Zamknij

Karta Dużej Rodziny – jakie zniżki na śmieci?

00:00, 13.07.2022 artykuł sponsorowany

Opłaty za wywóz śmieci mogą odczuwalnie obciążyć rodzinny budżet. Szczególnie dają się one we znaki tym rodzinom, na które składa się troje i więcej dzieci. W tym przypadku istnieje jednak możliwość zredukowania obowiązującej dla danego domostwa stawki – wystarczy założenie Karty Dużej Rodziny. Kto może uzyskać ten dokument i na jakie przywileje mogą liczyć jego posiadacze? Na jakiej podstawie obliczane są stawki za wywóz śmieci i jak można je zmniejszyć?

Karta Dużej Rodziny – kto może ją otrzymać i na jakie benefity można liczyć?

Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać członkowie rodzin wielodzietnych, rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka. Dokument przyznawany jest ojcu i matce (lub macosze czy ojczymowi) oraz dzieciom. Otrzymają go także rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Co istotne, Karta Dużej Rodziny nie obowiązuje w przypadku pozostałych członków rodziny, takich jak dziadkowie i babcie, siostry i bracia rodziców, siostrzeńcy czy bratankowie.

Do założenia Karty Dużej Rodziny wymagane jest złożenie wniosku o jej przyznanie. Potrzebne będą m.in. dane osobowe członków rodziny oraz potwierdzające je dokumenty (np. dowód osobisty lub paszport). Kartę uzyskać można zarówno w wersji plastikowej, jak i mobilnej. Posiadacze tego dokumentu są beneficjentami rozmaitych zniżek, na przykład rabatów na przejazdy kolejowe, ulgi opłat za paszport, zniżki na opłaty za wywóz śmieci i wiele innych.

Opłata za wywóz śmieci – co trzeba o niej wiedzieć?

Opłata za wywóz śmieci może różnić się w zależności od gminy. Mogą one przyznawać różnego rodzaju dopłaty czy ulgi w przypadku osób o złej sytuacji materialnej. Poszczególne gminy mają też możliwość zmiany sposobu naliczania opłaty na jeden z wymienionych poniżej:

  • w zależności od wielkości budynku
  • w zależności od liczby mieszkańców w danej nieruchomości
  • w zależności od zużytej wody
  • ustalenie stawki ryczałtowej za jedno gospodarstwo domowe

Należy pamiętać, że w świetle obowiązujących aktualnie przepisów, na każdym obywatelu spoczywa obowiązek segregacji odpadów komunalnych. Brak stosowania się do tego obowiązku może skutkować nałożeniem wysokiej kary, dlatego osoby chcące uniknąć dodatkowych opłat muszą zadbać o kwestię segregowania generowanych przez siebie śmieci. Właściciele nieruchomości muszą przy tym pamiętać o złożeniu deklaracji śmieciowej.

Jak można obniżyć opłatę za śmieci w wielodzietnej rodzinie?

Duże rodziny mogą korzystać z wielu benefitów, jakie daje Karta Dużej Rodziny. Zniżki na śmieci to tylko jeden z przykładów. Informacje o tym, jak obniżyć płatność za śmieci w tym przypadku, znajdziesz na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/oplata-za-wywoz-smieci-i-jak-ja-obnizyc-w-rodzinie-wielodzietnej/. Karta Dużej Rodziny umożliwia na przykład ustanowienie miesięcznej opłaty w wysokości 60 złotych dla całej rodziny wielodzietnej, niezależnie od liczby jej członków. Bez zniżki ta sama rodzina musiałaby płacić 14 złotych za osobę. Uzyskanie Karty Dużej Rodziny jest zatem świetnym sposobem na oszczędność i zredukowanie wysokości niezbędnych opłat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%