Zamknij
REKLAMA

Na czym polega ubezpieczenie OCP i ile kosztuje?

10.32, 07.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10.32, 07.09.2022

Ubezpieczenie OCP funkcjonuje również pod nazwą OC przewoźnika i skierowane jest zarówno do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie transportu towarów, jak i osób, które zawodowo zajmują się transportem krajowym oraz międzynarodowym. Na czym dokładnie polega ten rodzaj ubezpieczenia i jakie koszty się z nim wiążą? Dowiedz się tego w poniższym artykule!

Ubezpieczenie OCP - co to jest?

Ubezpieczenie OCP to rodzaj ubezpieczenia dobrowolnego, co oznacza, że nie ma obowiązku jego posiadania. Jego wykupienie jest jednak rozsądnym krokiem, gdyż zakres ochrony skutecznie zabezpiecza finanse przedsiębiorca przed skutkami takich zdarzeń, jak zniszczenie czy kradzież towaru. Ponadto, OCP zapewnia również wypłatę odszkodowania w momencie, gdy usługa transportowa nie zostanie wykonana w określonym terminie bądź wykonana zostanie nieprawidłowo.  

Warto również zaznaczyć, że posiadanie OCP pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Coraz częstszym zjawiskiem jest wybór przedsiębiorców posiadających ten rodzaj ubezpieczenia, ze względu na gwarancję ochrony w przypadku niedotrzymania warunków umowy. Wykupienie ubezpieczenia staje się zatem równoznaczne z rozwojem działalności oraz możliwością pozyskania znacznie większej ilości klientów, którzy chętniej obdarzą przedsiębiorcę zaufaniem. 

Na czym polega zasada działania polis OCP?

Jest to rodzaj ubezpieczenia, którego zakres ochrony funkcjonuje na każdym z etapów transportu. Dotyczy to nie tylko samego przewozu, ale i załadunku towaru oraz jego rozładunku. Zatem jeżeli podczas wykonywania wymienionych czynności dojdzie do uszkodzenia towarów, posiadacz polisy otrzyma odszkodowanie. Nie dotyczy to jednak szkód będących następstwem działań celowych oraz niektórych innych sytuacji, na przykład, gdy towar został uszkodzony w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę pod wpływem alkoholu bądź nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem. 

W związku z zawartymi w umowie ubezpieczenia wyłączeniami, należy dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie proponuje dany ubezpieczyciel. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej zapisom dotyczących sytuacji, w przypadku których świadczenie nie zostanie wypłacone. Drugą istotną kwestią, jaką należy mieć na uwadze, jest suma ubezpieczenia - to od niej zależy kwota odszkodowania, dlatego też powinna pokrywać całkowitą wartość przewożonych ładunków. 

Ubezpieczenie OCP proponuje większość ubezpieczycieli, jednak zanim zdecydujesz się podpisać umowę, pamiętaj również o określeniu zakresu działania polisy. OCP dzieli się na krajowe oraz międzynarodowe - pierwszy wariant skierowany jest do przedsiębiorców świadczących usługi na terenie Polski, zaś drugi dotyczy firm, które swoją działalność prowadzą również poza granicami kraju.  

Ile trzeba zapłacić za OC przewoźnika?

Chociaż nie da się jednoznacznie określić ceny ubezpieczenia OCP, można w prosty sposób obliczyć ją przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń, który wyliczy składkę na podstawie indywidualnych informacji. Na cenę ubezpieczenia wpływ ma wiele różnorodnych czynników, w tym między innymi zakres ochrony, rodzaj i wartość transportowanych towarów, obroty osiągane przez przedsiębiorstwo czy kwota sumy ubezpieczeniowej. Istotne jest również ryzyko zawarcia umowy, które indywidualnie określa firma ubezpieczeniowa. 

Przy pomocy kalkulatora dostępnego na stronie https://vleasing.pl w krótkim czasie poznasz jednak cenę ubezpieczenia OCP, która zostanie obliczona na podstawie danych związanych z twoją firmą. Dzięki temu możesz znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę, zapewniającą pełną ochronę tobie oraz twoim klientom. 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%