Zamknij

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?

14:51, 12.09.2024 Artykuł partnera Aktualizacja: 14:55, 12.09.2024
Skomentuj

Zakup nowych opon prędzej czy później czeka każdego kierowcę. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ogumienie prawidłowo spełni swoje zadanie i zapewni nam nie tylko bezpieczną, ale również komfortową jazdę.

Opony to jeden z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy samochodem. Są jedynymi elementami stykającymi się z podłożem, dlatego to one zapewniają właściwą przyczepność i prawidłową kontrolę nad pojazdem, a nawet wpływają na redukcję spalania. Wybór nowego zestawu ogumienia należy więc dobrze przemyśleć. Przyjrzyjmy się aspektom, na które trzeba mieć wzgląd, kupując nowy komplet.

Dobierz odpowiedni rozmiar opony

Jedna z podstawowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę to rozmiar. Powinien być dopasowany do danego auta oraz zamontowanych na nim felg. W przeciwnym razie montaż się nie uda, a nawet jeśli się powiedzie, to jazda nie będzie bezpieczna. Parametr ten określany jest specjalnym kodem składającym się z trzech członów. Dla przykładu, opony 215/55 R16 mają 215 mm szerokości, ich profil (czyli wysokość ściany bocznej) ma 55% wartości szerokości opony, a liczba 16 świadczy o tym, że ich średnica wynosi 16”. Ogumienie w podanym rozmiarze jest często stosowane w autach klasy średniej, które wykorzystywane są zarówno w mieście, jak i na trasie. Dzięki swojej szerokości zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i dobre parametry jezdne.

Dopasuj rodzaj opon do warunków

Niezwykle istotny jest również rodzaj opon, determinujący rzeźbę ich bieżnika oraz mieszankę gumową, z jakich powstały. Najlepiej stawiać na opony sezonowe – osobne na lato i na zimę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zagwarantują nam najlepsze parametry dostosowane do danej pory roku.

Wersje letnie mają zwykle szerokie rowki obwodowe, dzięki którym doskonale odprowadzają wodę, a ich konstrukcja jest sztywna, co przekłada się na niskie opory toczenia i mniejsze spalanie. Modele przeznaczone na zimę są natomiast bardziej elastyczne, więc lepiej radzą sobie w niskich temperaturach, a ich bieżniki mają bardzo rozbudowaną rzeźbę bieżnika, z licznymi rowkami, lamelami i kanalikami. Tym samym gwarantują dobrą przyczepność nawet na ośnieżonych drogach. W ich przypadku należy zwracać uwagę na oznaczenie 3PMSF (trzy górskie szczyty i płatek śniegu) oraz M+S, czyli Mud and Snow.

Ciekawą opcją, dedykowaną przede wszystkim kierowcom robiącym niewielkie roczne przebiegi i poruszającym się po regularnie odśnieżanych trasach, są opony wielosezonowe. Dobrze radzą sobie o każdej porze roku. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na sezonowej wymianie opon, jednak nie zapewni tak dobrych parametrów, jak wersje letnie czy zimowe.

Przyjrzyj się rodzajowi bieżnika

Duże znaczenie przy wyborze ma rodzaj bieżnika. Obecnie za najlepsze uchodzą wersje kierunkowe i asymetryczne. Te pierwsze najlepiej zapobiegają zjawisku aquaplaningu. Gwarantują więc duży poziom bezpieczeństwa podczas jazdy w ulewnym deszczu. Doskonale radzą sobie również na śniegu, dlatego większość opon zimowych ma taki wzór.

Wariant asymetryczny świetnie sprawdza się natomiast w autach sportowych. Gwarantuje optymalną przyczepność przy wysokich prędkościach i dynamicznym wchodzeniu w zakręty. Często spotyka się go w ogumieniu letnim.

Do spokojnej jazdy mogą sprawdzić się też modele z najmniej zaawansowanym bieżnikiem symetrycznym. Oferują one słabsze parametry jezdne od obu wspomnianych wcześniej, ale jednocześnie charakteryzują się dużą trwałością.

Pamiętaj o indeksach prędkości i nośności

Ważnymi parametrami, o których wielu kierowców zapomina, są indeksy prędkości i nośności. Pierwszy informuje o tym, z jaką maksymalną prędkością można poruszać się na danym modelu opon i oznaczany jest za pomocą liter, którym przypisane są konkretne wartości, np. V=240 km/h. Drugi określa, jakie największe obciążenie uniesie jedna opona, a określa się go cyframi, np. „95”=690 kg. W przypadku indeksu nośności wartości sumują się, czyli cztery opony z indeksem „95” są w stanie unieść ciężar o masie 2760 kg.

Zwróć uwagę na efektywność paliwową i generowany hałas

Są jeszcze dwa parametry, które warto mieć na uwadze. Pierwszy z nich to efektywność paliwowa. Oznaczana jest za pomocą liter od A do E (gdzie A oznacza najbardziej oszczędną) i informuje nas on o tym, jak dany model wpływa na spalanie. Zależne jest to między innych od oporów toczenia.

Drugi parametr to generowany hałas określany liczbą decybeli generowanych przez opony podczas jazdy. Im cichsze, tym większy komfort, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Na ten czynnik powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby wrażliwe na hałas oraz właściciele aut elektrycznych.

Stawiaj na produkty od sprawdzonych marek

Warto decydować się na zakup opon od popularnych firm. Dzięki temu można mieć pewność, że będą wykonane z należytą dbałością. Firmy premium, takie jak m.in.: Continental, Bridgestone, Goodyear, Michelin, czy Pirelli oferują najlepsze technologie, co wiąże się z największym bezpieczeństwem oraz wysoką trwałością, kosztują jednak trochę więcej. Marki z segmentu średniego, jak: Hankook, Zeetex, Uniroyal, Nexen lub Kleber są nieco tańsze i również świetnie sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na trasie. Przy jeździe w terenie zabudowanym bardzo dobrze poradzą sobie jednak również tanie opcje klasy ekonomicznej, czyli produkty firm takich jak choćby: Dębica, Kormoran, Firemax, Laufenn lub Imperial.

(Artykuł partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%