Zamknij

Palący problem - wiosenne wypalanie traw

08:33, 02.03.2019 fp Aktualizacja: 08:37, 02.03.2019
Skomentuj

W Polsce w 2018 roku odnotowano 149.434 pożarów, wśród których były 48.767pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło jedną trzecią wszystkich pożarów w Polsce. Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 25.345, co stanowiło ponad połowę ubiegłorocznych pożarów traw.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2018 roku powstały 48.767 pożary traw. Spłonęło ponad 13 tysięcy hektarów traw. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Pożary łąk i lasów to ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to prawie 33 miliony złotych. W 2018 roku średnio co 10 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty. Podczas akcji ratowniczych zużyto ponad 123 miliony litrów wody, co odpowiada pojemności prawie 33 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

Przypominamy, że za wypalanie traw grożą surowe sankcje: kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 złotych. Ponadto zgodnie z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.): "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

abcabc

0 1

Lekkomyślność... nie wiem.
Jak to na wsi, wiemy kto skłonny podpalać, a jednak mimo że nie był widziany delikwent to trawa się zapaliła, najprawdopodobniej albo od papierosa albo od iskier z tłumika, wyjątkowo sucha wiosna i wiatr mocny a się trawa zajarała. Cóż było robić innego po informacji listonosza że się pali, to się pojechało i nogą ugasiło.
Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynieść 20km/h w przypadku benzyny lub gazu.
Widziałem już pożar pola kiedy to wypaliło się kilka ha jęczmienia, gdy mieli już sytuację raczej opanowaną, to wiatr nagle zmienił kierunek i spłonęło ze 40 ha, na szczęście las został oszczędzony do którego pożar dotarł, bo lasu już by tak łatwo nie ugasili. 19:18, 02.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cbacba

0 2

Faktem jest że po pożarach trawa a także inne rośliny o wiele bardziej budzą się do życia, mając mniejszą konkurencję wśród roślin i mniej szkodników wśród żyjących pasożytów a ponadto sam popiół też wspomaga rośliny o składniki pokarmowe niczym nawóz. 19:27, 02.03.2019


reo
0%