Zamknij

Kiedy stosuje się białko wieprzowe w przemyśle spożywcz

10:02, 04.02.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 10:02, 04.02.2019

Białko to bardzo ważny element naszej codziennej diety. Bez niego prawidłowe funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Skąd więc możemy je czerpać i kiedy stosuje się je w przemyśle spożywczym? 

Jaka jest rola białka w organizmie?

Białko jest podstawowym budulcem wszystkich narządów w organizmie. Wchodzi w skład rozmaitych enzymów, hormonów, czy przeciwciał. Białka uczestniczą w przemianie materii i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bez nich nie byłby możliwy prawidłowy wzrost i rozwój człowieka, a także regeneracja uszkodzeń. Za produkcję białek odpowiadają aminokwasy. Dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta. Jej zróżnicowanie zapewni nam dostarczanie do organizmu najważniejszych aminokwasów. Tylko wtedy rola białek w organizmie będzie w pełni realizowana. 

Białko roślinne czy zwierzęce?

W ciele człowieka znajduje się od 10 do 14 kg białka, z czego aż 300g ulega wymianie w ciągu doby. Pełnowartościowe białko znajdziemy tylko i wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Roślinne jest bowiem pozbawione kilku kluczowych aminokwasów, a w dodatku zawierają błonnik i inhibitory trawienia, które utrudniają wchłanianie. Dlatego białko pochodzenia roślinnego nie może całkowicie zastąpić nam białka zwierzęcego. Aby ugruntować te twierdzenie, spójrzmy na przyswajalność obu rodzajów budulca. Białko z mięsa jest przyswajalne w 96%, a z mleka w 90,5%. Tymczasem te zawarte w kukurydzy wchłania się w zaledwie 60%. Dlatego w przypadku diety pozbawionej mięsa należy zadbać o łączenie źródeł białka w celu utrzymania jego odpowiedniego poziomu. Proteiny zwierzęce natomiast najlepiej pozyskiwać z jaja kurzego, mleka, serów, mięsa zwierząt rzeźnych, drobiu i ryb.

Białko wieprzowe – jakie ma właściwości?

Jednym ze źródeł protein jest wieprzowina. Jest ona bogata w białko wysokogatunkowe i pełnowartościowe. Tylko w surowym mięsie przeznaczonym na kotlet schabowy znajduje się 22% protein. Dzięki temu szybko dostarczymy naszemu organizmowi to, czego potrzebuje. Mięso z konkretnych partii, np. golonka, zawiera dodatkowo kolagen, który poprawia pracę naszych ścięgien i stawów.

Kolagenowe białko wieprzowe – kiedy jest stosowane?

Jak się okazuje, białko wieprzowe to nie tylko jeden ze sposobów na dostarczanie materiałów budulcowych naszemu organizmowi. Jest także stosowane w przemyśle spożywczym. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat. Kolagenowe białko wieprzowe wykorzystuje się do poprawienia i wzmocnienia walorów smakowych produktów spożywczych. Uzyskuje się je ze skór wieprzowych. Dodanie tego białka do wędlin sprawia, że prezentują się one znacznie lepiej. Swą apetycznością szybciej zachęcą klientów do zakupu. Poza tym, tego rodzaju białko wieprzowe poprawia także gryzalność wędlin oraz ich plastrowanie. Dzięki niemu redukuje się także niemięsne dodatki, co wpływa również na wyższą całkowitą zawartość mięsa w produkcie. Białko wieprzowe poprawia także strukturę mięsa i redukuje czas jego obróbki oraz masowania. Jego stosowanie zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces produkcji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%