Zamknij

Ruszają XXV Pilskie Czwartki Lekkoatletyczne

07:33, 19.04.2021
Skomentuj fot. PTKK Piła fot. PTKK Piła

Pilskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Pile zaprasza dzieci, ich rodziców i opiekunów do kontaktu w sprawie udziału w czwartkowych meetingach, które zaplanowane są na kwiecień i maj. W czerwcu planowany jest wyjazd do Łodzi na mistrzostwa Polski dzieci - XXVII Ogólnopolskie Finały Lekkoatletyczne.

Pierwszy czwartkowy meeting planowany jest na 29 kwietnia br. na godz. 16.00 na stadionie MOSiR w Pile przy ul. Żeromskiego 90. Dzieci startują według zasad, jak we wrześniu i październiku 2020 roku (konkurencje biegowe - 60 m, 300 m, 600 m dz., 1000 m chłopców i techniczne - skok w dal, skok wzwyż, rzut piłką palantową, pchnięcie kulą). Do udziału w meetingu zapraszamy dzieci w rocznikach 2008, 2009 i 2010.

Sytuacja w kraju wymaga udziału tylko dzieci wcześniej zgłoszonych i pod opieką nauczycieli, rodziców lub opiekunów prawnych według wymogów pandemicznych.

Zgłoszenia indywidualne lub przez szkoły na e-mail: [email protected]. Informacje: tel 604 627 161.

Pilskie TKKF jest organizatorem i realizatorem pilskich i krajowych czwartków lekkoatletycznych od 1997 roku. Dotychczas odbyło się 260 imprez czwartkowych, w których uczestniczyło ponad 135 tys. dzieci. W 2016 roku podczas uroczystości 20-lecia Pilskie TKKF otrzymało srebrny medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. Podczas Jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Finału Czwartków La w 2019 roku Pilskie TKKF, jako organizator i wykonawca ponadregionalnych czwartków la, zostało uhonorowane pucharem za najwyższe osiągnięcia i zdobycze medalowe w 25-leciu, wśród 108 reprezentacji z całego kraju.

Wychowankowie Pilskich Czwartków La zdobywają tytuły mistrzów Polski, Europy i świata. Przykładem jest Remigiusz Olszewski, reprezentant kadry narodowej, 7-krotny mistrz Polski w biegu na 60 m w hali, szósty w finale HME w 2021 w Toruniu. Rozpoczynał swoją przygodę z królową sportu w pilskich czwartkach la. W 2003 roku, jako jedenastolatek, wygrał w Warszawie bieg na 60 metrów z czasem 8,56 sek. Rok później zdobył medal brązowy w skoku w dal osiągając wynik 502 cm. Od lat współpracuje przy organizacji meetingów, dając przykład młodszym koleżankom i kolegom jak owocne jest systematyczne i nieugięte rozwijanie swoich talentów sportowych.

Podczas wiosennego meetingu na stadionie 29 kwietnia br. zaplanowane zostało wręczenie okolicznościowych pucharów dla szkół Piły i powiatu pilskiego oraz dyplomy dla nauczycieli za XXIV edycję pilskich czwartków la.

Dwudziesta czwarta edycja Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych 2019/2020 realizowana jest jako forma edukacyjna zajęć pozalekcyjnych pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych. W Projekcie Pilskiego TKKF zaproponowano udział w meetingach czwartkowych w formach zorganizowanej aktywności fizycznej ukierunkowanej na prozdrowotny styl życia i integrację społeczną uczniów. Wprowadzone zostały nowe formy meetingów: szkolne, odbywające się w sportowych obiektach szkół startujących uczniów i halowe odbywające się w hali MOSiR w Pile. Mają one na celu zwiększenie aktywności szkół i ich nauczycieli, przedłużenie okresu aktywności sportowej na okres jesienno-zimowy, a także wykorzystanie coraz więcej powstającej bazy sportowej.

W programie Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych ustanowiono dwa cele nadrzędne, spełniając cele i nowe podejście do sportu rozumianego jako ważny obszar edukacji powszechnej dzieci i młodzieży zgodnie z Europejską Kartą Sportu Rady Europy i "Programem rozwoju sportu do roku 2020". Są to:

  • czynny udział w formach zorganizowanego sportu powszechnego i aktywności fizycznej jako czynników integrujących środowisko, sprzyjających upowszechnieniu wśród młodych ważnych wartości, takich, jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, wspólnota, solidarność.
  • promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez czynny udział w kulturze fizycznej zapobiegając chorobom przewlekłym, otyłości i zagrożeniu cukrzycą.

Projekt Pilskie Czwartki i meetingi LA został zrealizowany dzięki finansowaniu XXIV edycji przez Gminę Piła, Powiat Pilski, Stowarzyszenie „Sport Dzieci i Młodzieży” w Warszawie i Pilskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Gmina Piła sfinansowała także 2 halowe meetingi lekkoatletyczne, przeprowadzone przez Pilskie TKKF dla dzieci ze szkół m. Piły w listopadzie i grudniu 2019r.

W dwudziestej czwartej edycji PCLA zorganizowano i przeprowadzono 9 meetingów - 2 halowe i 7 na stadionie w Pile przy ul. Żeromskiego, w tym finałową imprezę kwalifikacyjną, na której dzieci zdobywały nominację prawa startu na Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży w La. Meetingi przeprowadzone zostały w sesji jesiennej, w miesiącu wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu 2019 oraz w sesji letniej w czerwcu i sierpniu 2020r. W meetingach na stadionie wystartowało 1224 dzieci i w hali 89 dzieci. Impreza z cyklu Grand Prix, zamykająca XXIV edycję PCLA zorganizowana i przeprowadzona została 20 sierpnia 2020 roku. WmMeetingu kwalifikacyjnym wystartowały dzieci z 12. szkół podstawowych z miasta Piły i powiatu pilskiego, zakwalifikowane zgodnie z regulaminem, rywalizując o nominację na Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży - XXVI Ogólnopolskie Finały Czwartków LA. Na Mistrzostwa, które odbyły się w Łodzi na stadionie AZS w dniach 4-6 września 2020, zakwalifikowało się 29 dzieci (14 dziewcząt i 15 chłopców) z 11 szkół. Nieoczekiwane i późne rezygnacje (zdrowotne, pandemiczne) spowodowały, że wielu „pewnych mistrzów” zostało w domu, a do Łodzi wyjechała grupa 23 osobowa, w tym 11 dziewcząt i 12 chłopców z 9 szkół miasta Piły i powiatu pilskiego. W Łodzi nasze dziewczęta i chłopcy wywalczyli 10 finałów i 4 półfinały. Piętnaścioro młodych lekkoatletów pobiło swoje rekordy życiowe.

W 9. meetingach i Finale Grand Prix XXIV edycji odbyło się na stadionie 2171 osobostartów i 498 w hali, pod opieką 22 nauczycieli z 19 szkół podstawowych z miasta Piły i powiatu pilskiego. Dokonana została ocena udziału szkół i nauczycieli w programie edukacji przez sport pn. "Ucząc bawić - bawiąc uczyć". Uczenie się uczynić przyjemnym zajęciem, które dzieci wypełniają radośnie i chętnie. Zajęcia są prowadzone w formach zajęć pozaszkolnych pozalekcyjnych, organizowanych dla uczniów szkół podstawowych.

Sukcesy uczniów i nauczycieli są znakomitą formą promocji szkoły, powiatu, gminy i miasta. Osiągane sukcesy są okazją do stwarzania prawidłowych warunków dla zorganizowanych zajęć pozalekcyjnych pozaszkolnych, mających istotny wpływ na rozwój edukacyjny, biofizyczny i prospołeczny dzieci poprzez formy usportowione.

(Stanisława Zielińska, Pilskie TKKF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

VERSOVERSO

4 0

SUPER ! Ja swojego syna zgłaszam i zachęcam innych ojców by tez tak zrobili ! Nie czekajcie aż zrobią to nauczyciele WF ...bo oni są zarobieni.

13:18, 19.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%