Tematem panelu była jakość polskiego prawa oraz administracyjnych procedur i ich wpływ na obywateli oraz przedsiębiorców. Panel zgromadził licznych przedstawicieli administracji, biznesu i środowisk eksperckich, a jednym z najmocniejszych głosów było wystąpienie senatora RP Adama Szejnfelda - doświadczonego parlamentarzysty, legislatora, prawnika i autora największego do tej pory zbioru ustaw deregulacyjnych zwanego „Pakietem Szejnfelda”.
Senator Szejnfeld wskazywał na trzy kluczowe przyczyny nieskutecznych regulacji w Polsce:
W swojej pracy senator podejmuje także temat filozofii stanowienia prawa, akcentując potrzebę głębokiej deregulacji, rozumianej nie tylko jako zmniejszenie liczby przepisów, ale także jako fundamentalną zmianę podejścia administracji do obywatela.
- Musimy odejść od kultury nieufności i zastąpić ją kulturą zaufania! Nowoczesne państwo nie może traktować swoich obywateli, w tym przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców - uważa Szejnfeld.
Senator wskazuje również na konieczność profesjonalizacji procesu legislacyjnego, w tym:
- Bez refleksji nad konsekwencjami wprowadzanych przepisów, nadal będziemy tworzyć prawo, które nie działa. A w efekcie rosnąć będzie frustracja obywateli, przedsiębiorców, urzędników i wszystkich ludzi w każdym zakresie ich aktywności prywatnej czy publicznej - ostrzega parlamentarzysta z Wielkopolski.
Wystąpienie Adama Szejnfelda znakomicie wpisało się w główne założenia tegorocznych „Rekomendacji EEC”, których celem było opracowanie praktycznych propozycji legislacyjnych i instytucjonalnych dla decydentów. Panel poświęcony deregulacji podkreślał znaczenie prostych, przejrzystych przepisów, ograniczenia nadregulacji oraz odbudowy zaufania obywateli do państwa - jako warunku koniecznego do rozwoju gospodarczego i stabilności instytucjonalnej.
Senator Ziemi Pilskiej, od lat zaangażowany w reformy służące poprawie jakości prawa, po raz kolejny apeluje o odejście od politycznej logiki „my kontra oni” na rzecz wspólnej odpowiedzialności za jakość stanowionego prawa.
- Państwo to nie zbiór wrogich sobie plemion, państwo to wspólnota! Tylko współpracując, możemy zbudować prawo, które będzie realnym narzędziem rozwoju, a nie przeszkodą w jego osiąganiu - mówi senator Adam Szejnfeld.
Jakiego chciałbym następcy papieża Franciszka
dla kościoła tym lepiej dla świata i środowiska naturalnego
im gorzej
21:52, 2025-05-08
Jakiego chciałbym następcy papieża Franciszka
Najlepiej jakiś Mokebe z Afryki. Wtedy się okaże ile jest prawdziwych katolików.
666
17:44, 2025-05-08
Skrócony czas pracy w Polsce. Ministra o szczegółach
Co to kur.. jest ministra?
język polski
17:43, 2025-05-08
Marszałek Sejmu zapowiedział projekt ustawy o zakazie
Ciekawe ile uczniów się pochlasta. Pokolenie Z. Ja bym ich nazwał POKOLENIE D - *%#)!&
666
06:43, 2025-05-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz