Zamknij
REKLAMA

Meble z rattanu - co to jest i kiedy je wybrać?

12.10, 20.04.2022 Aktualizacja: 12.14, 20.04.2022

Meble z rattanu - co to jest i kiedy je wybrać?

Planujesz aranżację tarasu lub ogrodu? Warto więc poznać interesujące propozycje mebli, które będą nie tylko estetyczne i dobrze dopasowane do stylu wystroju, ale także niezawodne oraz wygodne podczas użytkowania. Jednym z rozwiązań charakteryzujących się niezawodnością w ostatnich latach są meble z rattanu. Chcesz poznać bliżej tego typu rozwiązania? Informacje na ich temat znajdziesz w poniższym materiale.

Czym jest rattan?

Rattan to naturalny surowiec meblowy pozyskiwany jest z palmy rotangowej. Jest to roślina, którą spotkać można również pod nazwą trzcina indyjska lub hiszpańska. Najczęściej pozyskiwana jest ona z terenów w Azji Południowo-Wschodniej, lecz można również natrafić na tą roślinę w Indiach oraz na Cejlonie. 

Jak wygląda rattan? 

Rattan ma postać pnącza o długich pędach i “pierzastych” liściach. Rattan pod wpływem obróbki staje się elastyczny, pozwalając tym samym na kształtowanie go w zróżnicowane formy.

Jakie rodzaje Rattanu wyróżniamy?

W sklepach najczęściej można spotkać:

  • Rattan naturalny (pozyskiwany z palmy rotangowej). 

Wykorzystywany jest on zazwyczaj do produkcji mebli. Florystycznie rattan naturalny chętnie stosowany jest także do tworzenia różnego typu zdobień (tj. estetyczne patyczki, kule i ramki). Niektórzy producenci ekologicznych rozwiązań ogrodowych oferują konsumentom eleganckie siatki i maty, które można wykorzystywać w oranżeriach, na tarasach itp. 

  • Rattan syntetyczny (technorattan powstający w wyniku oplatania aluminiowego lub stalowego szkieletu żywicą syntetyczną). 

Co ciekawe, nazywany jest on także ekorattanem. Stosuje się go w celu produkcji mebli, koszy i mat rattanowych. Do tego doskonale sprawdza się w formie osłon balkonowych i ogrodowych, które będą odporne na kontakt z warunkami atmosferycznymi. 

  • Technorattan z polipropylenu (imitacja technorattanowej plecionki) 

Produkcja technorattani z polipropylenu polega na odlewaniu włókien w formie. Wykonane w ten sposób meble są jednolite kolorystycznie, nie posiadają cieniowania, a w dotyku są znacznie twardsze. Jest to klasyczne tworzywo sztuczne, które zarówno pod względem wizualnym, jak i wygody pozostawia wiele do życzenia. 

Gdzie i kiedy wykorzystywać meble z rattanu?

Rattan to popularny naturalny surowiec, z którego produkowane są m.in. meble tarasowe. Biorąc pod uwagę, że jest to materiał stosunkowo delikatny, należy zadbać o jego zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Narażenie ich na kontakt z wilgocią, promieniowaniem UV, zabrudzeniami i różnicami temperatur może powodować szybszy proces niszczenia. 

Gdzie szukać wysokogatunkowych mebli z rattanu? Dostępne są one m.in. w ofercie sklepu Mebleswiata.eu. Znajdziesz tam wiele fantastycznych kolekcji o zróżnicowanym stylu aranżacji. Dzięki temu każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań - niezależnie od tego, w jakim stylu i charakterze zaprojektowany oraz wykonany został Twój taras lub ogród.

REKLAMA
 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%