Zamknij
REKLAMA

Sprzęt strażacki najwyższych lotów. Znaczenie jakości w kontekście ratowania ludzi

10:18, 24.12.2021 | materiały partnera

Strażacy od lat i niezmiennie znajdują się w ścisłej czołówce zawodów cieszących się największym zaufaniem polskiego społeczeństwa. Jest to bezpośrednim efektem charakteru pracy zarówno zawodowych, jak i ochotniczych służb strażackich.

Jak w każdym zawodzie, odpowiednio jakościowy sprzęt pożarniczy, gadżety i akcesoria są w tym przypadku kluczowe do skutecznego wykonywania zadań. Charakter tych obowiązków wymusza jednak, by wszystko, w co wyposażony jest funkcjonariusz straży pożarnej, pochodziło z najwyższej technologicznej półki. W przypadku akcji ratunkowych drobne usprawnienia mogą decydować o ułamkach sekund potrzebnych do uratowania czyjegoś życia. O ile w pracy biurowej awaria kopiarki nie wywoła tak tragicznych skutków, to wadliwy defibrylator może w pracy strażaka zadecydować o czyimś być albo nie być.

Sklepy strażackie oferujące sprzęt najlepszej jakości

Oczywiście takie zakupy mające na celu wyposażenie jednego strażaka wiążą się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy. Poszczególne modele i rozwiązania techniczne to zaawansowane części ekwipunku, które z naturalnych powodów kosztują ogrom pieniędzy. Jest to jednak zrozumiały koszt za produkty, które w ostatecznym rozrachunku przyczyniają się do ratowania ludzkich żyć w mniej lub bardziej bezpośredni sposób.

W skład takiego sprzętu wchodzi między innymi odzież ochronna, która ma na celu zabezpieczenie ciał strażaków przed działaniem wysokiej temperatury, chemikaliów czy obrażeń fizycznych. Porządne buty wzmacniane dodatkową membraną chronią nie tylko stopę i staw skokowy (usztywniając go), ale także duży fragment piszczeli. Są one maksymalnie odporne na działanie ognia i wysokich temperatur, a dodatkowo między akcjami pokrywane są specjalną pastą ochronną. Muszą one być też odpowiednio wzmocnione, by możliwe było chodzenie po odłamkach szkła czy niestabilnym gruzowisku. Skręcone kostki, przebite stopy czy inne urazy mogą nie tylko potencjalnie zagrozić bezpieczeństwu konkretnego strażaka, ale także zaburzyć porządek całej akcji ratunkowej.

Defibrylatory dosłownie ratują życie

Podczas akcji gaszenia pożarów, ratowania ofiar wypadków komunikacyjnych i w trakcie innych obowiązków straży pożarnej, konieczne może okazać się defibrylowanie poszkodowanych. Służy do tego sprzęt AED, którego używać mogą także cywile.

Taki sprzęt to zaawansowana technologia pomagająca przywrócić akcję serca osoby, u której wystąpiło jej zatrzymanie. Występują one w wariantach z doradcą lub bez. Doradca w defibrylatorze AED to zestaw nagranych głosowych komend, które pozwalają obsługiwać sprzęt nawet osobom niezaznajomionym z jego działaniem. To bardzo głośne polecenia, które krok po kroku przeprowadzają ratownika przez proces odpowiedniego zakładania elektrod, przygotowania stanowiska i ostatecznie próby przywrócenia akcji serca.

Na szczęście zakup jednostek do defibrylacji AED to coraz powszechniejsza praktyka w obiektach, w których przewija się dużo osób. Takie stacje zazwyczaj zamontowane są na ścianach, a na wypadek konieczności powinny być bardzo łatwo dostępne.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%