Zamknij
REKLAMA

Porozumienie podpisane. Kto może liczyć na wyższą pensję?

17:41, 05.10.2021 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Protestujące od kilku miesięcy związki zawodowe pracowników sądownictwa i prokuratury zawarły porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Ustalono m.in., że jeszcze w tym roku na nagrody motywacyjne trafią środki w wysokości 6 proc. funduszu wynagrodzeń na 2021 r.

Sześciopunktowe porozumienie podpisał wiceminister Michał Woś i sześcioro przedstawicieli części związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Jak wynika z dokumentu, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, strony uzgodniły, że jeszcze w 2021 r. minister sprawiedliwości przekaże środki przeznaczone na nagrody motywacyjne dla pracowników w wysokości 6 proc. funduszu wynagrodzeń na 2021 r.

Minister zadeklarował też w dokumencie poparcie dla postulatu 12-proc. wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pracowników sądownictwa powszechnego. Uzgodniono też zwiększenie liczby etatów urzędniczych i asystenckich w sądach powszechnych. Resort poinformował o pozostawieniu 429 czasowych etatów urzędniczych w sądownictwie, uzyskaniu 200 nowych etatów w sądach oraz 150 nowych etatów asystenta prokuratora.

W podpisanym dokumencie poruszono również kwestię mobbingu w sądownictwie. Zapowiedziano zintensyfikowanie działań zespołu do spraw przeciwdziałania mobbingowi i powołanie w jego skład specjalistów ds. mobbingu. Strony ustaliły również, że zespół ten uwzględni w swoich pracach przedstawione przez stronę społeczną wyniki badań stresu zawodowego i profilaktyki w tym zakresie.

Jak przekazał resort, w rozmowach zakończonych porozumieniem brali udział przedstawiciele NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych działających w wymiarze sprawiedliwości.

Pracownicy wymiaru sprawiedliwości od kilku miesięcy organizują akcje protestacyjne. Na początku września ulicami Warszawy przeszła manifestacja tej grupy zawodowej, podczas której organizatorzy protestu przekazali swoje postulaty przedstawicielom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sejmu i Senatu. Z kolei w ubiegłym tygodniu przed gmachem resortu sprawiedliwości powstało czerwone miasteczko namiotowe.

Protest przed ministerstwem jest organizowany m.in. przez KNSZZ "Ad Rem" - związek, którego przedstawiciele nie podpisali porozumienia. Przewodnicząca tego związku Justyna Przybylska, komentując zawarte porozumienie podkreśliła, że Forum Związków Zawodowych nie podpisało tego dokumentu tylko jeden ze związków, który - jak powiedziała - "poszedł tam indywidualnie bez powiadomienia reszty".

Jak dodała, podpisane uzgodnienia są całkowicie niezgodne z postulatami pracowników protestu, który trwa od 5 lipca. "Nie wniosło to nic, tylko przyklepało to, co było na stole już od dawna" - powiedziała Przybylska.

Protestujący przed MS domagają się m.in. wskaźnikowej podwyżki o 12 proc. w 2022 r. dla każdego pracownika.

Chcą też zwiększenia liczby etatów urzędników i pracowników w liczbie zapewniającej sprawne funkcjonowanie sądownictwa i prokuratury, przygotowanie projektu ustawy o modernizacji prokuratury zawierającej element podniesienia konkurencyjności wynagrodzeń oraz zobowiązanie ministra sprawiedliwości do "natychmiastowego podjęcia realnych i konkretnych działań w celu wykorzenienia mobbingu w sądach".

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

VERSOVERSO

5 16

Na litość boską...toż to niedawno dostali podwyżki i znów protestują ? Rząd daje ciała ulegając każdemu kto popłacze. Masakra. Od zawsze najbardziej beczą nauczyciele, policjanci i pielęgniarki. Do znudzenia ciągle Ci sami. 13:19, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do VERSOdo VERSO

11 1

A dlaczego to tylko ś..nie przy korycie (czyli rząd, pOSŁY, senatory i ich pociotkowie) mają dostawać ciągle coraz więcej ? Ten statek już tonie, a tylko nieudolni sternicy są godni podwyżek ? 17:38, 07.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

VERSOVERSO

1 5

Co Ty bredzisz ? Posłowie nie mieli podwyżek dwie ostatnie kadencje..a ostatnio nawet Kaczyński im obniżył pensje ! 07:02, 14.10.2021


do VERSOdo VERSO

4 0

Bredzisz to tylko Ty!
https://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/kadry-i-place/wynagrodzenia/5300377,Podwyzki-dla-najwyzszych-urzednikow-panstwowych-2021.html
I TYLE W TYM TEMACIE ! 10:53, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

******

1 0

Niemożliwe, wszystkowiedzący VERSO nie wie o tzw. ,,dolewce do koryta" , którą sobie i innym w tym ,,chlewie" załatwił A.Du.a. 18:46, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%