Najpierw Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Klimatu i Środowiska zajęły się rządową ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, pozytywnie ją opiniując, a potem cały Senat jednogłośnie uchwalił ustawę.
W wystąpieniu senatora Adama Szejnfelda czytamy:
„W ustawie zakłada się zmianę w art. 51b ustawy polegającą na skróceniu obowiązywania zmienionych taryf dla energii elektrycznej z okresu II połowy 2025 r. do okresu IV kwartału 2025 r. Zakłada się, że nowe taryfy obowiązujące w okresie IV kw. 2025 r. będą odczuwalnym wsparciem w zakresie radzenia sobie przez gospodarstwa domowe z rachunkami za energię elektryczną, a cena w tych taryfach będzie istotnie niższa od obecnie obowiązującej, która wynosi średnio ok. 622,8 zł/MWh.
Omawiana regulacja zakłada również zmianę terminu na złożenie wniosków o zmianę taryf z dnia 30 kwietnia na dzień 31 lipca 2025 r. Przewiduje się, że przesunięcie tego terminu zapewni przedsiębiorstwom energetycznym czas na zgromadzenie odpowiednio dużej ilości informacji pozwalających na optymalne skalkulowanie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych odzwierciedlających jak najwłaściwiej sytuację rynkową tych przedsiębiorstw w roku 2025.
W projekcie przewiduje się też uaktualnienie publikacji średnich cen energii elektrycznej wynikających z taryf sprzedawców z urzędu, w wyniku zatwierdzenia w IV kw. 2025 r. nowych cen taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych”.
Wiceminister klimatu Miłosz Motyka odpowiadając na pytania senatorów wyjaśnił, że aktualne ceny na rynkach hurtowych energii elektrycznej, wynoszące ok. 500 zł/MWh, pozwalają obniżyć ceny w taryfach. Dotyczy to przedsiębiorstw energetycznych, które pełnią funkcję sprzedawców z urzędu dla gospodarstw domowych.
Efektem obniżki będzie ochrona gospodarstw domowych przed nadmiernym wzrostem rachunków za energię elektryczną.
Nowela wydłuża z 30 kwietnia do 31 lipca 2025 r. termin na złożenie wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne oraz zmienia z 1 lipca na 1 października 2025 r. termin wejścia w życie zmienionych taryf.
Ponadto określa nowy termin na aktualizację publikacji średnich cen energii elektrycznej wynikających z taryf sprzedawców energii elektrycznej pełniących funkcję sprzedawców z urzędu w wyniku zatwierdzenia w IV kw. 2025 r. nowych taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz