Podczas panelu dotyczącego wzmacniania pozycji skarbnika i jego roli w systemie finansów publicznych doradca strategiczny w Związku Miast Polskich ds. finansów w JST dr Daniel Budzeń wskazywał propozycje zmian, jakie powinny zostać wdrożone w przepisach o wynagradzaniu skarbników. Jego zdaniem obecne płace nie nadążają za zwiększającym się zakresem obowiązków tej grupy urzędników. Podkreślał też, że istnieją coraz większe dysproporcja pomiędzy wynagrodzeniem skarbników, a realizowanymi przez nich zadaniami i ponoszoną odpowiedzialnością.
Budzeń wskazywał, że w ciągu ostatnich 15 lat najwyższa zmiana wynagrodzenia była widoczna w związku z rozporządzeniem z 2021 roku, natomiast w tym samym czasie znacząco zwiększyły się środki w budżetach samorządów, w tym również różnego rodzaju dotacje, które skarbnicy muszą rozliczać i nadzorować ich wydatkowanie.
„Wydatki to jest element, który pokazuje skalę jakimi budżetami państwo zarządzaliście w 2010 roku i na przestrzeni lat, a jakimi dzisiaj. Przeciętnym wzrostu wydatków kształtuje się na poziomie około 250-280 proc. Wynagrodzenie skarbnika to wzrost około 172 proc., a zatem nie da się nie powiedzieć o tym, że nie wzrasta zakres zadań” - powiedział.
Dodał, że w 2010 r. wynagrodzenie skarbnika było około sześciokrotnie wyższe od wynagrodzenia minimalnego, natomiast obecnie to około trzykrotność płacy minimalnej.
„To pokazuje tak naprawdę na jakiej linii pochyłej jesteśmy, jak mocno ta wartość wynagrodzenia, czy wartość pracy spada. Podobnie jest, jeżeli chodzi o relację do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej” - zaznaczył Budzeń.
Jego zdaniem należałoby znieść maksymalny poziom wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na podstawie powołania i analogicznie jak w przypadku pozostałych pracowników zatrudnionych ustalić wynagrodzenie minimalne, ponieważ takie rozwiązanie prawne pozwalałoby na kształtowanie wynagrodzeń skarbników w powiązaniu z możliwościami budżetowymi samorządu.
„Niewątpliwie wydaje się, że bardzo ważnym jest też rozstrzygnięcie kwestii dodatku specjalnego. Skoro burmistrz może mieć ma dodatek specjalny jako obligatoryjny, a skarbnik jednak jest osobą zarządzającą, moim zdaniem w randze wiceburmistrza, to dlaczego te osoby, które ponoszą tak wielką odpowiedzialność nie powinny też mieć tego dodatku specjalnego” - wskazał ekspert.
Jak poinformowano podczas panelu podsumowującego kongres, postulaty i stanowiska wyrażone podczas obrad, również te dotyczące wynagradzania skarbników, zostaną spisane i przekazane do właściwych resortów.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz