Zamknij
REKLAMA

Gazy płynne - co warto wiedzieć?

15:09, 07.05.2020 | materiały partnera

W obecnych czasach większość osób szuka najlepszych rozwiązań w każdym zakresie. Podobnie wygląda sytuacja związana z ogrzewaniem. Na rynku pojawia się mnóstwo metod, które mają na celu zapewnić ciepło w naszych domach. Coraz większą popularność zdobywają gazy płynne! Co jednak warto wiedzieć na ich temat, zanim zdecydujemy się właśnie na tę metodę?

Czym tak właściwie są gazy płynne?

Na początku warto sobie uświadomić, że najpopularniejszym paliwem gazowym w stanie ciekłym jest LPG, czyli płynny gaz węglowodorowy składających się przede wszystkim z propanu i butanu. Nie ma on zapachu i występuje w formie bezbarwnej. W dodatku jest nietoksyczny, ale nawadnia się go substancją, która pozwala wyczuć ulatniający się gaz. Jego waga (lżejszy od powietrza) sprawia, że podczas ulatniania zbiera się przy powierzchni ziemi. Uznaje się go za doskonałe paliwo, a jego skroplenie przyczynia się do skondensowania ogromnego zapasu energii. To sprawia, że można go umieścić nawet małej butli lub zbiorniku. Natomiast jego spalania pozwala uzyskać dużą ilość ciepła lub energii. 

Takie właściwości sprawiły, że często pojawia się się w instalacjach samochodów osobowych oraz przydomowych instalacjach grzewczych oraz technologicznych. W tym pierwszym przypadku występuje jako mieszkanka propanu i butanu, a w drugim najczęściej pod postacią samego butanu. 

Wykorzystanie gazów płynnych w ogrzewaniu - zalety?

Nie jest już tajemnicą, że gazy płynne wykorzystywane są w ogrzewaniu, np. jako instalacje przydomowe https://tezet.pl/oferta/ogrzewanie/instalacje-przydomowe/. Jednak czy warto się na nie zdecydować? Wiele osób twierdzi, że to doskonała alternatywa dla oleju napędowego oraz paliw stałych. W końcu gazy płynne mają mnóstwo zalet, o których jeszcze nie każdy słyszał. Przede wszystkim są bardzo ekonomiczne. Dzięki temu przy ich wykorzystaniu, można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na ogrzewaniu. Ich zwolennikami staną się również osoby dbające o środowisko. Trzeba pamiętać, że w czasie spalania gazy płynne wytwarzają znacznie mniej toksycznych substancji niż olej napędowy lub paliwa stałe. To sprawia, że są one znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem. 

Gdzie najczęściej wykorzystuje się gazy płynne? 

Wyjaśniliśmy już, że gazy płynne są często wykorzystywane w ogrzewaniu. Jednak czy w tym przypadku występują jakieś ograniczenia? Współczesna technologia sprawiła, że gazy LPG mają bardzo szerokie zastosowanie. Bez problemu można je zamontować w dużych zbiornikach, które zostaną umieszczone na zewnątrz budynku. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby znalazły się w nowoczesnym piecu, który sterowany jest elektronicznie, a przy okazji zapewnia całkowite bezpieczeństwo. Komfort jego obsługi sprawia, że bardzo często można go znaleźć w domach jednorodzinnych. Gazy płynne często można spotkać w restauracjach, gdzie wykorzystuje się je do zasilania kuchenek gazowych lub taboretów gastronomicznych. W dodatku coraz częściej sprzedawane są one w butlach do grilli turystycznych. 

Koszty ogrzewania domu gazem płynnym?

Przekonaliśmy się, że gaz płynny ma wiele zastosowań. Większość osób pewnie zainteresuje wykorzystanie go w domach jednorodzinnych. Najczęściej pojawi się pytanie, czy taki wybór będzie opłacalny. Warto więc pamiętać, że koszty tej metody będą zbliżone do kosztów ogrzewania przy użyciu dobrej jakości paliw stałych. Jednak gaz LPG jest znacznie bardziej wydajny, a w dodatku przyjazny środowisku. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę metodę. Tym bardziej, że coraz częściej mają możliwość wydzierżawienia instalacji, a to pozwala się przekonać, czy to metoda dla nas. 

Jak widać, gazy płynne to źródło, które ma mnóstwo zalet i świetnie sprawdzi się w ogrzewaniu całego domu. Dlatego warto się zastanowić nad ich założeniem. Jeżeli ktoś nie jest do końca przekonany, nie musi od razu kupować odpowiedniego sprzętu. Zawsze może zacząć od samej dzierżawy urządzenia i przekonać się, czy to dobre rozwiązanie dla niego. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA