Zamknij
REKLAMA

2 mln zł dla spółek wodnych od samorządu województwa

08:08, 19.09.2020 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Samorząd województwa wielkopolskiego przyjął uchwałę zatwierdzającą podział środków dla wielkopolskich spółek wodnych w 2020 roku. Przeznaczono na ten cel 2 miliony złotych. Pieniądze trafią do 123 spółek wodnych działających na terenie naszego województwa.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podpisał umowy przekazującą dotację na bieżącą konserwacje urządzeń melioracji szczegółowych. Wsparcie ma na celu wsparcie bieżącego utrzymania wód i urządzeń wodnych oraz na budowę, odbudowę i przebudowę przepustów i innych urządzeń związanych z urządzeniami wodnymi lub wodami objętymi działalnością spółki wodnej. W czasach o zmiennych warunkach pogodowych właściwy stan infrastruktury melioracyjnej jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa mieszkańców ich mienia oraz całej infrastruktury regionu.

- Dofinansowanie bieżącej działalności spółek wodnych jest realizowane przez samorząd województwa od 11 lat. Zainteresowanie wsparciem na przestrzeni lat realizacji dotacji było ogromne, a kwota przeznaczona na realizacje zadania w całości wykorzystywana przez wnioskodawców. Utrzymanie w należytym stanie urządzeń wodnych którymi zarządzają spółki wodne muszą być regularnie konserwowane dlatego corocznie samorząd województwa wielkopolskiego realizuje program dotacji dla spółek wodnych - mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Program wsparcia dla spółek wodnych po raz pierwszy zrealizowano w 2009 roku. Ogromne zainteresowanie programem na przestrzeni lat doprowadziło do zwiększenia kwoty pomocy i od 2016 roku kwota na ten cel została zwiększona i wynosi 2 mln zł rocznie. W 2020 roku w ramach przeprowadzonego naboru wniosków wsparcie otrzymają 123 spółki wodne (złożone zostały 132 wnioski) na łączną kwotę 2 mln zł. Najwyższa dotacja przyznana spółce wodnej w tym roku to ponad 89 tys. zł. Tegoroczna wysokość udzielonego spółkom wodnym dofinansowania wyniesie około 34% wartości prac ujętych we wnioskach. Świadczy to o wysokich kosztach utrzymywania infrastruktury melioracyjnej i wodnej i należytym zagospodarowywaniu zasobów wodnych.

 

 

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA