Zamknij
REKLAMA

Rewolucja w polskiej armii. Kluczowa umowa już o krok

20:43, 10.05.2022 | Źródło: Business Insider
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka mają podpisać kluczową umowę dotyczącą polskiego wojska. Dzięki Funduszowi Wsparcia Sił Zbrojnych armia ma zyskać finansowanie również ze źródeł poza budżetem państwa.

Ustawa o obronie Ojczyzny zapewni dodatkowe finansowanie Sił Zbrojnych. Od 2023 roku ma nastąpić nastąpi wzrost wydatków z budżetu państwa na obronność do co najmniej 3 proc. Produktu Krajowego Brutto.

Dokument ten przewiduje m.in. utworzenie nowego źródła finansowania, jakim jest Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Dzięki temu funduszowi armia ma zyskać finansowanie również ze źródeł poza budżetem państwa. 

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak zapowiedział już podpisanie kluczowej umowy w tym kontekście. Chodzi o podpisanie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy na obsługę FWSZ. 

- Ma być on zasilany m.in. emisjami obligacji i wpłatą z zysku NBP - wskazuje serwis Business Insider. 

Szef MON wskazywał, że "potrzeby wojska są większe niż możliwości budżetu", a powołanie takiego mechanizmu jest konieczne. 

Ustawa o obronie ojczyzny - założenia

Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia. Poza podniesieniem wydatków na obronność do 3 proc. PKB ustawa zakłada dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, nowe rodzaje służby wojskowej, zmiany w finansowaniu służby wojskowej oraz zmianę systemu zachęt do służby, uelastycznienie awansów w wojsku.

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ołtarze mobilne !ołtarze mobilne !

8 1

broń o największym strategicznie znaczeniu nareszcie zostaną zakupione ! 🤣 21:41, 10.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

2 10

Tak trzymać. Rozwój i dozbrajanie naszej armii jest widoczne gołym okiem i tak trzymać. Ruska swołocz niech się wali...Szkoda tylko, że Siemoniak za swoich nierządów masowo likwidował jednostki wojskowe. 07:00, 11.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nie ma jak za nie ma jak za

1 1

Maciorewicza,poważni generałowie musieli meldować sie analafabecie Misiewiczowi 🤣 18:48, 14.05.2022


SzamanSzaman

8 1

Z obroną wojskową jest jak z opieką medyczną, ile kasy by się nie wpompowało to i tak będzie dziadostwo i bajzel. Czas na reformy a nie dodatkowe pieniądze, będzie więcej bokiem szło i taki będzie skutek. 09:21, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%