W regulaminie dla obwodowych komisji wyborczych określono zasady i sposób współpracy z właściwym urzędem oraz organami gminy w zakresie organizacji pracy komisji. Jak wskazano w dokumencie obwodowa komisja wyborcza niezwłocznie po jej powołaniu zbiera się na pierwszym posiedzeniu, które zwołuje komisarz wyborczy w obwodach głosowania utworzonych w kraju, a organizuje urzędnik wyborczy przy pomocy właściwego urzędu gminy.
Zgodnie z regulaminem, na pierwszym posiedzeniu należy wybrać przewodniczącego komisji oraz jego zastępcę oraz omówić zadania i tryb pracy, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład. Komisja ma obowiązek ustalić zadania do dnia wyborów, w tym m.in. związane z przygotowaniem pakietów wyborczych, lokalu wyborczego oraz odbiorem i zabezpieczeniem kart do głosowania.
Jak wskazano w regulaminie, komisja współdziała w wykonywaniu swoich zadań z urzędnikiem wyborczym oraz odpowiednio z wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta. Chodzi przede wszystkim o działania w zakresie:
Pełna treść uchwały PKW zawierająca regulaminy dla okręgowych i obwodowych komisji wyborczych do pobrania pod tekstem.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. W piątek o godzinie 16 minął czas na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów przed tegorocznymi wyborami. Dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 11 kandydatów. To: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz