Choć konsultacja z prawnikiem dla wielu osób jest stresującym doświadczeniem, nie należy z niej rezygnować - szczególnie jeśli chodzi o tak delikatną kwestię, jaką jest rozwód. Doświadczony prawnik każdego dnia zajmuje się tego typu sprawami, dlatego - zamiast oceniać - skupia się na przygotowaniu najlepszej strategii procesowej. Przed pierwszą wizytą u adwokata warto jednak dowiedzieć się, o co zapytać, by rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Kiedy już opowiesz adwokatowi jak najwięcej o tym, jak wygląda Twoja sytuacja, pomoże Ci on w podjęciu decyzji, czy zdecydować się na rozwód za porozumieniem stron, czy może rozwód z orzekaniem o winie. W przypadku porozumienia cała sprawa może zamknąć się już w jednym postępowaniu, co dla wielu osób jest kluczowe. Z drugiej jednak strony, orzekanie o winie pozwala na ubieganie się o alimenty od byłego małżonka. Właśnie dlatego warto zapytać o tę kwestię podczas rozmowy z adwokatem.
Jeśli macie wspólne małoletnie dzieci, na pewno zastanawiasz się nad tym, jak ma wyglądać dalsza opieka nad nimi po rozwodzie. Z kim zamieszkają dzieci? Jak będzie wyglądało sprawowanie władzy rodzicielskiej? W jaki sposób będą przebiegały kontakty z dziećmi z drugim rodzicem? Adwokat w Nowym Tomyślu, Pile, Poznaniu czy innym mieście w regionie zadba zarówno o spełnienie Twoich oczekiwań w tym zakresie, jak i o interesy małoletnich dzieci.
Jeżeli to Ty będziesz osobą sprawującą stałą opiekę nad dziećmi, Twój małżonek będzie miał obowiązek płacenia na nie alimentów. Bardzo ważne jest, aby ich kwota była określona w odpowiedni sposób – tak, aby dzieci miały zapewnione wszystko, co im potrzebne. Z reguły koszty utrzymania dzieci dzielone są po połowie, co oznacza, że kwota alimentów będzie równa połowie wydatków na dziecko. Prawnik odpowie na wszystkie Twoje pytania i wyjaśni, jak przygotować się do ustalania wysokości alimentów.
Co więcej, jeśli zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, a Twój małżonek zostanie uznany za winnego rozpadu związku, możesz ubiegać się o alimenty na siebie. Alimenty takie wypłacane są dożywotnio, przez określony czas lub do momentu zawarcia przez świadczeniobiorcę nowego związku małżeńskiego.
Z reguły sprawy o podział majątku rozpatrywane są oddzielnie. Innymi słowy, jest to zupełnie inne postępowanie niż sprawa rozwodowa. Jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku wspólnego, skorzystanie z pomocy sądu może być konieczne. Warto jednak dowiedzieć się, jak może to wyglądać, już na etapie przygotowania do rozwodu.
Podczas pierwszego spotkania z prawnikiem otrzymasz informacje dotyczące tego, jaki będzie koszt prowadzenia Twojej sprawy. Sposoby rozliczenia są różne - mogą to być stałe kwoty lub stawki godzinowe. Pamiętaj jednak, że dzięki pomocy adwokata możesz wiele zyskać, zarówno jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi, jak i o alimenty czy korzystny podział majątku. Co więcej, prawnik zadba o to, by całe postępowanie rozwodowe było dla Ciebie mniej stresujące. Jest to więc dobra inwestycja.
Pierwsza konsultacja z adwokatem w sprawie rozwodu ma istotny wpływ na przebieg całego postępowania. Postaraj się jak najlepiej opisać swoją sytuację - im lepiej prawnik pozna stan faktyczny, tym skuteczniejszą strategię przygotuje. To także czas na zadanie wszystkich nurtujących Cię pytań.
Jeśli jednak zapomnisz o niektórych istotnych kwestiach, możesz wrócić do nich podczas kolejnego spotkania z prawnikiem czy skorzystać z innych oferowanych przez kancelarię form kontaktu. W końcu zaufanie i dobry kontakt to podstawa udanej współpracy, szczególnie w przypadku spraw rozwodowych.
Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła Kancelaria Słupińska-Strysik.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz