Specjalizacje związane z pracą fizyczną od dłuższego czasu znajdują się na liście zawodów deficytowych. Na przykład w branży budowlanej i transportowej wciąż są poszukiwani pracownicy fizyczni, których ze względu na specyficzne umiejętności, nie sposób nikim zastąpić. Zobacz, na kogo jest największe zapotrzebowanie.
Niebieskie kołnierzyki (ang. Blue Collar) to inaczej pracownicy fizyczni. Są przeciwieństwem tzw. białych kołnierzyków, czyli pracowników umysłowych, którzy pracują na stanowiskach biurowych. Według raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów” w 2023 roku 11% wszystkich opublikowanych w serwisie ogłoszeń przypadało pracy fizycznej. Osoby, które wykonują pracę fizyczną, mogą być zatrudnione przy produkcji lub w innych branżach, np. w transporcie lub budownictwie. Znajdują pracę wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na osoby z ich kwalifikacjami i praktyką w zawodzie.
Szukasz fizycznej pracy w Katowicach? Sprawdź oferty od najlepszych pracodawców na rynku.
Wielu właścicieli firm budowlanych i remontowych poszukuje pracowników. Przez długi czas szkoły techniczne i zawodowe odnotowywały spadek zainteresowania kierunkami, takimi jak murarz lub stolarz. Rezygnowano z kształcenia się w tych zawodach na rzecz chodzenia do liceów ogólnokształcących. Te wybory doprowadziły do braków kadrowych i rosnącego zapotrzebowania w takich zawodach, jak:
Poza tym niezbędni pracownicy budowlani przez długi czas byli niedoceniani finansowo na rynku pracy w Polsce. Wobec tego zaczęli korzystać z wyjazdów do pracy za granicę. Na szczęście rosnące zapotrzebowanie na przedstawicieli z branży budowlanej wpływa również na wzrost oferowanego wynagrodzenia.
Kierowcy zawodowi mogą wybierać spośród ofert pracy w Orzeszu lub w innym mieście w polskiej branży transportowej. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na transport towarów brakuje kierowców ciężarówek oraz kurierów i dostawców. Do pracy potrzebni są również kierujący z uprawnieniami do przewozu osób i prowadzenia autobusu. Kierowcy w Europie są starzejącą się grupą zawodową, więc pracy przybywa. Młodzi ludzie często rezygnują z tego zawodu, bo jego wykonywanie to nie tylko duża odpowiedzialność, ale także konieczność ukończenia specjalnych kursów i szkoleń oraz zdania państwowych egzaminów.
Brakuje rąk do pracy w branży produkcyjnej. Pracodawcy potrzebują pracowników fizycznych zatrudnionych przy produkcji, magazynierów i pakowaczy. Przyczyną tego stanu jest głównie stereotypowe myślenie, że pracownik fizyczny nie ma perspektyw na rozwój zawodowy. Tymczasem rozpoczęcie kariery zawodowej w przemyśle i dysponowanie wymaganymi umiejętnościami, daje możliwość awansu np. na kierownika zmiany.
Chcesz pracować na produkcji? Sprawdź aktualne oferty pracy w Sierpcu i weź udział w procesie rekrutacyjnym.
Rosnące zapotrzebowanie na pracowników fizycznych m.in. w budownictwie, produkcji lub w transporcie, oznacza większe docenianie wykwalifikowanej siły roboczej. Pracodawcy zwiększają wynagrodzenia oraz otwierają nowe możliwości rozwoju kariery dla przedstawicieli tej grupy zawodowej.