Zamknij

Automatyka przemysłowa. Jakie są jej największe korzyśc

11:48, 24.12.2020 Aktualizacja: 11:53, 24.12.2020
Skomentuj

Wykorzystanie automatyki w przemyśle poprawia wydajność produkcji, jakość wytwarzanych elementów i bezpieczeństwo pracowników. Współczesny przemysł chce, by jak najwięcej obszarów funkcjonowania fabryk objąć automatyzacją. Dlatego rośnie sprzedaż czujników, sterowników i komputerów wyposażonych w zaawansowane systemy sterowania. W dzisiejszym tekście wyjaśniamy, jakie korzyści z automatyki przemysłowej czerpie przemysł.


Większa wydajność pracy

Na każdy proces produkcyjny składa się kilka etapów, które muszą ze sobą współgrać. Początkowo celem wdrażania automatyki w przemyśle było zwiększenie wydajności produkcji. Chodzi o produkowanie większej ilości produktów w krótkim czasie. Obecnie tempo pracy jest tak szybkie, że nawet minuta przestoju w pracy maszyn zamontowanych na liniach produkcyjnych może przynieść wielomilionowe straty dla przedsiębiorstwa. Aby tego uniknąć, automatyka coraz częściej zastępuje przy stanowiskach pracy ludzi. W końcu maszyna nie potrzebuje odpoczynku, nie popełnia błędów sama z siebie oraz nieustannie pracuje w taki sam, precyzyjny sposób. Taka organizacja pracy jest możliwa dzięki komputerowemu sterowaniu automatyką.


Większa jakość oraz możliwość produkcji seryjnej

Zastosowanie automatyki przemysłowej przyniosło też korzyść w postaci możliwości produkowania seryjnego identycznie precyzyjnych elementów. W przypadku zastosowania maszyn obsługiwanych przez ludzi było to niemożliwe. Sterowanie komputerowe nie tylko zapewnia identyczną precyzję wykonania dla szeregu elementów, ale także niweluje błędy, które są normalne przy produkcji obsługiwanej przez człowieka. Ponadto maszyny dostarczają całą masę danych na temat procesu produkcyjnego, które można później analizować i na ich podstawie opracowywać programy optymalizacji i poprawy wydajności produkcji.


Niższe koszty produkcji i większe bezpieczeństwo

Dlaczego większość fabryk planuje zakup systemów automatyki przemysłowej pomimo ich wysokiego kosztu? Ponieważ koszt zakupu szybko się zwraca. Jeśli chcesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo musisz zainwestować w maszyny, w nowoczesne systemy, ale też w ludzi, który będą projektować programy sterowania. Jednocześnie inwestowanie w automatykę umożliwia redukcję etatów, a pracujące całą dobę maszyny mogą szybko zwiększyć przychody przedsiębiorstwa.

Są jeszcze inne obszary, na których można oszczędzić. Maszyny nie potrzebują zachowania restrykcyjnych warunków bezpieczeństwa i higieny. Ponadto hal, gdzie pracują, nie trzeba ogrzewać ani oświetlać w takim stopniu, jak dla ludzi. Oszczędzić można też na dodatkowym wyposażeniu hali produkcyjnej. Dużą korzyścią jest także poprawa bezpieczeństwa pracowników. Zautomatyzowane maszyny mogą bowiem przejąć od nich najcięższe i najbardziej niebezpieczne prace.


Podsumowanie

Automatyka przemysłowa, pomimo wysokich kosztów zakupu i wdrożenia urządzeń, staje się wyposażeniem coraz większej ilości fabryk na całym świecie. Ci, który w porę nie unowocześnia swoich zakładów, zostaną w tyle, ponieważ automatyka widocznie i szybko zwiększa wydajność produkcji. Dzięki temu dość szybko maszyny zaczynają zarabiać na siebie. Pamiętajmy jednak, ze wymagają serwisowania. Na szczęście istnieją sklepy z częściami do maszyn, które pozwalają bez problemów zakupić części wymienne do maszyn i systemów automatyki przemysłowej.

Artykuł przygotował sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący elementy automatyki przemysłowej jak serwonapędy, falowniki, sterowniki PLC, panele HMI bądź przekładnie planetarne: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/39-przekladnie-planetarne.

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%