Zamknij
REKLAMA

Dlaczego w menu szczeniaków powinno być dużo białka?

10.13, 11.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10.14, 11.01.2023
pixabay

Gdy szczeniak ma już cztery tygodnie i z mleka matki przechodzi na pokarm stały, w sposób szczególny należy zadbać o jakość podawanych mu posiłków. Jeśli właściciel zwierzęcia nie ma czasu na samodzielne gotowanie jedzenia dla psa, najlepszym wyborem jest gotowa karma dla szczeniaków. Tego typu produkty zawierają wszelkie składniki odżywcze potrzebne młodemu zwierzęciu, witaminy i minerały. Wszystko w odpowiedniej proporcji.

Podstawowe składniki odżywcze w karmie dla młodych psów

Bazą każdej dobrej jakości psiej karmy, również karmy dla szczeniąt, powinno być mięso, podroby i tłuszcz zwierzęcy. Oczywiście wielu producentów stosuje roślinne dodatki, ryby i inne produkty pochodzenia odzwierzęcego. Ważne jednak, by tego typu wypełniacze nie były zamiennikiem dla zwierzęcego białka, które jest podstawowym budulcem dla szybko rosnącego psa. Dzięki białku młody organizm zwierzęcia może rozwijać się w prawidłowy sposób. Rosną jego mięśnie i organy wewnętrzne. Pies szybko zyskuje na wadze i wygląda jak przysłowiowy okaz zdrowia. Jest aktywny i sprawny. Pełnoporcjowa karma dla szczeniaków zawiera w swoim składzie nie tylko białko, ale także tłuszcze, niewielką ilość węglowodanów, witaminy i minerały potrzebne szczeniakowi do wzrostu i rozwoju poszczególnych układów jego młodego organizmu.

Białka roślinne i zwierzęce

Wielu producentów karm dla zwierząt ze względu na oszczędność stara się zastępować białka pochodzenia zwierzęcego znacznie tańszym białkiem roślinnym, którego źródłem są m.in. ziarna zbóż. W ten sposób kaloryczność karmy się bilansuj, ale jej wartość odżywcza dla mięsożernego zwierzęcia spada. W dobrej jakości karmach dla młodych psów ziarna zbóż w praktyce nie występują. Oczywiście w ich składzie wciąż znaleźć można roślinne dodatki, ale procentowa zawartość tego typu substancji jest niewielka. Bazą jest mięso i podroby zwierzęce będące doskonałym źródłem łatwego do przyswojenia białka. Pełnoporcjowa karma dla szczeniaków w ogóle nie powinna zawierać dużej ilości substancji roślinnych, które u części psów mogą wywoływać alergię. Jej podstawą powinny być produkty pochodzenia odzwierzęcego, łatwe do strawienia, wysokoenergetyczne i maksymalnie wartościowe.

Młody organizm zwierzęcia potrzebuje dużej ilości budulca do wzrostu mięśni i organów wewnętrznych. Jego najlepszym źródłem w przypadku psów, które są mięsożercami, jest mięso i podroby zwierzęce. Dobrej jakości karmy dla szczeniaków bazują właśnie na tego typu produktach, a tym samym są odpowiednim wyborem, gdy właścicielowi zwierzęcia zależy na jego prawidłowym rozwoju i szybkim wzroście.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%