Zamknij
REKLAMA

Dlaczego należy kontrolować i regularnie wymieniać płyn hamulcowy?

14:47, 27.04.2022 | materiały partnera

Serwis układu hamulcowego nie sprowadza się jedynie do okresowej kontroli i wymiany tarcz oraz klocków hamulcowych. Istotną rolę odgrywa również płyn hamulcowy. Dlatego warto wiedzieć dlaczego jego kontrola i regularna wymiana jest tak ważna.

Jakie funkcje pełni płyn hamulcowy?

Transfer siły z pedału hamulca aż do klocków to główna funkcja płynu hamulcowego. Niezwykle istotna jest odporność preparatu na wysokie temperatury, które panują w układzie hamulcowym. Płyn hamulcowy nie powinien być nigdy doprowadzony do wrzenia, ponieważ mogłoby dojść do blokady układu hamulcowego. Jednym z najważniejszych zadań płynu hamulcowego jest również ochrona przez zużyciem elementów układu. Nowoczesne systemy hamulcowe są złożone. Oznacza to m.in. to, że obecnie płyny hamulcowe muszą wykazywać kompatybilność z różnymi materiałami, takimi jak stopy metali, polimery, metale czy guma.

Dlaczego należy regularnie wymieniać i kontrolować płyn hamulcowy?

Upływ czasu i rosnący przebieg skutkują tym, że płyn hamulcowy traci swoje właściwości. Głównym powodem jest tu jego higroskopijność. Teoretycznie, układ hamulcowy to układ zamknięty, jednak wilgoć jest w stanie przedostać się do niego przez przewody elastyczne czy też w miejscach połączeń między różnymi elementami. Nie bez przyczyny producenci mają obowiązek podawania danych dotyczących temperatury wrzenia płynu suchego jak również zawodnionego. Płyn, który zawiera wodę zaabsorbowaną z otoczenia odznacza się niższą temperaturą wrzenia.

Spadek jakości hamowania może być związany ze znacznym ubytkiem płynu hamulcowego. Regularna kontrola płynu w zbiorniku umożliwi nam uniknięcie tego typu sytuacji. W razie wykrycia nieprawidłowości należy dokładnie sprawdzić układ pod kątem wycieków bądź też zlecić to zadanie mechanikowi. Kontrola i szybka reakcja pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Powiększający się wyciek może doprowadzić do tego, że hamulce odmówią posłuszeństwa w trakcie jazdy.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Każdy producent samochodu określa klasę płynu oraz interwały jego wymiany i tymi zaleceniami powinniśmy się kierować. Ważne są jednak również takie czynniki jak styl jazdy kierowcy i poziom zużycia hamulców. Płyn powinien być regularnie wymieniany także w przypadku samochodów, które pokonują niższe przebiegi. Płyn hamulcowy nie powinien pozostawać w układzie przez okres dłuższy niż 2-3 lata.

Płyn hamulcowy DOT-4 będzie produktem zalecanym w przypadku zdecydowanej większości samochodów. Na rynku dostępne są także jego ulepszone wersje, które zalecane są do aut wyposażonych w systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ESP czy EBD.

Wybierając odpowiedni płyn hamulcowy starajmy się koncentrować na ofertach renomowanych producentów. Firma Kemetyl ma w swojej ofercie wysokiej klasy płyny oraz kosmetyki samochodowe, takie jak dodatki do paliwa, AdBlue, płyny do spryskiwaczy, preparaty do wnętrza i szyb, które pozwolą nam kompleksowo zadbać o pojazd niezależnie od pory roku.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%