niszczeje, a budowa ogrodzeń z betonu jest prosta. Możemy wykorzystać kilka rozwiązań, jak na przykład gotowe elementy betonowe, które łączy się szybko. Są to bezpieczne przęsła z betonu, które możemy dopasowywać pod względem wysokości. Z betonu mogą być wykonane również ogrodzenia, poprzez wylewanie go w szalunkach, a następnie po zastygnięciu, wykańczanie ozdobnym kruszywem, tynkiem czy malowaniem. Ogrodzenia z betonu muszą powstawać wtedy na fundamencie, najlepiej, aby były również wyposażone w zbrojenie, które zapobiega wywracaniu się czy pękaniu ogrodzenia.
Ogrodzenie chroni nasza prywatność, pozwala czuć się w ogrodzie bezpiecznie i swobodnie. Czasami jest niezbędna, czasem stanowi główny element dekoracyjny. Decydując się na ogrodzenie, pamiętajmy, że jest ono naszą wizytówką, jednym z ważniejszych elementów otoczenia.
3 1
Ogrodzenie im wyższe, tym lepsze! żeby żaden wścibski sąsiad nam nie zaglądał w okna :/
1 1
Ja wolę żywopłot, naturalność jest coraz bardziej unikatowa i ceni się każde eko podejście :)
1 1
Jak mnie sąsiad wkurzy to zrobię ogrodzenie z pierwszej fotki. He, he Ale z doświadczenia to wiem, że najlepsze ogrodzenie jest betonowe, murowane. Szczególnie jak mieszkasz przy ulicy, to nikt nie wbije Ci się do ogrodu
1 0
Ja mam panele i polecam. Tylko nie takie tanie z marketu, ale mocniejsze i droższe od producenta.
1 0
Płot powinien być ładny, ma się dobrze prezentować
1 0
Ogrodzenie musi odgradzać od wścibskich sąsiadów!!
2 2
ale gów...ny materiał. Amatorzy bez szkoły heh
1 0
Zawsze podobało mi się naturalne ogrodzenie ale teraz coraz bardziej zastanawiam się nad betonowym
0 0
Nasze ogrodzenie to coś w stylu tego ze zdjęcia czwartego, ale myślimy też nad jakimiś tujami... Po co ktoś ma nam do ogrodu zaglądać?
1 0
W tym roku planuję zmienić ogrodzenie, dzięki za porady!
0 0
Ten artykuł namówił mnie na zmianę!
0 0
Warto zobaczyć ten artykuł, przyda się każdemu!