Zamknij

Prawa Murphy’ego jako inspiracja do działania w biznesie

art. sponsorowany + 15:04, 08.12.2023 Aktualizacja: 15:06, 08.12.2023

Wstęp:

Czasem wydaje się, że mamy wszystko pod kontrolą, a jednak wystarczy jeden niespodziewany zdarzenie, aby wszystko stanęło na głowie. To właśnie tutaj wchodzą w grę Prawa Murphy’ego, przypominając nam, że życie i praca są pełne nieprzewidywalności. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, co kryje się za tymi prawami i jak możemy je wykorzystać, by unikać katastrof i skutecznie radzić sobie z wyzwaniami.

Prawa Murphy’ego a marketing 

W pracy często stajemy przed różnego rodzaju wyzwaniami. Są projekty, które przebiegają bez potknięć, jednak zdarzają się również takie, które od początku są pasmem niepowodzeń. Awarie systemów, nieobecność pracowników, deadline to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na realizację naszych założonych celów. Czy da się je wszystkie wyeliminować? Zakładam, że nie. Warto jednak uczyć się na błędach oraz myśleć przyszłościowo. Każdy z nas powinien być gotowy na to, że coś nie idzie zgodnie z planem – zarówno w życiu, jak i pracy. Nie warto jednak pozostawać biernym. W tym momencie z pomocą przychodzą Prawa Murphy’ego! 

Kim był Murphy? 

Czy Murphy miał coś wspólnego z marketingiem? Nie do końca. Edward Aloysius Murphy był związany z lotnictwem. Jako amerykański inżynier lotniczy prowadził prace doświadczalne z zakresu symulacji wypadków lotniczych w bazie sił powietrznych Holloman w Kalifornii. 

W 1949 roku uczestniczył w projekcie dotyczącym wyrzutni rakietowych. Doświadczenie miało na celu zbadać reakcję człowieka na przeciążenie i sprawdzić maksymalne przyśpieszenie, które może wytrzymać człowiek. Eksperyment polegał na przyśpieszeniu, a później zahamowaniu sań z fotelem pilota. Murphy zaproponował, aby ochotnika będącego na saniach zapiąć w uprząż zawierającą czujniki do pomiaru przyspieszenia lub przeciążenia różnych części ciała. Projekt zakończył się niepowodzeniem, ponieważ asystent Murphy’ego zapiął sensory i mierniki w nieprawidłowy sposób. Sfrustrowany sytuacją Murphy wykrzyknął popularne do dziś zdanie: 

„Jeżeli istnieją dwa sposoby lub więcej na zrobienie czegoś i jeden z nich prowadzi do katastrofy, to ktoś zrobi to właśnie w ten sposób”. 

Po raz pierwszy sformułowania „prawa Murphy’ego” użył natomiast pułkownik John Stapp podczas konferencji prasowej. Omawiając projekt, za sukces uznał fakt, że nikt podczas trwania eksperymentu nie został ranny, ponieważ wzięto pod uwagę prawa Murphy’ego, które polegały na sprawdzeniu wszystkich możliwych scenariuszy sytuacji jeszcze przed rozpoczęciem działań.  

„Każda sprawa zajmuje więcej czasu, niż myślimy”.

Czy znasz uczucie, kiedy w Twojej głowie przy okazji burzy mózgów pojawia się kilka/kilkanaście świetnych pomysłów? Działamy wtedy na szybkich obrotach, mamy podniesiony poziom endorfin i wiele propozycji wydaje nam się świetnych. Pamiętaj, że po wyborze najlepszego pomysłu na realizację projektu warto rozpisać działania. Każda sprawa zajmuje więcej czasu, niż myślimy, więc warto założony czas pomnożyć od razu chociaż o półtora raza. Niekiedy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie zrobić coś w weekend, jednak w sobotę wieczór okazuje się, że potrzebowaliśmy na to tydzień. Aby takie sytuacje nie miały miejsca, stwórz harmonogram projektu, uwzględniając czas na ewentualne potknięcia.

Rozwijaj swoją działalność lokalnie z pomocą skutecznego pozycjonowania SEO! Nasze usługi są kluczem do osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, przyciągnięcia lokalnych klientów i zwiększenia rozpoznawalności marki. Daj swojej firmie szansę na wybicie się na lokalnym rynku – skorzystaj z naszych usług już dziś i sprawdź szczegóły na https://www.sunrisesystem.pl/pozycjonowanie-stron/lokalne/

„Klienci nie wiedzą, czego właściwie chcą”. 

Niejednokrotnie każdy z nas spotkał się z kimś, kto czegoś chce, jednak nie potrafi tego wytłumaczyć za pomocą klarownego przekazu. Czasem sami w momencie wyboru oferty bądź produktu, na którym się nie znamy, odczuwamy dysonans i czujemy się zagubieni przy przekazywaniu informacji, czego oczekujemy. Akceptujmy to i wyciągajmy z tego wnioski. Zadbajmy w firmie o to, aby znać swojego klienta oraz jego potrzeby. Oferta, którą reklamujemy, powinna odpowiadać na pytania konsumentów, nawet na te, o których klient mógłby nie pomyśleć. 

Jak przygotować ofertę, aby przekonała klienta? Zbuduj persony, opierając się na danych, które zebrałeś już w firmie. Sprawdź konkurencję oraz wywnioskuj, co możesz zaoferować, aby wyróżnić się na rynku. Klient, powierzając nam swoje pieniądze i czas, chce być obsłużony na profesjonalnym poziomie. Jako firma sprzedająca usługi warto zadbać o bezpieczeństwo oraz transparentne przedstawienie oferty. Pamiętajmy, że to my jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie, a klient nie ma obowiązku znać wszystkich aspektów naszej branży. 

„Zawsze kiedy masz właśnie coś zrobić, okazuje się, że najpierw musisz zrobić coś innego”.

Organizacja czasu to podstawa. Czasem jednak warto zostawić lukę w ciągu dnia na niespodziewane sprawy, które mogą się pojawić. Niekiedy zdarza się, że nasz cały dzień jest rozplanowany, jednak nagle trzeba stworzyć pilny raport czy skontaktować się z trudnym klientem. Czy potrafi to rozsypać nasz dzień pracy i plan na realizację zadań? Pewnie tak. Jednak należy pamiętać, że chyba najbardziej stabilnym elementem jest niestabilność. Warto zorganizować swoją pracę tak, aby tydzień wypełniały różne projekty, które w razie potrzeby można przełożyć na inny dzień bądź godzinę. 

„Trudne problemy zostawione same sobie staną się jeszcze gorsze”. 

Rzadko bywa tak, że coś samo się naprawi. Tyczy się to również naszej pracy, komunikacji w niej oraz ustalonych procedur. Jeżeli masz problem z pozyskiwaniem nowych klientów, być może działania podejmowane do tej pory nie były wystarczające i czas skorzystać z oferty specjalisty. Klienci nie zaczną przychodzić z dnia na dzień. Nierozwiązane problemy na początku procesu mogą okazać się przeszkodą nie do przejścia przy samej mecie. 

„Jeśli wiesz, że coś może pójść źle, i podejmiesz stosowne środki zapobiegawcze, to źle pójdzie coś innego”.

Planując projekt, często wypisujemy zagrożenia oraz wady. Czy to jednak zawsze wystarczy? Czasem skupiając całą uwagę na niedopracowanych elementach strategii, zapominamy o tych aspektach, które są najbardziej oczywiste. Być może warto skoncentrować się na każdym z elementów strategii w takim samym stopniu. Należy przeanalizować działania z innymi specjalistami, aby być gotowym na możliwe potknięcia. 

„Zawodowcy są przewidywalni – strzeż się amatorów”. 

Czy uczeń może przerosnąć mistrza? A owszem, i to jak! Na rynek pracy, do branży wchodzi kolejne pokolenie, które prowadzi życie w dynamiczny sposób, wyszukując innowacyjnych rozwiązań. Warto poświęcić uwagę jego przedstawicielom, którzy przychodzą z otwartymi głowami pełnymi pomysłów i rękoma chętnymi do pracy. Doceniajmy wszystkich w równej mierze. Specjaliści zasługują na szacunek, jednak nie zapominajmy o tym, że juniorzy zasługują na szansę. 

Zainwestuj w przyszłość swojej firmy z Sunrise System! Nasze innowacyjne rozwiązania nie tylko usprawnią codzienne operacje, ale także otworzą drzwi do nowych możliwości rozwoju. Dołącz do elitarnego grona przedsiębiorców, którzy wybrali Sunrise System i czerp korzyści z zaawansowanych technologii. Sprawdź, dlaczego jesteśmy liderem w dziedzinie – wybierz Sunrise System i rozświetl przyszłość swojego biznesu!

Zakończenie :

Podsumowując, Prawa Murphy’ego to nie tylko przestroga, ale także inspiracja do działania. W biznesie, podobnie jak w eksperymentach lotniczych, kluczem do sukcesu jest staranność, przewidywanie możliwych scenariuszy i gotowość na nieoczekiwane. Niech słowa Edwarda Aloysiusa Murphy’ego będą dla nas nie tylko przypomnieniem o nieuchronności wyzwań, ale także bodźcem do kreatywnego podejścia do problemów. W końcu, jak głosi jedno z praw Murphy’ego: "Jeżeli istnieją dwa sposoby na zrobienie czegoś, i jeden z nich prowadzi do katastrofy, to ktoś zrobi to właśnie w ten sposób". Dlatego bądźmy gotowi na nieplanowane, uczmy się na błędach i niech Prawa Murphy’ego staną się naszym sprzymierzeńcem, a nie przeciwnikiem w nieprzewidywalnym świecie biznesu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%