Zakład Ubezpieczeń Społecznych położył nacisk na kontrole osób przebywających na L4. Jakie zasady obowiązują podczas zwolnienia lekarskiego i o czym musimy pamiętać?
Od 2019 roku każde zwolnienie lekarskie musi posiadać informację o adresie, pod którym będzie przebywać dana osoba, co stanowi znaczne ułatwienie dla przeprowadzających kontrolę pracowników ZUS.
Konieczne zatem jest podanie lekarzowi adresu. Ważne, był to adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać w trakcie pobierania zasiłku chorobowego.
Jeżeli po wystawieniu zwolnienia zmuszeni jesteśmy zmienić adres, musimy zgłosić ten fakt do ZUS-u lub pracodawcy w ciągu trzech dni od daty wystawienia L4.
Z zasady pracownik nie powinien wykonywać czynności mogących opóźnić rekonwalescencję. Chodzi miedzy innymi o:
W przypadku gdy mamy wypisane zwolnienie lekarskie, wskazujące na konieczność leżenia i przebywania w domu, nie powinniśmy nawet wychodzić na zakupy.
Jeżeli nie zastosujemy się do zasad przebywania na zwolnieniu chorobowym, zasiłek może zostać nam odebrany, a kontrole osób przebywających na zwolnieniu mogą być przeprowadzane nie tylko przez pracowników ZUS-u.
- Kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także sami pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych - przypomina prawo.pl.
Jak wskazuje serwis prawo.pl, tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku do ZUS wpłynęło 5,1 mln zwolnień lekarskich. To o 16, proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku.
- W I kwartale 2023 roku w całej Polsce przeprowadzonych zostało 117,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych - wskazuje prawo.pl
Wstrzymano zasiłki na kwotę 6,8 mln zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz