Zamknij

Wolne dni dla członków komisji wyborczej PIP wyjaśnia, kiedy przysługują

11:54, 08.05.2025
Skomentuj PAP PAP

„Członkowie komisji wyborczej mają prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania, na dzień liczenia głosów, a także na dzień bezpośrednio po zakończeniu liczenia głosów. W tych dniach pracownik zachowuje pełne prawa ze stosunku pracy” - wskazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśniła jak należy stosować przepisy dotyczące uprawnień pracowniczych członków komisji realizujących zadania związane z wyborem Prezydenta RP. Chodzi m.in. o prawo do dodatkowych dni wolnych, za które pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie. 

„Członkowie komisji wyborczej mają prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania, na dzień liczenia głosów, a także na dzień bezpośrednio po zakończeniu liczenia głosów. W tych dniach pracownik zachowuje pełne prawa ze stosunku pracy, w tym prawo do wynagrodzenia, a także prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego” – skazał, cytowany w komunikacie PIP, Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Jak wskazano w wyjaśnieniach, w przypadku, gdy liczenie głosów zakończy się po północy, pracownik będący członkiem komisji ma prawo do zwolnienia od pracy do wtorku włącznie i w pracy powinien stawić się dopiero w środę.

„Wynagrodzenie, do którego pracownik ma prawo za czas zwolnienia od pracy, ustala się na takich samych zasadach, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Jedyna różnica polega na tym, że składniki obliczane w przeciętnej wysokości są ustalane na podstawie miesiąca, w którym przypadł okres zwolnienia” – wskazano.

Przypomniano również, ze niezależnie od przysługujących wolnych dni przypadających na dzień głosowania, dzień liczenia głosów oraz dzień po zakończeniu pracy komisji, pracownik może dodatkowo wykorzystać do 5 dni zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji. Za dodatkowe dni wolne nie przysługuje wynagrodzenia, natomiast pracownik zachowuje wszystkie inne prawa wynikające ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego. 

Jeżeli członek komisji zamierza skorzystać z przysługujących mu zwolnień, musi co najmniej trzy dni przed planowaną nieobecnością poinformować o tym pracodawcę w formie pisemnej. W informacji takiej powinien wskazać przyczynę i przewidywany okres nieobecności

„Po zakończeniu wykonywania zadań komisji, nie później niż następnego dnia roboczego, powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie potwierdzające fakt i okres tej nieobecności” – wskazała PIP.

Zaświadczenie wydawane przez komisję wyborczą powinno zawierać imię i nazwisko członka komisji, powołanie podstawy prawnej uprawniającej do zwolnienia oraz wskazanie konkretnej przyczyny oraz czasu trwania nieobecności.

„Zaświadczenie podpisuje przewodniczący danej komisji, a wydawane samemu przewodniczącemu – jego zastępca. Wszystkie dokumenty muszą być opatrzone oficjalną pieczęcią komisji. Dokument sporządzany jest w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeden trafia do pracodawcy (poprzez pracownika), a drugi pozostaje w aktach komisji” – wyjaśniła PIP

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. W przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. poparcia, termin drugiej tury został wyznaczony na 1 czerwca.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%